EXECUTARE SILITA MOSTENITORI

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
ella33

EXECUTARE SILITA

Post by ella33 » 12 Dec 2013, 17:33

Buna ziua.
Problema cu care ma confrunt este urmatoarea:
In anul 2007 tatal meu a facut un credit de nevoi personale la Banca Romaneasca in valoare de 4500 Ron fara garantii. Cateva luni mai tarziu a facut o refinantare la acest credit, refinantare in valoare de 12.600 Ron. Ratele la acest credit au fost platite la zi pana in anul 2010 cand tatal meu a ramas fara serviciu si a intarziat cateva luni cu plata ratelor. Banca, fara sa ii trimit vreo notificare in acest sens a declarat creditul scadent anticipat si dosarul lui a juns la un executor judecatoresc din Iasi. Tatal meu a facut un acord de plata cu acel executor judecatoresc, urmand sa plateasca lunar suma de 500 Ron plus cheltuielile de judecata . Aceasta suma de 500 Ron lunar a fost platita pana in luna aprilie anul curent cand tatal meu a fost diagnosticat cu neoplasm de colon si operat. Deoarece tratamentul lui era unul costisitor si situatia financiara nu ii mai permitea in acel moment sa plateasca cei 500 Ron la executor a solicitat bancii (in urma unui apel telefonic la Banca Romaneasca Bucuresti ) amanarea platii cu cateva luni, amanare cu care cei de la banca au fost de acord pentru un termen de 5 luni (banca a notificat si executorul cu privire la aceasta amanare de plata). Cu toate acestea, dupa 4 luni executorul i-a pus poprire pe concediul medical, fortand conducerea firmei unde lucra tatal meu sa scrie ca tatal meu nu se incadra in articolului 409 din Codul de Procedura Civila (cu toate ca din punct de vedere legal se incadra in aceasta categorie). Dupa cateva zile de la acest fapt tatal meu a decedat din cauza complicatiilor bolii. Am notificat executorul si banca cu privire la acest lucru, insa banca mi-a spus evaziv, fara sa trimita dosarul lui la analiza ca nu se va stinge creanta ramasa in valoare de 7600 Ron pe motiv ca tatal meu avea asigurare doar pentru deces survenit in urma unui accident. Tatal meu la momentul contractarii creditului a semnat o asigurare de viata de baza care a ramas la banca ( banca nu avrut sa imi arate aceasta asigurare intermediata de Garanta Asigurari) si 2 asigurari suplimentare de asigurare in caz de boala, accidente, invaliditate permanenta totala si deces din accidente pe care le-am gasit in dosarul lui. Banca mi-a spus sec ca nu se despagubeste decat decesul in urma accidentului. Intrebarea mea este ce demersuri pot face mai departe ? (mentionez ca mama mea este si ea bolnava cronic si nu poate plati suma de 500 ron la executor). De ce refuza banca sa imi arate asigurarea de baza pe care el a semnat-o pentru ca nu se poate ca el sa fi avut doar cele doua anexe pentru ca ma gandesc ca o anexa se face la un document de baza, nu?
Va multumesc!

Cuculis

Re: EXECUTARE SILITA

Post by Cuculis » 29 Jan 2014, 11:12

Se poate face contestatie la execurtare.

Silviu

Re: EXECUTARE SILITA

Post by Silviu » 29 Jan 2014, 23:02

Cum a fortat conducerea firmei? Prin ce metoda? V-ati putea incadra si intr-o plangere penala, in anumite conditii, daca s-au facut abuzuri din partea firmei sau/si a executorului. Pe de alta parte, daca aveti o asigurare valabila, de ce nu o folositi? Daca ati gasit asigurarile suplimentare, adresati-va asiguratorului.

C_A_Coltuc

Re: EXECUTARE SILITA MOSTENITORI

Post by C_A_Coltuc » 27 Mar 2014, 08:27

Sa va judecati

Guest

Re: EXECUTARE SILITA MOSTENITORI

Post by Guest » 30 Mar 2014, 19:44

Cu cine sa ma judec? Cu banca, cu firma asiguratoare sau cu executorul judecatoresc?

C_A_Coltuc

Re: EXECUTARE SILITA MOSTENITORI

Post by C_A_Coltuc » 31 Mar 2014, 15:21

Cu firma asiguratoare

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest