Va rog, un sfat!

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
dbogdaneanu2013

Va rog, un sfat!

Post by dbogdaneanu2013 » 28 Nov 2013, 19:07

Buna seara,

Am facut un accident acum 3 saptamani, conducand masina firmei, in masina aflandu-se si colegele de serviciu, eu lucrand ca sofer la firma respectiva. Accidentul a constat intr-o acrosare cu un alt autoturism, acesta din urma neacordandu-mi prioritate. In urma incidentului mi-a fost ridicat permisul, fara a mi se elibera o dovada, mentionez ca in urma acestui accident nu au fost pierderi de vieti omenesti si nici vatamarea vreunui pasager, doar pagube materiale. Masina pe care o conduceam era prevazuta cu 14+2 locuri, eu avand in masina 25 de persoane, fiind amenintat de catre firma, cu concedierea, daca nu transport tot personalul, fapt sustinut in declaratii si de catre colegele mele care se aflau in masina la momentul accidentului. Nici pana in momentul de fata nu mi sa eliberat permisul, nici macar o dovada cu care sa circul, amanandu-se de pe o zi pe alta. In urma accidentului, am fost concediat, nu mi sa platit restul de 3 000 lei pe care ii mai aveam de luat, colegele mele asemenea au fost concediate, fiind platite cu 600 lei in loc de 1000 lei cat era salariul lunar.Tin sa mentionez deasemenea ca nici eu si nici colegele mele nu aveam contract de munca, insa firma ne elibera "fluturasi de salariu" de fiecare data cand ne platea.
Unde ma pot adresa si ce demersuri trebuie sa fac pentru a rezolva aceasta situatie? Daca nu imi mai pot recupera banii datorati, macar permisul sa imi fie eliberat, pentru a ma putea angaja la o alta firma.

Va multumesc anticipat!

Guest

Re: Va rog, un sfat!

Post by Guest » 28 Nov 2013, 20:05

Buna seara !

Am retinut cele petecute in acel accident. Situatia este clara: firma este cea care a incalcat legea in ceea ce priveste masurile abuzive luate impootriva dv. si a colegelor dv.
Situatia juridica poate fi reevaluata si solutionata doar pe cale judecatoresca.

Mircea PELEA
avocat titular
mirceapelea@yahoo.com

dbogdaneanu2013

Re: Va rog, un sfat!

Post by dbogdaneanu2013 » 28 Nov 2013, 20:17

Va multumesc mult pentru raspunsul Dvs! As dori sa va intreb, ce sanse de castig as avea, mentionez ca atat eu cat si colegele mele, sustinem acele declaratii si pastram "fluturasii" respectivi, cu care putem demonstra ca lucram la firma respectiva, iar contractele de munca nu au existat niciodata...
Daca m-as adresa DNA-ului? am avea sanse?

Multumesc!

Leon Carmen

Re: Va rog, un sfat!

Post by Leon Carmen » 29 Nov 2013, 11:09

Eu v-as da un sfat mult mai pragmatic. Notificati-l pe angajator prin intermediul unui avocat, prin care ii cereti sa plateasca restul de salariu (prevalandu-va de acei "fluturasi"), dvs. si colegelor, eventual stabiliti o intalnire la biroul avocatului, dati-i o sansa de negociere, s-ar putea sa fie cooperant avand in vedere circumstantele in care s-a petrecut accidentul, lipsa contractelor de munca etc. Facand o plangere penala sariti peste aceasta etapa punandu-l in fata faptului implinit, acela de a raspunde penal sau nu.

Cuculis

Re: Va rog, un sfat!

Post by Cuculis » 03 Dec 2013, 14:46

cred ca e rezolva insa doar in instanta

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests