CREANTA VANDUTA UNEI FIRME DE RECUPERARE

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
SARILA

CREANTA VANDUTA UNEI FIRME DE RECUPERARE

Post by SARILA » 28 Nov 2013, 09:35

Buna ziua,
In anul 2005 am contractat un credit garantat cu ipoteca la RBS. In anul 2012-2013 am ramas cu ratele neplatite iar RBS a vandut creanta firmei de recuperare COFACE . Doresc sa nu colaborez cu acestia, sa refinantez creditul cu o alta banca deoarece COFACE nu prezinta nici o garantie, nu au nici un temei legal, nu stii cine sunt si ce vor face in final cu banii achitati de datornic .
Va multumesc

Silviu

Re: CREANTA VANDUTA UNEI FIRME DE RECUPERARE

Post by Silviu » 28 Nov 2013, 17:11

Cesiunea de creanta catre COFACE s-a facut in forma autentica? Sau vi s-a comunicat anterior incheierii pentru opozabilitate? Refinantarea acestui credit nu cred ca este posibila. Dar este posibila crearea unui alt credit care sa il acopere pe asta. Poate.

Cuculis

Re: CREANTA VANDUTA UNEI FIRME DE RECUPERARE

Post by Cuculis » 03 Dec 2013, 14:51

Verificati intodeaua arhiva reala de garantii mobiliare. Daca nu se regaseste acolo sunteti in regula, puteti sa denuntati conform NCC aceasta cesiune.

Doia

Re: CREANTA VANDUTA UNEI FIRME DE RECUPERARE

Post by Doia » 05 Dec 2013, 12:52

Sunt divortata din anul 2009. La divort, am stabilit de comun acord ca fiecare sa isi plateasca datoriile deschise pe numele sau (extinderi de card etc.). Intrucat eu am avut apartament inainte de casatorie, fostul sot a fost de acord ca apartamentul actual, desi luat cu credit ipotecar dupa casatorie, sa imi revina mie, cu conditia ca eu sa preiau si ipoteca. Acest lucru a fost stipulat in decizia de divort, cu care, de altfel am si trecut apartamentul pe numele meu la "Taxe si impozite" si la "Cadastru".
Fostul sot nu si-a platit anumite datorii si au inceput sa curga (pe adresa mea, intrucat el nu si-a anuntat schimbarea de domiciliu) diferite notificari de la EOS. Fiind rugata de fostul sot sa nu ii mai aduc la cunostinta despre astea si sa nu iau legatura cu ei, am procedat in acest fel.
Dar treburile au inceput sa ma deranjeze, nu as vrea sa ma trezesc in instanta cu vreun dosar (desi absolut nici o notificare nu a venit pe numele meu, ci numai al lui - doar ca am pastrat numele de familie al sotului, nu am semnat nicaieri de aceste notificari etc. Cu alte cuvinte, nu pot proba ca mi-au adus la cunostinta si, cu atat mai putin ca eu as avea vreo obligatie ca sa ii aduc la cunostinta fostului sot). As vrea sa le fac o notificare prin care ar trebui sa inceteze cu corespondenta pe adresa mea, dar ma gandesc sa nu ii fac vreun rau fostului sot, in sensul ca s-ar intrerupe astfel termenul de prescriptie.
Ce pot face?
Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest