Dilema

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
alinutzza

Dilema

Post by alinutzza » 20 May 2008, 23:51

Azi sunt plina de dileme. Vi le impartasesc si voua, poate va vine vreo idee.

Caz:
Act constatator emis de Vama pentru niste taxe vamale aferente unui autovehicul in 2001. Il atac pe procedura prealabila la DGFP. Intre timp, se fac verificari de catre Politie referitor la legalitatea inmatricularii . Se trimite o adresa catre DGFP cum ca se fac cercetari si cu privire la persoana pe numele caruia s-a emis Actul constatator. DGFP suspenda solutionarea contestatiei (prin 2003) pana la solutionarea dosarului penal - desi nu s-a inceput urmarirea penala.
Problema:
Acum, in 2008, ma trezesc cu acte de executare silita (somatii, inscriptii ipotecare). Le atac - dar nu prea am sanse de castig cat timp actul constatator nu mi-e desfiintat.
Problema si mai mare:
Dosarul penal se afla in faza actelor premergatoare (de 7 ani), la Parchetul de pe langa ICCJ (dupa mai multe du-te vino intre alte parchete si politii). Se asteapta probabil prescriptia.
Nimeni nu vrea sa se atinga de contestatia mea pana cand n-am solutie in penal.
N-am cum sa suspend executarea daca nu platesc creanta - si nu am de unde, pt ca nu o datorez (credeti-ma la faza asta pe cuvant, n-are sens sa scriu 3 pagini de ce nu o datorez, ci trebuie platita de alta persoana care a facut inmatricularea la Vama).
CEDO - termen rezonabil, etc.
Intrebare
Am vreo sansa sa atac Actul Constatator direct la instanta, vazand neglijenta in conducerea procedurilor de care dau dovada autoritatile in instrumentarea dosarului penal?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 May 2008, 12:10

da
vezi c.pr.fiscla
sa notifici la dgfp ca renunti la calea administrativa de atac

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests