Am luat amenda... :)

Discutii privind Contenciosul Administrativ
luc4s

Post by luc4s » 01 Dec 2007, 02:21

Ar trebui sa mearga mama(ea e cea sanctionata), si nu o trimit pe drumuri, mai ales 600 km.
Daca anuleaza amenda(cel mai probabil) bine, daca nu, o sa o platesc, ca sa fac...

medeea

Post by medeea » 01 Dec 2007, 06:41

Luc4s wrote:Ar trebui sa mearga mama(ea e cea sanctionata), si nu o trimit pe drumuri, mai ales 600 km.
Daca anuleaza amenda(cel mai probabil) bine, daca nu, o sa o platesc, ca sa fac...
daca ai luat o amenda pe nedrept, o contesti!, daca nu, o platesti! :)
din spirit civic :floare:

axion

Post by axion » 01 Dec 2007, 11:48

Stef are dreptate; instanta se va distra copios... Macar daca "mama" ar fi cerut si ceva "daune morale"... si eu cred ca ar trebui ca petenta sa se prezinte in fata instantei!, dar din alte motive.

jojo

Post by jojo » 01 Dec 2007, 12:06

medeea wrote:daca ai luat o amenda pe nedrept, o contesti!, daca nu, o platesti! :)
din spirit civic :floare:
Draga medeea, nush in urma carei traume te-ai hotarat sa emigrezi si ai devenit astfel cetatean model in Canada (daca nu ma insel), insa io am rezistat eroic aici (nu fara sechele), in pofida faptului ca autostrada nu avem inca si, nici in viitorul foarte apropiat nu vom avea, ca neavand loc de parcare, stationez unde gasesc si io un locsor liber iar comunitarii imi aplica sistematic cate-o fituica pe parbriz, cica se numeste amenda.
Si jur, ca daca ar fi completate conform legii aceste hartii si, ar amenaja primarul, primaria, consiliul local sau cine-o vrea, o parcare subterana din aia cum vedem in filme, as plati toate amenzile.
Pana atunci le contest.

P.S. desi am scris ce am scris, iubesc tara asta si ma simt (ca) acasa aproape oriunde... :grin:

medeea

Post by medeea » 01 Dec 2007, 18:21

JOJO wrote:
medeea wrote:daca ai luat o amenda pe nedrept, o contesti!, daca nu, o platesti! :)
din spirit civic :floare:
Draga medeea, nush in urma carei traume te-ai hotarat sa emigrezi si ai devenit astfel cetatean model in Canada (daca nu ma insel), insa io am rezistat eroic aici (nu fara sechele), in pofida faptului ca autostrada nu avem inca si, nici in viitorul foarte apropiat nu vom avea, ca neavand loc de parcare, stationez unde gasesc si io un locsor liber iar comunitarii imi aplica sistematic cate-o fituica pe parbriz, cica se numeste amenda.
Si jur, ca daca ar fi completate conform legii aceste hartii si, ar amenaja primarul, primaria, consiliul local sau cine-o vrea, o parcare subterana din aia cum vedem in filme, as plati toate amenzile.
Pana atunci le contest.

P.S. desi am scris ce am scris, iubesc tara asta si ma simt (ca) acasa aproape oriunde... :grin:

well....best of luck!

axion

Post by axion » 12 Jan 2008, 20:23

...ceva noutati?

luc4s

Post by luc4s » 13 Jan 2008, 15:15

Acum am vazut :grin: .Uitasem sa mai verific.
Mi-a admis plangerea si a anulat pv de contraventie.
Si a trecut si termenul de 6 luni in care pot sanctiona persoana care a condus masina :-P
Multumesc pe aceasta cale tuturor forumistilor care m-au ajutat cu sfaturi. (in special Jojo)

:cafea: :cafea: :cafea: :floare: :floare: :floare:

Axion, se pare ca te-ai inselat in privinta solutiei ;)

me-bebe

Post by me-bebe » 13 Jan 2008, 19:05

Hehehehe,vad ca ati inceput sa va amendati intre voi :aplauze: Este un pas inainte...poate asa n-o sa mai aveti timp sa caftiti copiii oamenilor :lol: Deja ma simt mai bine , stiind ca si politia ia amenzi...chiar daca stie cum s-o fofileasca sa scape.Poate acum ai mai multa intelegere pentru micutul Alin75...Deh, ce tzie nu-tzi place,altuia nu-i face...Valabil si pentru militzisti forszosi si plini de zel... :grin:

luc4s

Post by luc4s » 13 Jan 2008, 20:21

Agentul constatator e un inspector de la primarie, din cate imi amintesc...

giovanni

Post by giovanni » 14 Jan 2008, 23:55

Abia acum am citit topicul pentru prima oara. Si eu am fost de 2 ori anun trecut la Aqua Magic. Si a doua oara, ajungand mai tarziu (era pe la amiaza) nu am gasit loc de parcare si am parcat pe spatiul verde de langa sosea. La fel, cand m-am intors la masina am gasit un avertisment lipit de stergatoare cum ca sa imi vad de treaba si sa nu imi mai pun masina pe bunatate de iarba parjolita, ca nu mai au de unde sa preleveze firicele pentru gazonul echipei Farul si ca a doua oara chiar nu mai glumesc si ma taxeaza.
Era prin iulie, a trecut destul de atunci. Dar nu am primit nimic. Poate m-or fi dat in debit si eu habar n-am.

luc4s

Post by luc4s » 15 Jan 2008, 17:12

Giovanni wrote:Abia acum am citit topicul pentru prima oara. Si eu am fost de 2 ori anun trecut la Aqua Magic. Si a doua oara, ajungand mai tarziu (era pe la amiaza) nu am gasit loc de parcare si am parcat pe spatiul verde de langa sosea. La fel, cand m-am intors la masina am gasit un avertisment lipit de stergatoare cum ca sa imi vad de treaba si sa nu imi mai pun masina pe bunatate de iarba parjolita, ca nu mai au de unde sa preleveze firicele pentru gazonul echipei Farul si ca a doua oara chiar nu mai glumesc si ma taxeaza.
Era prin iulie, a trecut destul de atunci. Dar nu am primit nimic. Poate m-or fi dat in debit si eu habar n-am.
Sau poate ai avut noroc si nu le-a iesit poza cu masina ta parcata pe spatiul verde ;)...

Hetzer

Post by Hetzer » 11 Feb 2009, 15:13

Eu, in schimb, am pierdut anul trecut un proces cu Politia Comunitara Constanta tocmai pe tema asta.

Metodele s-au schimbat - acum blocheaza rotile. Politia Comunitara s-a facut cu un avocat care sa le apere cauza in instanta si se pare ca totul merge bine pentru bugetul d-lui Mazare.

Aviz amatorilor de litoral romanesc care ajung pe teritoriul (re)sus-numitului primar :kiss:

Dupa ce am f***t 1 zi prin 3 intersectii cu semaforizarea defecta cred ca n-am vazut vreo portiune de drum fara o trupa de Pol. Comunitara scoasa la produs. Pana la urma au reusit sa ma convinga si pe mine sa renunt total la ideea de a mai vizita litoralul romanesc.[/b]

ama

Post by ama » 11 Feb 2009, 15:48

Felicitari, luc4s !
Nici nu ma gandeam ca n-o sa castigi !

AutoGeo

SFAT "amenda de circulatie"

Post by AutoGeo » 12 Feb 2009, 04:12

Ma scuzati ca ma bag si eu in discutie dar cea mai simpla varianta de a scapa de o amenda trimisa prin posta si de a nu mpierde timp cu scrisori si instante este urmatoarea:
Instiintarea vine prin RECOMANDATA, aceasta nu trebuie ridicata sub nicio forma de la posta. Dupa expirarea termenului de ridicare, recomandata se intoarce la destinatar. Dupa alte cateva trimiteri, Politia renunta, dar raman alocate punctele. Mai departe nu mai stiu cum procedeaza Politia Rutiera in cazul unei infractiuni.

PS. Nu uitati !!! Nu semnati niciodata Procesul Verbal, nesemnat nu veti fi incarcati la datorii la financiar CODUL FISCAL.

liloo

Post by liloo » 14 Feb 2009, 13:49

Eu nu m-as baza pe asta.

ART. 27 din OG nr. 2/2001:
Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest