Impartire locuinta

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
AndreiT

Impartire locuinta

Post by AndreiT » 08 Mar 2017, 01:32

Buna ziua,

Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu informatii in legatura cu problema pe care o am. Eu impreuna cu sotia mea si fiul meu de 3 ani locuim in casa in care a crescut sotia mea. Tot aici locuiesc si parintii sotiei mele, iar unchiul ei locuieste intr-o anexa separata de constructia principala. Problema este ca pe cf sunt trecuti sotia mea cu 13/16 din constructie, iar unchiul ei cu 3/16 din constructie. In ultimul timp nu mai putem sa ne intelegem cu unchiul ei si ne ingreuneaza orice modificare pe care dorim sa o facem la constructie (ca de exemplu pentru a baga centrala avem nevoie de semnatura lui si el nu vrea sa semneze). Am incercat sa ii oferim banii care i se cuvin prin calculul notarului pentru a-i plati partea sa paraseasca definitiv locuinta dar nu vrea in nici un fel sa accepte banii. Va rog sa ma ajutati cu o idee, o solutie la aceasta problema. Va multumesc.

Consuela Scarlat

Re: Impartire locuinta

Post by Consuela Scarlat » 16 Mar 2017, 13:17

Puteti solicita in instanta partajarea imobilului, atribuirea in natura sotiei cu obligarea acesteia la plata unei sulte.

AndreiT

Re: Impartire locuinta

Post by AndreiT » 16 Mar 2017, 21:36

Va multumesc mult de raspuns. Daca va rog frumos imi puteti spune cam care ar fi procedura de partajare a imobilului in instanta. Aceasta solicitare in instanta pentru partajarea imobilului implica si platirea taxei judiciare de timbru? Va multumesc.

Leon Carmen

Re: Impartire locuinta

Post by Leon Carmen » 15 Jun 2017, 16:37

Reclamantul plateste taxa judiciara de 3% din valoarea casei.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 26 guests