teren ocupat abuziv

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
cristinalhp

teren ocupat abuziv

Post by cristinalhp » 26 Nov 2013, 13:32

in anul 2004 am cumparat un teren prin contract de vanz cump de mana ,in anul 2007 am obtinut prin hot jud ,sentinta definitiiva si irevocabila,fiind plecata diin tara nu am putut sa inscriu sentiinta iin cartea funciara si niicii nu ii am facut cadastru ,mentiionez ca iin fiecare an plateam iimpozitul pe teren ,anul acesta iintorcandu ma n tara am coonstatat ca terenul este ocupat s ngradiit de catre cineva.am cerut detalii la primara dn sat ,dar nu m au ajutat cu nimic ,ei nu stiu niimic ,ce pot sa fac??????

Silviu

Re: teren ocupat abuziv

Post by Silviu » 26 Nov 2013, 13:54

Pai faceti pasii necesari inscrierii la cadastru. Apoi mergeti si intrebati vecinii, oamenii, cine a ingradit. In ultima instanta veti face o actiune in revendicare a terenului. Faceti o plangere la politie, eventual, daca nu reusiti sa aflati cine il ocupa, dumnealor vor face cercetari si macar veti afla persoana pe care trebuie sa o chemati in judecata.

Daca plecati in strainatate, un avocat din zona in care locuiti sau din zona in care se afla terenul daca nu este intr-o localitate apropiata de dvs va poate ajuta cu toate cele de mai sus.

Succes!

cristinalhp

Re: teren ocupat abuziv

Post by cristinalhp » 26 Nov 2013, 14:26

multumesc ,iinca ceva aproape din surse sigure am inteles ca respectivul a intabulat terenul si a facut s cadastru ,se poate ?

Silviu

Re: teren ocupat abuziv

Post by Silviu » 26 Nov 2013, 15:35

Da, este posibil, din pacate. Caz in care va trebui sa va adresati instantei de judecata.

Cuculis

Re: teren ocupat abuziv

Post by Cuculis » 03 Dec 2013, 14:57

Ceea ce aratati dvs. se poate rezolva doar in instanta.

C_A_Coltuc

Re: teren ocupat abuziv

Post by C_A_Coltuc » 03 Dec 2013, 16:03

Antejudiciar nu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests