apa de ploaie, o problema

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
cineva de undeva

apa de ploaie, o problema

Post by cineva de undeva » 10 Jul 2013, 20:14

Buna ziua,

supun atentiei dvs urmatoarele


vecinul si-a inaltat terenul, ca si altii. eu nu mai pot inalta mai mult, tehnic vorbind,asa ca am ajuns sa locuiesc intr-o groapa.
problema e ca vecinul cu pricina nu are un sistem de captare a apei pluviale si atunci cand ploua, burlanele lui se scurg pe pamant si direct la mine in curte.
teren argilos, apa se duce greu in pamant, rigolele mele nu fac fata la toata apa iar cand ploua torential am Venetia in curte.

tipul e miserupist de bunavoie nu face nimic, reclamatia la primarie ar fi timp pierdut cred, ce ii pot face?
un avocat din Timisoara, cineva cu care sa pot discuta?
primavara cu ploi, vara cu ploi, vine toamna iar cu ploi, ceva trebuie facut, am zis ca rezolv cu un sistem de drenaj, rigole, nu e suficient.cum il pot obliga sa-si puna si el rigole,sa-si duca apa la canalizare?
exista o lege in acest sens?

multumesc pt.atentia acordata,o seara buna!

denominatus

Re: apa de ploaie, o problema

Post by denominatus » 11 Jul 2013, 12:20

Codul civil zice la art. 611 ca "Proprietarul este obligat să îşi facă streaşina casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin. " Deci fiecare cu picatura... lui.

Acuma legea nu-l obliga sa faca diguri astfel incat apa de la el din curte sa nu se scurga la altii.
Dar nici pe dumneavoastra nu va impiedica legea sa faceti un dig jur imprejur :)
Inainte de a vorbi cu avocatii, vorbiti cu un inginer.
Daca gasiti o (alta) solutie viabila tehnic, organizati-va cu toti vecinii si poate contribuie si ei la cheltuieli. Hai ca la Timisoara oamenii sunt gospodari si mai altfel :)

cinevadeundeva

Re: apa de ploaie, o problema

Post by cinevadeundeva » 11 Jul 2013, 13:09

multumesc de raspuns

bine,dar apa se scurge apoi la mine pentru ca el a inaltat terenul si nu are rigole la burlane..e chestie de bun simt, zic eu
te-ai inaltat cu terenul, fa ceva cu apa aia.

bun, inteleg ca nu exista lege dar am o alta idee si va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa de castig in cazul in care ajung in instanta

eu va trebui sa stric gardul sa fac o fundatie adanca de 1 m, suficient de adanca, cat sa nu se mai infiltreze apa.
am citit despre obligatia de granituire, din ce am inteles, il pot obliga la plata a jumatate din lucrari?
alt gard implica materiale noi, proiect nou pentru gard,alta autorizatie de construire gard, meseriasi platiti.
pe care inteleg ca ii pot recupera in instanta, stiu, bani si acolo, timp, dar daca nu intelege omul, pot incepe un proces la o adica? si eu de una singura sa incep construirea gardului intre timp, sau nu?
stiu, decat sa incerc recuperarera banilor si sa cheltui in instanta, mai bine imi fac gardul nou cu toate chetuielile suportate de mine si-mi menajez nervii.
dar si el iese mai ieftin daca isi face rigole,zic eu si toata lumea e happy :)

denominatus

Re: apa de ploaie, o problema

Post by denominatus » 15 Jul 2013, 15:23

Incercati sa va oferiti sa contribuiti la cheltuielile pe care le va avea cu rigolele.

Daca-i ceri ceva unui om, in trei sferturi din cazuri va spune nu.
Daca te oferi sa-i dai ceva, ia si ce nu are nevoie ;)

Cum ziceam... mai ieftin o intelegere stramba decat o judecata dreapta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests