anulare antecontract de vanzare - cumparare

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
state gheorghita

anulare antecontract de vanzare - cumparare

Post by state gheorghita » 10 Jul 2013, 10:31

cum pot si ce sanse de reusita as avea sa anulez un antecontract de vanzare-cumpare pentru urmatoarele motive:
- Incheierea contractului de vanzare-cumparare trebuia facuta pana la cel mai tarziu data de 21.07.2011 data convenita cu cumparatorul ;
- Am facut documentatia cadastrala in timpul regulamentar si pe cheltuiala proprie nu cum se spune in antecontract atat pe cheltuiala vanzatorului cat si a cumparatorului care nu a contribuit cu nimic ( dupa cum se vede si in chitanta cu care am platit);
- Am asteptat timp de 2 ani sa vina cumparatorul sa incheiem contractul de vanzare-cumparare, acesta nebinevoind sa vina ci sa cutreiere strainatatea unde sta mai mult decat in tara;
- vreau anularea antecontractului de vanzare-cumparare, si pierderea sumei achitate de cumparator fiindca acesta nu a respectat promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare dupa cum reiese si din antecontractul de vanzare-cumparare;

denominatus

Re: anulare antecontract de vanzare - cumparare

Post by denominatus » 10 Jul 2013, 15:59

Daca scrie in antecontract ca pierde arvuna, pierduta este la data la care nu s-a tinut de cuvant.
Daca nu, la anul se implineste prescriptia extinctiva si nu o mai poate cere inapoi.
Asa ca vezi-ti linistit de viata si lasa antecontractul neanulat, ca-i sta bine asa :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests