Terenul din curte este al statului. Cum il pot obtine?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Vanda78

Terenul din curte este al statului. Cum il pot obtine?

Post by Vanda78 » 05 Dec 2012, 18:04

Buna ziua,
sunt proprietara unei case Tg.Mures, dobandita prin contract de vanzare-cumparare in anul 1997. Casa are 119 mp iar terenul aferent imi apartine, in schimb terenul din curte, avand tot 119 mp este al Statului roman. Am depus in oct. 2001 la primaria Tg.Mures o cerere prin care ceream improprietarirea automata cu cei 119 mp din curte si nu am primit niciun raspuns. (Vecinii mei au rezolvat problema posesiei terenului din curte in acest fel).Pana acum nu am insistat asupra acestui subiect, neintentionand nici sa vand nici sa construiesc, dar anul acesta am decis sa mansardam o parte din casa si am redescoperit problema terenului din curte. Am fost la primarie sa ma interesez de acea cerere depusa in 2001 (am o copie cu nr. de inreg.)dar mai trebuie facute sapaturi pentru ca raspunsul lor oficial este de negasit. In plus, mi s-a comunicat faptul ca daca doresc sa obtin orice fel de autorizatie de constructie pentru casa in discutie, TREBUIE sa cumpar terenul din curte de la statul roman, pentru "simbolica" suma de 7000 euro.
Intrebarile mele ar fi:
1. Exista vreo sansa sa primesc terenul din curte gratuit de la statul roman, pe baza cererii din 2001? Se aplica in acest caz art. 36 din Legea 18/1991?
2. Este legal ca primaria sa-mi conditioneze eliberarea autorizatiei de mansardare cu cumpararea terenului din curte, daca nu doresc sa depasesc dimensiunile casei actuale - practic mansardand deasupra casei si terenului pe care le posed si neintrand pe terenul statului?
Va multumesc!

serafim

Re: Terenul din curte este al statului. Cum il pot obtine?

Post by serafim » 06 Dec 2012, 10:10

depinde in ce conditii ati cumparat in anul 1997 de la stat si in baza carei legi sau de la persoana fizica.
dupa putem discuta.

Vanda78

Re: Terenul din curte este al statului. Cum il pot obtine?

Post by Vanda78 » 06 Dec 2012, 10:57

Casa a fost cumparata de la o persoana fizica, nu de la statul roman. Terenul a fost preluat de statul roman in 1977, in urma unui act de donatie al vechiului proprietarului catre fiul sau: casa cu terenul aferent au fost trecute pe numele fiului iar terenul din curte a fost trecut automat in proprietatea statului roman, conform legilor din acea perioada. De atunci casa a fost vanduta din nou in 1995 si noua, in 1997, in acelasi sistem: terenul de 119 mp din curte este proprietatea statului roman. Mentionez ca accesul in casa - 3 intrari - se face prin curtea de care discutam, reteaua de canalizare etc, toate sunt pe terenul statului, care asigura practic buna functionare a cladirii. Pe aceeasi strada exista cazuri de aprobari ale unor cereri asemanatoare depuse la primarie la finalul anilor 90. Cererea noastra a fost depusa in 2001, si sper ca acum sa se gaseasca totusi raspunsul oficial. Daca este negativ...ce se poate face?
Multumesc!

batti

Re: Terenul din curte este al statului. Cum il pot obtine?

Post by batti » 24 Nov 2017, 11:53

Buna ziua,

A-ti rezolvat problema si daca da cum?

Cu stima

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests