Mutarea usii de la intrare in apartament

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
talossmn

Mutarea usii de la intrare in apartament

Post by talossmn » 26 Jul 2012, 21:17

Buna seara!

Am o problema in blocul in care locuiesc: apartam. meu este situat pe coloana de mijloc , are 2 cam. si spatiul e extrem de mic. Vecinul din dreapta ( care are apartam. pe colt cu 3 cam.) si-a removat apartam. , a spart si a mutat la pereti ( habar n-am daca are sau nu aprobare pt. asa ceva) si-a dat seama ca dupa toate transformarile astea nu are un hol unde sa-si depoziteze bicicletele si pantofii si si-a prelungit usa apartam.pana aproape de a mea, deci a inchis din spatiul comun al blocului. Evident eu n-am fost de acord ( spatiul e ff mic si fac fff mare galagie, absolut orice se aude de nu se poate odihni omul in casa lui).

A inchis holul blocului pt. a si-l face parte integranta din apartam. sau peste vointa mea ( desi i-am spun de nemumarate ori ca nu sunt de acord, a inceput sa ma ameninte ca -mi va face viata un calvar si daca sunt de acord si daca nu si a zis ca nu-l intereseaza nici daca se va ajunge la tribunal.......el tot isi pune usa unde vrea el!) Si a ajuns in tribunal .

Usa cu care s-a inchis ilegal coridorul comun la blocului fara voia mea a fost intre timp demolata, s-a purtat razboi prin 2 instante, timp de mai multi ani.

Dar individul tot nu s-a potolit si are de gand sa-si zideasca , din nou, usa exact pe acealsi loc.

Are voie sa sfideze verdictul a 2 instante judecatoresti si sa nu pateasca nimic ? Ce pot face in acest caz?
Astept ideile dv.
Multumesc.

Guest

Re: Mutarea usii de la intrare in apartament

Post by Guest » 30 Jul 2012, 12:56

Nu cred ca este nevoie de judecator. Inspectoratul teritorial in constructii abia asteapta sa-i dea o amenda maxima, fiind recidivist, si sa-i puna in vedere demolarea de urgenta. Cred ca ajunge o simpla reclamatie.

Daca dai telefonul la 112, la momentul potrivit (de obicei cand Dorel face gauri cu bormasina) ar putea sa mai ia amenda pentru:
- tulburarea linistii publice;
- angajare la negru;
- aruncarea molozului la ghena;

ignite

Re: Mutarea usii de la intrare in apartament

Post by ignite » 14 Aug 2012, 17:59

mai există şi infracţiunea de tulburarea folosinţei locuinţei. adică tulbură folosinţa locuinţei celorlalţi locatari.

este evident că nu are voie să facă aşa ceva. poţi inclusiv să acţionezi pe cale de ordonanţă preşedinţială pentru a-l face să stopeze lucrările. pot fi cerute apoi şi daune şi cheltuieli de judecată.

oricum, îi admir insistenţa. trebuie să fie un pic...dus.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests