Nulitatea Contractului de renta viagera

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
cristian cristian

Nulitatea Contractului de renta viagera

Post by cristian cristian » 22 Oct 2011, 21:54

Pe data de 25-II-2010, bunica mea este internata la sectia de neurologie al spitalului judetian timisoara cu diagnosticu de dementa-mixta, ulterior la externare, dupa investigatii amanuntite si tomograf este externata pe data de 11-III-2010 cu diagnosticu de dementa-mixta si alzheimer moderat.
Surpiza deabea acum apare, ca la moartea concubinului 01-IX-2011 (fostu sot al bunici) am descoperit ca unchiul (fiul bunici mele si al fostului sot) a intocmit un contract de renta-viagera cu bunica, surpiza, in intervalu de timp 2-III-2010 si 5-III-2010. Timp in care figura internata la neurologie pentru investigatii. Mentionez faptul ca bunica are diagnosticu de dementa-mixta din anul 2003.
Mirarea noastra a fost cand am citit contractu de renta viafera si am aflat ca ei au fost cu bunica la un medic "curant de psihiatire" care a dat o hartie cum ca este in deplinatatea facultatilor mintale. Act cu care s-au prezentat si la IML-timisoara , de unde au optinut un document cum ca este apta si dornica sa semneze acel contract de renta viagera.
Intrebarea mea este? Ce sanse de a anula contractul de renta viagera sunt.
Mentionez ca am internarile si iesirile bunici.
IML-ul poate fi combatut prin prezentarea in fata instantei a dovezilor pe care le detin?

romcos

Re: Nulitatea Contractului de renta viagera

Post by romcos » 25 Oct 2011, 17:27

In cadrul procesului se va instrumenta o emxpertiza medico-legala ce va stabili daca bunica a avut discernamant in momentul incheierii contractului.
Consultati un avocat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests