Am inundat un vecin

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Liviana2011

Am inundat un vecin

Post by Liviana2011 » 17 Feb 2011, 14:05

Buna ziua, apelez la dumneavoastra pentru un sfat.
Lasand apa sa curga la baie am inundat vecinul de sub mine, acesta a venit la mine la usa, a inceput sa bata, dar nu am raspuns. El a lasat un bilet la usa in care ma chema la el sa ii platesc daunele.
Este o persoana cu care nu se poate discuta si nici nu ma gandesc sa ii dau vreun ban. Dorinta mea este ca vecinul sa se "indestuleze" pe caile legale pe care le are impotriva mea: proces(fond,apel) si executare silita(+contestatie la executare). Banuiesc ca aceste cai legale nu sunt deloc lesnicioase, mai ales pentru recuperarea sumei de bani necesara pentru zugravirea baii. Asa este?
Va multumesc! Va doresc tutoror o zi buna :grin:

johei

Re: Am inundat un vecin

Post by johei » 19 Feb 2011, 09:26

Bravo: Dvs il inundati pe vecin, iar cand acesta va cere sa-l despagubiti, refuzati orice discutie!!!

Si evident ca vecinul e cel cu care nu se poate discuta... desii Dvs refuzati orice discutie!!!

Felicitari pentru atitudinea foarte corecta!!!

Liviana2011

Re: Am inundat un vecin

Post by Liviana2011 » 19 Feb 2011, 11:12

stiu din alte incidente ca nu se poate discuta cu el. e un betiv notoriu, de multe ori nu mai ajunge in apartament de cat de beat este...daca situatia statea alfel il despagubeam fara nicio problema. multumesc de lectia de morala

johei

Re: Am inundat un vecin

Post by johei » 19 Feb 2011, 11:15

Cu placere!!! :floare:

Liviana2011

Re: Am inundat un vecin

Post by Liviana2011 » 19 Feb 2011, 11:29

poti estima te rog si cat timp ar presupune un proces sanatos(cu toate caile de atac), in aceasta cauza??

vulpacris

Re: Am inundat un vecin

Post by vulpacris » 19 Feb 2011, 12:32

Daca ne spui adresa vecinului, s-ar putea ca cineva sa-l ajute, chiar si pro-bono, si "procesul sanatos" s-ar putea sa dureze mult mai putin decat te astepti, si s-ar putea sa nu fie doar baia de renovat. :mrgreen:

:cafea:

Liviana2011

Re: Am inundat un vecin

Post by Liviana2011 » 19 Feb 2011, 12:55

daca o vrea cineva ii trimit adresa prin mesaj privat, desi ma indoiesc ca se incurca mult stimabilul cu avocătei :007:. au deranjat pe cineva intrebarile mele :cry: :cry: ? daca da imi cer scuze anticipat

as ruga pe cineva care cunoaste sa-mi raspuna la intrebararea urmatoare: care este timpul ce trebuie sa treaca pentru ca prescriptia dreptului la actiune(referitor la dauna de mai sus) sa fie considerata implinita? (este cel general de 3 ani?)

multumesc, o zi buna

sansiro

Re: Am inundat un vecin

Post by sansiro » 17 Mar 2011, 16:10

personal, nu cred ca ati deranjat prin intrebari ci mai ales prin atitudine. Dupa parea dvs. daca cineva este bolnav (alcoolismul este o boala foarte grava pe care nu o doresc nmanui) nu merita despagubiri. Singura ati spus ca daca nu era betiv plateati fara nicio problema. Bine ca nu sunteti legiutor, altfel discriminarea ajungea la rang de lege: "abuzati de cei care au probleme cu alcoolul, nu veti raspunde de nimic!!"
Exista o lege imuabila, duduie: gresesti, platesti. Daca nu aici, sigur in lumea aialalta. E preferabil aici. mai-mai ca imi vine sa ma duc la vecinul ala sa imi ofer servici juridice gratis, sincer sa fiu.
bine ca nu locuiti deasupra mea (partea MEA de consolare!!!)

Liviana2011

Re: Am inundat un vecin

Post by Liviana2011 » 21 Mar 2011, 00:34

normal ca daca e un betiv fara minte nu merita despagubiri, a dovedit ca nu le merita prin faptul ca nu le-a putut obtine....l-am linistit de mult... prin indiferenta. pacat ca nu ai zis de la inceput ca il aperi tu ca atunci numi faceam probleme, faceam piscina=)))(am spus clar ca daca vrea cineva sa-l apere pro bono sa ma contacteze prin MP, deci nu trebuia sa scoti din nou evidentul in evidenta)
iar daca ai fi tu vecinul de dedesupt m-as lasa de facultate si as deschide strand de iarna=)))

sincer nu cred ca obtii ceva cu comentariile astea date fara discernamant, doar cu scopul de a-ti asigura un statut "social privilegiat" in ochii "marilor" granzi ai acestui forum(vulpacris si johei, etc.) si poate doar aprecieri demne de mila din celor ce au aceeasi menire ca si tine pe acest site.

sansiro

Re: Am inundat un vecin

Post by sansiro » 21 Mar 2011, 10:32

...
:)) Johei si Vulpacris? Granzii acestui forum??:))) Nu proiecta propriile tale fantezii asupra mea. Nu stiu pe unde erai de cand sunt pe forumul asta. DIn pacate nivelul a scazut foarte jos de acum 6 ani cand postam probleme juridice. De altfel nu numai pe mine m-ai deranjat cu atitudinea total lipsita de civism.
Cat priveste "daca nu e in stare sa le obtina nu le merita" arata si gradul de cultura si civilzatie in care te complaci.
Abtine-te de la postari. vei face un bine larg intregii comunitati.

Liviana2011

Re: Am inundat un vecin

Post by Liviana2011 » 21 Mar 2011, 13:30

cum bine puteai sa observi, nu eu sunt cea care umple forumul cu filozofii lipsite de continut, eu ma rezum doar la a citi nu si in a ataca fara sens

Andreea1981

Re: Am inundat un vecin

Post by Andreea1981 » 06 May 2011, 20:00

Buna seara,

Am si eu o nelamurire...
Tocmai ce am primit de la Presedintele Asociatiei o copie a unei reclamatii facute de vecinul meu de jos referitor la inundatii repetate pe care se presupune ca i le-as fi produs in zone diferite. Mentionez ca eu stau la etj 2 al unui bloc care nu are apartamente la parter.
Problema este, ca in afara de balcon unde se pare ca ne inundam unii pe altii in lant, eu nu am cauzat niciuna din aceste presupuse inundatii. Una din ele, fiind in dreptul unei conducte de la dormitor, unde d-nul vecin presupune ca am varsat o cana cu apa (pe care, sa fim, seriosi, eu nu as bea-o intre perete si sifonier), care i-a produs lui o inundatie cu diametrul de 20 cm, dormitor in care eu am parchet...care nu este umflat si nu are niciun semn ca pe sub el ar fi apa.
Asta, e doar un ex., insa sunt mult mai multe ineptii pe care le debiteaza dumnealui in acea reclamatie.
As dori insa sa raspund acestei reclamatii si procesului verbal intocmit de Administratie numai cu dovezi din apartamentul dansului...sa vina sa constate si la mine ca eu nu am nimic de-a face ce aceste inundatii si sa faca si la mine poze, care sa ateste ca totul este intact, asa cum era, de altfel, si acum 3 ani cand mi-am renovat total apartamentul!!!!

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

mihaela78

Am inundat mai multi vecini

Post by mihaela78 » 21 Jun 2012, 10:32

Buna ziua , ma numesc mihaela si am si eu o problema. In cursul nopti a puscat o mufa care facea legatura de la coloana principala la teava care merge in contor, tin sa mentionez faptul ca locuiesc la etajul 4 si ca a durat ceva pana cand am observat stricaciunea, asta inseamna ca TOATE apartamentele inferioare au fost afectate. As vrea sa mentionez ca am asigurarea obligatorie a locuintei , fara a avea insa si una facultativa , as dori sa aflu care sunt obligatiile mele fata de vecini. Tin sa mentionez ca as dori sa-i rambursez cumva dar imi e frica de pretentii exagerate .
Cu multumiri Mihaela

mihaela78

Am inundat

Post by mihaela78 » 21 Jun 2012, 10:49

PS. am uitat sa mentionez faptul ca defectiunea a avut loc in masca unde sunt tevile. Va multumesc pentru raspuns

Cristi R

Re: Am inundat un vecin

Post by Cristi R » 03 Jul 2012, 15:51

Nu le dati niciun ban. Dvs. raspundeti pentru ceea ce este dupa contoar.
In mod normal ar trebui ca toti vecinii din bloc sa plateasca reparatia, dar avand in vedere ca nu este foarte scumpa o puteti plati dvs. Dar despagubiri, in niciun caz.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests