distanta cotet fata de casa alaturata

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
king_tzapone

distanta cotet fata de casa alaturata

Post by king_tzapone » 28 Feb 2010, 07:20

locuiesc la curte si sunt si detinator de caine .spun asta de la inceput ca sa nu se creada ca as avea ceva impotriva animalelor.am insa o problema .am un vecin care are un caine iar cotetul e foarte apropiat de casa mea cca 4 m fata de coltul casei mele.nu asta ar fi problema ci ceea ce ma roade si deranjeaza cel mai tare este mirosul de fecale .exista vreo lege prin care il pot obliga sa isi mute cotetul sau sa isi faca curat zilnic la caine? e mutat de cca 6 luni si niciodata nu a facut curatenie in curte de pe urma cainelui .ma gandeam sa chem si protectia animalelor dar nu stiu daca au o asa mare influenta.deci practic cand stau in curte la masa ma doboara mirosul de fecale al cainelui vecinului . ce-i de facut?

angel

Re: distanta cotet fata de casa alaturata

Post by angel » 28 Feb 2010, 13:26

faceti o sesizare la primarie si la directia de mediu zonala...

daca locuiti la curte in bucuresti exista un hcl al primariei capitalei,care obliga toti detinatorii de caini sa ceara acordul scris al fiecarui vecin direct interesat, in vederea obtinerii avizului favorabil...amenda este intre 200-500ron.mai bine discutati cu acesta ca intre vecini poate o rezolvati totusi pe cale amiabila...

king_tzapone

Re: distanta cotet fata de casa alaturata

Post by king_tzapone » 28 Feb 2010, 21:11

angel wrote:faceti o sesizare la primarie si la directia de mediu zonala...

daca locuiti la curte in bucuresti exista un hcl al primariei capitalei,care obliga toti detinatorii de caini sa ceara acordul scris al fiecarui vecin direct interesat, in vederea obtinerii avizului favorabil...amenda este intre 200-500ron.mai bine discutati cu acesta ca intre vecini poate o rezolvati totusi pe cale amiabila...
nu locuiesc in bucuresti dar ma aflu in zona asa zis metropolitana -mai precis sat JOITA com BACU.
sper din tot sufletul sa rezolv pe cale amiabila dar caracterul celui in cauza nu ma lasa sa sper la asa ceva ,astfel incat sunt nevoit sa caut solutii .daca el e in stare sa scoata fosa ziua in amiaza mare pe terenul viran de langa noi ce as mai putea spera de la fecalele unui caine in curtea lui .deci daca fecalele sunt la 1,5 m de casa mea iar cotetul undeva la vreo 4 m nu exista vreo lege sa ma apere si pe mine ???

DevilMean

Re: distanta cotet fata de casa alaturata

Post by DevilMean » 01 Mar 2010, 00:45

Exista, exista, dar nu ma pune sa o caut acuma la ora asta.
Intai daca tipul nu vrea de bunavoie sa-si mute potaia si sa curete, ii spui ca faci sesizare la primarie si la protectia mediului, intrucat dejectiile au ajuns in curte la tine.
Aici nu prea o poti nimeri, ca poate sa spuna ca sunt ale cainelui tau, da` poti sa il filmezi / fotografiezi, si poate atunci te acuza ca l-ai photoshopat.
Deci cam aici ai treaba: o sesizare la primarie si inca una la protectia mediului.

king_tzapone

Re: distanta cotet fata de casa alaturata

Post by king_tzapone » 01 Mar 2010, 05:58

ok. multumesc frumos de raspuns si sper pana la urma sa ma inteleg pe cale amiabila cu persoana in cauza.

angel

Re: distanta cotet fata de casa alaturata

Post by angel » 02 Mar 2010, 00:03

king_tzapone wrote:ok. multumesc frumos de raspuns si sper pana la urma sa ma inteleg pe cale amiabila cu persoana in cauza.
este de preferat,asa cum v-am zis si anterior....dar daca nu se poate...va ramane cealalta cale, pe care v-as indica s-o faceti la scurt timp dupa discutia amiabila cu vecinul dvs...caci la noi birocratia este mare si mai econimisti timp :smile:

Florin

Am un vecin are porci si retele langa gardul mai lipite

Post by Florin » 27 May 2017, 18:14

Locuiesc in măgurele la 6km de bucuresti..Am un vecin are 10 rate zgomotoase si 10 porci chiar langa gardul meu.langa casa mea..el nu sta acolo are casa in capătul celalalt si a mutat ratele si porci langa mine lui sa nu ai miroasă si sa nu faca zgomot..si este un miros insuportabil..a pus coteata langa gardul meu..Eu am lasat cand am construit 5 metri pana la gard si el a pus porci lipit de gard....ce pot face legal

Leon Carmen

Re: distanta cotet fata de casa alaturata

Post by Leon Carmen » 15 Jun 2017, 16:30

(1) Primaria este cea mai competenta autoritate, urmata indeaproape de (2) Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor din judet, si in sfarsit de (3) Directia de Sanatate Publica din judet.
Daca nu rezolvati nimic, puteti deschide un proces avand ca obiect Obligatia de a face, prin care obligati porcul, scuze, proprietarul porcilor sa-si mute cotetele, solicitati si cheltuieli de judecata. Potrivit Art. 612. Cod Civil, Distanţa minimă în construcţii. Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests