DISCRIMINARE

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
serafim

DISCRIMINARE

Post by serafim » 09 Feb 2009, 21:26

am si eu o nelamurire in urmatoarea speta

Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării potrivit art 20 şi art.27 din OG 137/2000 republicată am solicitat instantei de judecata:
- să comunice Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării întreaga documentaţie depusă în probatoriu de către părţi;
- suspendarea judecării cauzei până la data la care Colegiul Director, organul deliberativ al CNCD se va pronunţa cu privire la cele sesizate, în sensul constatării exsitenţei sau inexistenţei discriminării în prezenta cauză

normal am solicitat suspendarea potrivit art 242 al.1.pct.1 si urm. Cod proc.civ paratii s-au opus, astfel instanta imi solicita sa arat temeiul de drept al suspendarii dar, OG 137/2000 nu prevede asta in vreun articol !!!

Ce pot face ce parere aveti ????

paisie

Post by paisie » 10 Feb 2009, 13:55

ia vezi putin ca eu cred ca OG137/2000 e neconstitutionala :P
e plin anul 2008 de decizii de neconstitutionalitate privind og137/2000 unele trimise la MOF altele in curs de redactare.

serafim

Post by serafim » 10 Feb 2009, 22:47

dar sunt cam pe aceleasi articole unele admise si altele respinse asa ca....D-zeu mai stie.
Oricum problema s-a ridicat in felul urmator :
sa arat temeiul de drept pt. suspendarea...altul decat 242 sui urmatoarele respectiv 244 Cod proc.civ.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 12 Feb 2009, 18:39

alea admise sunt cele care te intereseaza
deciziile de respingere date de curtea constitutionala nu produc efecte erga omnes
alea admise in schimb da
asadar daca s-a admis odata admis ramane.
Pe de alta parte personal mi se pare ca nu s-ar putea suspenda pricina pentru asteptarea hot. Colegiului Director al CNCD in temeiul art. 244 pct. 1.
Iar daca legea speciala nu prevede ca se suspenda - nu se suspenda.
:(

serafim

Post by serafim » 12 Feb 2009, 20:38

:grin: paaaaai asta-i ca legea speciala nu prevede, iar art. in care s-a dat neconstitutionalitate...nu ma afecteaza !
paaaai macar sa-mi dea un termen mai luuuung si sa trimita dosarul la discriminare sau....nu mai stiu ce sa zic....in orice caz a fost azi asa ca voi vedea peste cateva zile rezultatul..... :(
Mersi atto

liloo

Post by liloo » 14 Feb 2009, 13:44

Zii Serafime ce s-a intamplat, ca mor de curiozitate sa vad daca s-a suspendat cauza.
Si daca s-a mai scos si de pe rol dosarul si s-a trimis la CNCD atunci plec in Congo.

serafim

Post by serafim » 14 Feb 2009, 19:32

:-D :-D :-D
ghici :grin:

liloo

Post by liloo » 14 Feb 2009, 19:34

Plec in Congo? :-(

serafim

Post by serafim » 14 Feb 2009, 19:38

:-D :-D :-D ...da-ti cu parerea
la problema ma refer....

liloo

Post by liloo » 14 Feb 2009, 19:40

Parerea mea este ca nu se poate suspenda cauza si nici nu se poate trimite dosarul la CNCD.
Se pot trimite doar copii de pe actele din dosar.

serafim

Post by serafim » 14 Feb 2009, 19:54

da asta este logic se trimite ca la expertizele medico-legale coopie dupa inscrisuri...duplicat la dosar, pt. ca aia potrivit legii pot solicita prezentarea inscrisurilor chiar de la parti.

apropos ...unde anume in Congo ???

liloo

Post by liloo » 15 Feb 2009, 09:18

Pai, unde vrei tu daca te oferi sa mergem impreuna. :evil:

serafim

Post by serafim » 15 Feb 2009, 12:43

in acest proces credema ca de muuuuuult m-am exilat in Congo !!!

2 termene de judecata s-au ridicat numai exceptii !!! ( unele si in bis ! :-P )
cand am vazut intampinarea de 4 pagini numai cu exceptii....am dat pe spate ! ( de atunci ma doare spatele )

-ce a omis din "carte" vis- a -vis de axceptii le-a ridicat la urmatorul termen de judecata....cred ca o sa mai am 2 termene cand se va judeca pe exceptii....in ritmul asta :-D :-D :-D

serafim

Post by serafim » 15 Feb 2009, 12:52

sa-ti enuma cateva din exceptiile ridicate de parte:
- tardivitate
- autoritate de lucru judecat
- inadmisibilitate
-lipsa calitate procesuala pasiva
-lipsa calitate procesuala de exercitiu
-lipsa calitate procesuala de folosinta
- necompetenta materiala a instantei
-lipsei procedurii prealabile....etc
unele normal sau mai repetat....am avut senzatia ca citesc cuprinsul carti d-nei M. Tabarca intitulata "exceptiile procesuale in procesul civil"
:grin: :-D :-D :-D

liloo

Post by liloo » 15 Feb 2009, 17:48

S-au unit toate cu fondul sau inca se mai dau termene pentru a-si preciza adversarul tau precizarile la precizarile anterioare? :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests