ce sa fac?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
hanibal

ce sa fac?

Post by hanibal » 04 Apr 2008, 22:39

Acum trei ani se cumpara de la SC X SRL cu factura si chitanta un teren. Acesta nu se intabuleaza. Intre timp firma X se dizolva si se radiaza. Cum mai intabulez eu terenul. :?:

wittmann

Post by wittmann » 05 Apr 2008, 08:48

Actiune in constatare? Desi nu prea are mari sanse de admitere...

hanibal

Post by hanibal » 05 Apr 2008, 09:41

cu aia nu mai pot intabula, ca nu se poate pune in executare...

wittmann

Post by wittmann » 05 Apr 2008, 10:47

Cine te-a pus sa cumperi cu factura?

aho

Post by aho » 05 Apr 2008, 11:12

Pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic, in contradictoriu cu lichidatorul.
Daca s-a dizolvat fara lichidare( asociat unic) chemi in judecata asociatul unic, fata de acesta producandu-se transmisiunea patrimoniului( drepturi si obligatii) SRL -ului.

elisav

Post by elisav » 05 Apr 2008, 14:41

intr-adevar faci cerere de chemare in judecata (si firma si lichidatorul ),la instanta , pentru a pronunta o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare- cumparare , dupa care investesti hotararea la prima instanta, cu formula executorie si te duci cu ea la cf si te intabulezi fara probleme

hanibal

Post by hanibal » 07 Apr 2008, 12:00

wittmann wrote:Cine te-a pus sa cumperi cu factura?
E un cunostinta de-a mea, cumparatorul... din fericire pt. mine. :-x


Cat despre hotararea care sa tina loc de contract, nu pot cita firma prin lichidator pt. ca deja aceasta firma e radiata din cauza ca procedura de faliment s-a inchis de un an...iar lichidatorul nu mai are nicio calitate.
As putea sa citez asociatii care existau in firma vanzatoare?

denominatus

Post by denominatus » 07 Apr 2008, 13:02

1. Cine e ACUM proprietar asupra terenului? Cand s-a instrumentat falimentul nu cumva s-a vandut terenul pentru obtinerea de lichiditate?
2. Factura este antecontract de vanzare-cumparare, conversia actelor juridice nule.
3. Problema care se pune este daca la incheierea falimentului obligatia de a vinde s-a transmis/ nu s-a transmis catre actionari odata cu activele ramase in urma falimentului. Poate ai noroc sa se fi transmis catre un actionar care a primit si terenul in patrimoniu, si ai putea sa ai cu cine te judeca.

Daca mai dai detalii, mai gasim si alte probleme/intrebari relevante :)

hanibal

Post by hanibal » 07 Apr 2008, 13:21

Momentan proprietar tabular este vanzatorul, asta deoarece nu am putut inscrie dreptul nostru de proprietate.
Vanzarea s-a facut in cursul procedurilor de lichidare pentru a se obtine lichiditati (initial s-a vrut a se fi licitatie dar nu s-a emis niciodata un act de adjudecare. Doar un p-v de licitatie in care se scrie ca s-a prezentat x pentru a cumpara imobilul si ca urmeaza a se plati in trei transe pretul. Plus factura si chitanta prin care s-a platit ulterior)
Sunt mai multi asociati si nu tine cu transmisiunea universala a patrimoniului ... din pacate

hanibal

Post by hanibal » 07 Apr 2008, 20:21

Asa-i ca e groasa?

denominatus

Post by denominatus » 08 Apr 2008, 09:23

Cam da.
Fa rost cumva de procesul verbal de licitatie si vezi ce zice in materie de plata pretului si transmiterea dreptului de proprietate.
Vezi care este statutul societatii, daca este radiata sau nu.
Si dupa aia mai vorbim.

hanibal

Post by hanibal » 08 Apr 2008, 11:50

i-AUZI ce m-am gandit! }ncerc sa introduc in cauza si lichidatorul deoarece chiar daca atributiile lui au incetat, il chem datorita unui act pe care l-a indeplinit ca si reprezentant al vanzatorului...Din discutiile cu acesta el nu se opune la cererea mea...
Macar mai castig timp de gandire... :idea: Eh? :grin:

kinga

Post by kinga » 08 Apr 2008, 12:49

hmmmm
Hanibal.. daca s-a vandut prin licitatie.... ok.. probabil ca fortez norocul si debitez tampenii.... dar...

in acest caz transferul proprietatii nu se face in momentul incheierii acordului de vointa al partilor, ci in momentul achitarii pretului...deci... nu procesul verbal de licitatie transfera dreptul de proprietate ci actul de adjudecare ...
practic la tine actul de adjudecare s-a materializat in factura...

io.. as solicita intabulare .. se respinge cererea normal.( ca nu vrei ca referenta de la CF sa stie chair tot... :razz: :razz: :razz: ) . si dupa as ataca incheierea de la CF..
in instanta as depune dovada proces verbal de licitatie, factura, chitanta...

denominatus

Post by denominatus » 08 Apr 2008, 13:07

Procesul verbal incheiat cu ocazia licitatiei nu spune ceva de adjudecare??? Hmmm... ciudat.
Daca nu s-a adjudecat, inseamna ca nu s-a vandut.
Daca nu s-a vandut, inseamna ca are un proprietar, dar altul decat societatea, care radiata fiind, nu exista.

Eu zic sa scoti lopatica si sa te apuci sa mai sapi dupa informatii exacte.

kinga

Post by kinga » 08 Apr 2008, 13:13

Deno, procesul verbal spunea ca s-a prezentat X si ca se va plati pretul in 3 rate.

Dupa s-a emis factura... si s-a incasat pretul.
Acu.. din evidentele contabile ale unei societati.. totul scazi pe baza de factura...

nu mai aduc aminte exact.. va trebui sa caut...daca am timp.. era o speta in care in instanta s-a solicitat anularea unei facturi.. care era considerat act de adjudecare...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests