Ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
mirika

Ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata

Post by mirika » 07 Mar 2013, 14:18

ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata in urma unui proces de divort

isabela

Re: ajutor

Post by isabela » 07 Mar 2013, 14:39

cealalta parte in favoarea careia ms-au acordat cheltuielile de judecata poate investi cu formula executorie hotararea judecatoreasca prin care au fost acordate respectivele cheltuieli. Dupa acest moment, ea se va duce cu hotararea investita cu formula executorie la un executor judecatoresc, unde va solicita punerea acesteia in executare.

executorul judecatoresc este cel care va solicita instantei de judecata incuviintarea executarii silite in baza hotararii judecatoresti investita cu formula executorie. daca se incuviinteaza executarea silita atunci executorul va va trimite o somatie in care va incunostinteaza ca s-a inceput executarea silita si va pune in vedere sa platiti intru-un anumit termen. daca nu achitati cheltuielile, atunci se va trce la executarea silita (vinderea) bunurilor pe care le aveti pentru a se recupera cheltuielile.

mirika

Re: ajutor

Post by mirika » 07 Mar 2013, 14:44

si daca nu am absolut niciun bun sau venit pot ajunge la inchisoare

Guest

Re: Ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata

Post by Guest » 10 Mar 2013, 12:30

Da, poti ajunge la inchisoare daca faci o fapta penala, insa neplata cheltuielilor de judecata nu este in nici un caz o fapta penala!

Leon Carmen

Re: Ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata

Post by Leon Carmen » 12 Mar 2013, 14:17

Va atrag atentia ca nerespectarea hotararii judecatoresti, pronuntata de catre instanta, reprezinta o infractiune prevazuta si sanctionata de catre legea penala (art. 271 Cod Penal).

negruseri gabriela

Re: Ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata

Post by negruseri gabriela » 09 Mar 2016, 12:28

Buna ziua! Am si eu o intrebare! Acuma de curand am terminat un proces de stabilire a paternitati. Am avut castig de cauza dovedind ca minorul este copilul respectivului. El a fost obligat sa plateasca cheltuieli de judecata, testul adn, onorariul la avocat si pensia alimentara la copil! Ce se poate intampla daca nu le plateste?? Vreau sa exclam ca nu are bunuri pe numele lui si nici loc de muca! Munceste la negru.

[color=#00FF00][/color]

Pipe80

Re: Ce se intampla daca nu platesc cheltuielile de judecata

Post by Pipe80 » 18 Nov 2021, 13:42

Bună ziua. Dacă am cheltuieli de judecata în Ungaria de 1200 de lei în bani românești ce se poate întâmpla? Pot sa trec în tranzit dacă vreau sa ies din tara?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 53 guests