Executare silita fara a primi procesele verbale la amenzi

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
redsnake74
Curios
Curios

Executare silita fara a primi procesele verbale la amenzi

Mesaj de redsnake74 » 01 Sep 2020, 01:16

Am primit mai multe amenzi in localitatile Bucuresti si Chitila . Am fost doar legitimat si mi s-a cerut numele si CNP- ul care au fost notate intr-un carnetel de catre politist , nu-mi amintesc sa fi fost completat un proces verbal pe numele meu si in mod sigur nu mi s-a inmanat nici un proces verbal . Cred ca l-au completat ulterior dar nu cunosc nici pe ce motiv ... Am fost intrebat unde locuiesc de unii dintre politisti si am dat adresa unui adapost social din Bucuresti unde locuiam in acel moment . Amenzile au venit la adresa din buletin unde n-am locuit in acea perioada (adresa parintilor ) . Au fost inmanate parintilor procesele verbale de catre Politia locala din localitatea unde este adresa din buletin , la mine n-au ajuns astfel incat sa le pot contesta in termenul de 15 zile , n-aveau cum daca nu mai locuiam acolo . Consider ca mi s-au incalcat foarte grav drepturile prin acest procedeu uzual al Politiei din aceasta localitate .Parintii au adus la cunostinta politistilor ca nu mai locuiesc la acea adresa insa acestia au inmanat familiei aceste procese verbale . Nu stiu daca pot solicita Asociatiei de locatari a domiciliului parintilor o dovada ca nu locuiam la acea adresa . In acea perioada nu sunt trecut la intretinere . Perioada in cauza este intre anii 2014-2018 . De asemenea nu cunosc daca este valabila o amenda pentru care n-am primit proces verbal in momentul in care am fost legitimat , implicit n-au fost trecute in procesul verbal mentiunile mele la ce afirma politistul in procesul verbal. Mentionez ca nu mai imi amintesc toate situatiile in care am fost legitimat insa imi amintesc o situatie din zona Podului Izvor Bucuresti . O masina de politie a oprit langa mine , am fost interpelat de un politist ce mi-a cerut sa ma legitimez , initial i-am cerut sa-mi comunice motivul legitimarii insa acesta a spus ca nu este nevoie sa aiba un motiv intrucat poate fi o verificare de rutina si daca refuz cere ajutorul unui alt echipaj aflat in zona si ma duce la sectie .Nu faceam nimic ilegal in acel moment insa am fost obligat sa-i comunic CNP-ul . Nu cunosc daca am primit vreo amenda si de la acest politist insa am observat aceeasi masina stationand in zona P-ta Kogalniceanu si o politista dictand dintr-un carnetel unui coleg ce parea a completa procese verbale .Personal mi-a cerut solicitat numele si CNP-ul atat nu mi-a comunicat nici verbal altceva . Situatii similare au fost si cu ceilalti politisti , majoritatea . Nu cunosc daca au vreo norma de amenzi sau daca trebuie sa-si prezinte sefului activitatea insa m-am trezit intr-o situatie inedita in urma cu cateva luni am primit personal doar executare silita direct de la primaria de domicliu fara a primi personal procesele verbale nici de la agent nici prin intermediul postei . Intrucat anterior nu am avut posibilitatea fizica a contesta amenzile am contestat direct executarea silita la judecatoria de domiciliu (din 2019 locuiesc cu parintii ) . Am primit raspuns prin Posta Romana fara a ma prezenta in instanta macar ca anularea executarii silite nu este valabila intrucat n-am contestat procesele verbale la timp . Mentionez inca odata ca nu le-am primit personal niciodata. Pe langa acest raspuns mi s-a solicitat si o taxa de timbru de 300 lei . Amenzile care sunt pe numele meu sunt foarte numeroase si ajung la suma de 3200 lei in total . N-am primit procesele verbale in momentul in care am fost legitimat . E valabila o astfel de amenda ? Consider ca mi-au fost incalcate foarte grav drepturile ajungandu-se la executare silita fara a primi procesle verbale , mai mult in urma unor simple legitimari . Cum pot dovedi ca n-am primit procesele verbale ? E suficient ca nu sunt semnate ?De ce are si judecatoria o astfel de atitudine , posibil pentru ca trebuie sa traga la raspundere anumiti politisti ? Sincer n-am primit procesele verbale doar comunicare executare silita in anul 2019 . Unele amenzi sunt din 2014 chiar .Nu s-au prescris ? Desi am un certificat de handicap judecatoria mi-a solicitat o taxa de timbru . Multumesc .