executare silita

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
maria david

executare silita

Mesaj de maria david » 23 Ian 2017, 18:59

Buna seara,
va rog sa sfatuiti cum sa procedez sau ce pot sa fac pt a nu se pune in aplicatie executarea silita a apartamentului .
In 2008 am facut un credit in CHF la Banca Intensa Sanpaolo si am tot platit dar de 2 ani am ramas fara serviciu si tot am mai platit chiar daca rata lunara s-a triplat. la inceput plateam 900 ron / luna si de 2 ani platesc cate 2000 lei /luna de vreo 6 luni nu am mai putut plati intreaga suma lunara . in luna sept 2016 am mers la banca si de comun acord am facut o cerere ca timp de 1 an sa platesc cate 800lei /luna . in fiecare luna am mers sa intreb daca am primit raspuns la cererea mea de la centrala lor si mi s-a spus ca trb sa mai astept ca ma anunta cand sa incep sa platesc 800 lei in urma semnarii unui angajament de plata . Spre marea mea surprindere astazi am primit EXECUTARE SILITA.
Va rog tare mult ce ma sfatuiti sa fac . sa merg la Banca sa vorbesc cu executorul ? Nu stiu cum sa procedez.

Multumesc frumos,

Leon Carmen
Membru senior
Membru senior

Re: executare silita

Mesaj de Leon Carmen » 24 Ian 2017, 21:47

Puteti formula contestatie la executare in instanta,in termen de 15 zile de la momentul in care ati primit instiintarea de executare silita de la executor.
Cabinet de avocat Carmen Leon
Sector 5, Bucuresti.
0723646221
http://consult-juridic.ro/

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Ian 2017, 15:56

Buna sera,
In primul rand vreau sa va multumesc pt ca mi-ati raspuns.
Daca fac contestatie la executare pe perioada procesului se sisteaza executarea sau merge mai departe.
Multumesc frumos,

Leon Carmen
Membru senior
Membru senior

Mesaj de Leon Carmen » 27 Ian 2017, 18:35

Pentru sistare (suspendare) se plateste separat o taxa de timbru, numita cautiune, astfel suspendarea executarii silite se va judeca de urgenta.
Pentru a se dispune suspendarea, cel care o solicită trebuie să dea în prealabil o cauţiune, calculată la valoarea obiectului contestaţiei, după cum urmează:
a) de 10%, dacă această valoare este până la 10.000 lei;
b) de 1.000 lei plus 5% pentru ceea ce depăşeşte 10.000 lei;
c) de 5.500 lei plus 1% pentru ceea ce depăşeşte 100.000 lei;
d) de 14.500 lei plus 0,1% pentru ceea ce depăşeşte 1.000.000 lei.
Cabinet de avocat Carmen Leon
Sector 5, Bucuresti.
0723646221
http://consult-juridic.ro/

Scrie răspuns