| | |
Avocatura - profesia de avocat
HOME
STIRI
CASE DE AVOCATURA PROPRIETATE INTELECTUALA LIBRARIE INTERVIURI CAUTA UN AVOCAT FORUM
LEGISLATIE
EDITORIAL
ACADEMICA cazul tau documente utile jurindex cariere stiri din barouri examene portalul instantelor
Mediatori Executori Judecatoresti Notari Publici Judecatori Procurori Lichidatori
Curs valutar: 1€ = 4.3902 lei, 1$ = 3.2286 lei, 1£ = 5.5209 lei, 1CHF = 3.6123 lei
Facebook Avocatura.com Linkedin Avocatura.com newsletter Avocatura.com RSS Avocatura.com
Succesiune

Succesiune: definitia juridica a succesiunii

(Drep civil) - Succesiunea reprezinta procesul de transmitere a patrimoniului unei persoane fizice decedate catre una sau mai multe persoane fizice in viata (ori catre una sau mai multe persoane juridice in fiinta, ori statului). Termenul de "succesiune" mai este folosit si pentru a desemna insusi patrimoniul defunctului, care se transmite mortis causa mostenitorilor, adica masa succesorala lasata de defunct succesorilor sai legali sau testamentari. In acest context, termenii de mostenire si succesiune sunt sinonimi. In sens mai larg, succesiunea se intrebuinteaza si pentru a defini transmisiunile de drepturi inter vivos, in acest sens (larg) vorbindu-se de succesiune (sau transmisiune) universala, de succesiune (sau transmisiune) cu titlu universal si, respectiv, cu titlu particular. Succesiunea poate fi testamentara sau legala (ab intestat). Cele doua feluri de succesiune nu se exclud reciproc, putand coexista. Transmisiunea succesorala este o transmisiune pentru cauza de moarte (mortis causa - produce efecte numai la moartea persoanei fizice), universala (priveste totalitatea drepturilor si obligatiilor care au apartinut defunctului), unitara (fiind guvernata, cu unele exceptii, fara distinctie dupa natura sau originea bunurilor), si indivizibila (deoarece, cu unele exceptii, acceptarea sau renuntarea nu se poate limita doar la o parte a mostenirii, ci trebuie sa priveasca totalitatea ei sau totalitatea partii la care succesorul are vocatie). Succesiunile se deschid prin moarte (fizic constatata sau judecatoreste declarata). Data deschiderii succesiunii este clipa mortii defunctului (de cujus), dovedita, dupa caz, cu certificatul de deces sau cu hotararea declarativa de moarte, acte care, in aceasta privinta, fac dovada deplina, pana la proba contrara. Un caz mai special (in privinta datei deschiderii succesiunii, este acela al comorientilor, legea prezumand ca acestia au murit deodata (vezi art.21 din dercetul nr. 31/1954). Locul deschiderii succesiunii este ultimul domiciliu (voluntar sau legal) al defunctului. Daca defunctul nu avea domiciliul in tara, mostenirea se considera deschisa la locul unde se afla, in tara, cele mai importante bunuri ale mostenirii (vezi art.68 alin.2 din Legea nr.36/1995 privitoare la notarii publici si la activitatea notariala).
Pentru ca o persoana sa poata mosteni, ea trebuie sa indeplineasca trei conditii:
a) sa aiba capacitate succesorala;
b) sa aiba vocatie succesorala (sa fie chemate la mostenire);
c) sa nu fie nedemna de a mosteni (numai in cazul mostenirii legale; in cazul mostenirii testamentare, rolul institutiei nedemnitatii este indeplinit de posibilitatea revocarii judecatoresti a legatelor).

Succesiune: ultimele articole despre succesiune

12.09.2014 | Cristian Vladu
Noul Cod de procedura penala adnotat. Partea generala
succesiune Noul Cod de procedura penala adnotat. Partea generala Analiza comparativa, noutati, explicatii, comentarii Tinand cont de faptul ca lucrarea urmareste sa constituie un instrument util de lucru, in primul rand pentru practicienii dreptului, dar nu numai, intr-un format sinte...
11.09.2014 | Avocatura.com
Batalia pentru UNBR. Cine iese presedinte in 2015?
succesiune In politica, viitorul incepe azi, iar campania electorala anul trecut. Si, chiar daca vorbim despre campania ce priveste sefia Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, mizele sunt ridicate. Intrebarea care ar trebui sa fie pe buzele tuturor avocatilor este insa cine va obtine funct...
24.06.2014 | Rodica BULIGA
Judecatorul Bogdan Barbuta si procurorul Dumitru Dimbu, arestati preventiv
succesiune   Decizia Curtii de Apel Bucuresti nu este definitiva, insa este executorie, asa ca cei trei vor fi dusi in arestul Politiei Capitalei. Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) au dispus punerea in miscare a actiunii pe...
23.06.2014 | Rodica BULIGA
69 de hotarari judecatoresti false vs. 35 de oua. Judecatorul Barbuta, retinut de DNA
succesiune Judecatorul Bogdan-Ilarion-Costica Barbuta, de la Judecatoria Radauti, a fost retinut de procurorii DNA pentru savarsirii mai multor infractiuni, si urmeaza sa fie prezentat cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zi...
28.05.2014 | Rodica BULIGA
Judecator, aflat in arest preventiv, cere CSM pensionarea
succesiune   Potrivit unor reprezentanti ai CSM, citati de Agerpres, cererea de pensionare a fost inaintata CSM de catre Curtea de Apel Bucuresti in data de 12 mai, urmand ca sa fie analizata cel mai probabil pe ordinea suplimentara a sedintei de joi. Procurorii DNA a...
26.05.2014 | Rodica BULIGA
Judecatorul Stan Mustata, trimis in judecata
succesiune   Mai exact, judecatorul este acuzat de constituire a unui grup infractional organizat, sase infractiuni de luare de mita, trafic de influenta si folosire, in orice mod, direct sau indirect, de informatii care nu sunt destinate publicitatii si permiterea accesului unor persoane neau...

Succesiune: legislatie in privinta succesiunlor

Succesiune: Jurisprudenta

Avocatura.com va pune la dispozitie o baza de date cu peste 600 de spete in care ati putea gasi rezolvarile unor situatii similare cu a dvs: Succesiuni, Contestatii in anulare, Revizuiri

Succesiune: ultimele discutii pe forum

Succesiune dupa bunici - scris de - 1 raspunsuri
Buna ziua as avea si eu nevoie de un sfat an fost crescuta de bunici mei in anul 2008 acestia miau dat drept vanzare cumparare pe casa si inca doua terenuri la 2 ani bunica a decedat acum 7luni a decedat si bunicu au mai ramas in urma lui inca 7 pamanturi si 3copii ai bunicului succesiunea nu sa deschis .Intrebarea mea este as putea sa revendic celelalte pamanturi eu sau ce se intampla daca nu deschide nimeni succesiune tin sa precizez ca unchii mei ar vrea pamantul dar nu vor sa deschida succ...
Mostenire-succesiune - scris de mary2mary - 1 raspunsuri
buna,va spun o poveste simpla si totusi complicata ,as vrea un sfat,un ajutor, sa stiu ce pot face,bunicul matern e mort din 85,in 2005 a murit mama, in 2006 bunica materna a solicitat la sfatul unei matusi sa faca succesiunea dupa bunicu doar pe casa spunand ca terenurile sunt doar pe numele ei,noi ca si nepoti am acceptat desi nu facusem succesiune dupa mama deci nu am fost trecuti noi ca si mostenitori ci mama desi era decedata,noua doar ni sa cerut bani pentru asa ceva,spun noua pentru ca su...
Impartire a bunurilor fara succesiune? - scris de ady - 2 raspunsuri
Buna ziua Am si eu o nedumerire si a-si dorii sa fiu lamurit.In urma decesului tatalui nostru am ramas 3 frati si mama noastra. Mama are o virsta si vrea sa ne lase mostenire bunurile care l-ea dobindit impreuna cu tatal nostru.Am intrebat care sunt procedurile legale prin care sa devenim proprietari si am ajuns la dezbatere succesorala sau prin instanta. Bun dar sun niste taxe.. de trebuie sa vindem din mostenirii ca sa le achitam.Intrbarea mea este daca noi fratii impreuna cu mama noastra sunt...
Succesiune - scris de - 1 raspunsuri
am de titlu proprietate pentru o casa si unteren ce a apartinut bunicului meu MARIN -DECEDAT , pe act mai sunt doi frati ai tatalui meu care acum sunt decedati si ei . tatal meu -fiul bunicului este si el decedat, IN viata am ramas eu , sotia fratelui -tatalui meu adica norabunicului ,si 4 copii ai fiicei bunicului meu . un copil al fiicei bunicului a luat el tot ,casa ,pamant ,deoarece locuieste in localitatea unde sunt bunurile .intrebare . eu vreau partea mea de mostenire ,dar varul meu si...
SUCCESIUNE DUPA MOARTEA TATALUI - scris de and89 - 1 raspunsuri
TREBUIE SA FIU PREZENTA LA SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA TATALUI? NU MA AFLU IN TARA .AS PUTEA TRIMITE O PROCURA? MULTUMESC
HOME STIRI SFATUL EXPERTULUI LEGISLATIE FORUM AVOCATI ADRESE UTILE DOCUMENTE UTILE CONTACT
Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2003-2013 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2013