| | |
Avocatura - profesia de avocat
HOME
STIRI
CASE DE AVOCATURA LIBRARIE INTERVIURI CAUTA UN AVOCAT FORUM
LEGISLATIE
OPINII CONTACT
ACADEMICA cazul tau documente utile jurindex cariere cauta un avocat examene portalul instantelor
Alte profesii liberale: Mediatori Executori Judecatoresti Notari Publici Judecatori Procurori Lichidatori
curs valutar Curs valutar: 1€ = 4.5069 lei, 1$ = 3.2298 lei, 1£ = 5.3878 lei, 1CHF = 3.7092 lei, ROBOR (la 3 LUNI - 3M): 2.99%, EURIBOR (3M): 0.304% Curs oficial BNR
Facebook Avocatura.com Linkedin Avocatura.com newsletter Avocatura.com RSS Avocatura.com
Succesiune

Succesiune: definitia juridica a succesiunii

(Drep civil) - Succesiunea reprezinta procesul de transmitere a patrimoniului unei persoane fizice decedate catre una sau mai multe persoane fizice in viata (ori catre una sau mai multe persoane juridice in fiinta, ori statului). Termenul de "succesiune" mai este folosit si pentru a desemna insusi patrimoniul defunctului, care se transmite mortis causa mostenitorilor, adica masa succesorala lasata de defunct succesorilor sai legali sau testamentari. In acest context, termenii de mostenire si succesiune sunt sinonimi. In sens mai larg, succesiunea se intrebuinteaza si pentru a defini transmisiunile de drepturi inter vivos, in acest sens (larg) vorbindu-se de succesiune (sau transmisiune) universala, de succesiune (sau transmisiune) cu titlu universal si, respectiv, cu titlu particular. Succesiunea poate fi testamentara sau legala (ab intestat). Cele doua feluri de succesiune nu se exclud reciproc, putand coexista. Transmisiunea succesorala este o transmisiune pentru cauza de moarte (mortis causa - produce efecte numai la moartea persoanei fizice), universala (priveste totalitatea drepturilor si obligatiilor care au apartinut defunctului), unitara (fiind guvernata, cu unele exceptii, fara distinctie dupa natura sau originea bunurilor), si indivizibila (deoarece, cu unele exceptii, acceptarea sau renuntarea nu se poate limita doar la o parte a mostenirii, ci trebuie sa priveasca totalitatea ei sau totalitatea partii la care succesorul are vocatie). Succesiunile se deschid prin moarte (fizic constatata sau judecatoreste declarata). Data deschiderii succesiunii este clipa mortii defunctului (de cujus), dovedita, dupa caz, cu certificatul de deces sau cu hotararea declarativa de moarte, acte care, in aceasta privinta, fac dovada deplina, pana la proba contrara. Un caz mai special (in privinta datei deschiderii succesiunii, este acela al comorientilor, legea prezumand ca acestia au murit deodata (vezi art.21 din dercetul nr. 31/1954). Locul deschiderii succesiunii este ultimul domiciliu (voluntar sau legal) al defunctului. Daca defunctul nu avea domiciliul in tara, mostenirea se considera deschisa la locul unde se afla, in tara, cele mai importante bunuri ale mostenirii (vezi art.68 alin.2 din Legea nr.36/1995 privitoare la notarii publici si la activitatea notariala).
Pentru ca o persoana sa poata mosteni, ea trebuie sa indeplineasca trei conditii:
a) sa aiba capacitate succesorala;
b) sa aiba vocatie succesorala (sa fie chemate la mostenire);
c) sa nu fie nedemna de a mosteni (numai in cazul mostenirii legale; in cazul mostenirii testamentare, rolul institutiei nedemnitatii este indeplinit de posibilitatea revocarii judecatoresti a legatelor).

Succesiune: ultimele articole despre succesiune

18.03.2014 | Avocatura.com
UPDATE! Temele si speakerii la Conferinta NCP si NCPP la inceput de drum - 21-22 martie 2014
succesiune INTRODUCERE IN TEMATICA EVENIMENTULUI  Conf. univ. dr. Gabriel Liviu ISPAS–Decanul Facultatii de Drept a Universitatii Titu Maiorescu Dl Robert CAZANCIUC – Ministrul Jusititiei ...
07.03.2014 | Avocatura.com
Partajul succesoral amiabil. O solutie pentru mostenitori
succesiune Ce ar insemna impartirea mosternirii la mediator? De ce nu in alta parte? De ce tocmai la mediator? Conflictele legate de mostenire sunt dintre cele mai vechi conflicte existente intre oameni. Ce a lasat ca mostenire tatal, mama, unchiul, matusa, urmasilor lor, pare a fi ...
03.02.2014 | Avocatura.com
NOUL COD PENAL - INTEGRAL
succesiune VEZI AICI SI NOUL COD DE PROCEDURA PENALA Legea nr. 286 din 17 iulie 2009 privind Codul penal CUPRINSUL Legii nr. 286/2009 privind Codul penal                          &nb...
31.01.2014 | Eva Hegedüs-Brown, avocat Schoenherr si Oana Manuceanu, director executiv Schoenherr Tax
Interes tot mai mare pentru terenurile agricole si forestiere din Romania
succesiune Nu este un secret faptul ca preturile terenurilor agricole si forestiere din Romania sunt foarte atractive. In acelasi timp, cele mai mari castiguri din productia de alimente din zona Euro au fost realizate in Romania, conform raportarilor...
15.01.2014 | Rodica BULIGA
Cati detinuti ar putea fi eliberati la intrarea in vigoare a noului Cod penal
succesiune Ministerul Justitiei a realizat o analiza pentru a estima cati detinuti, in majoritate condamnati cand erau minori sau aflati in ultima perioada de executare, ar putea fi eliberati de la 1 februarie, odata cu intrarea in vigoare a noului C...
07.01.2014 | Ion ALEXANDRU
Dupa 7 tentative esuate, avocata Maria Vasii incearca din nou eliberarea lui Cioaca in apel
succesiune Lunea viitoare, avocata Maria Vasii face a opta incercare la Curtea de Apel Pitesti de a-l scoate pe clientul sau, Cristian Cioaca, din Penitenciarul de Maxima Siguranta Colibasi. Este vorba despre incercarile avoca...

Succesiune: legislatie in privinta succesiunlor

Succesiune: Jurisprudenta

Avocatura.com va pune la dispozitie o baza de date cu peste 600 de spete in care ati putea gasi rezolvarile unor situatii similare cu a dvs: Succesiuni, Contestatii in anulare, Revizuiri

Succesiune: ultimele discutii pe forum

Succesiune - scris de - 1 raspunsuri
Buna seara, va rog sa ma ajutati intro problema: sora si cumnatul au locuit in oras in casa tatalui cumnatului meu. Dupa moartea batranului mostenirea a revenit cumnatului fiind singurul copil. Cand a iesit sora mea la pensie,au cumparat teren in judetul Buzau si au construit casa.Pentru aceasta proprietate sora mea a vandut o garsoniera in Ploiesti .Sora si cumnatul nu au avut copii. In 2011sora mea a decedat.La acea data nu am dezbatut succsesiunea dar am facut la notar o acceptare expres a mo...
Succesiune - scris de TatianaT - 1 raspunsuri
Buna ziua. Am o mare dilema pe care va rog sa ma ajutati sa o inteleg. Tatal meu a decedat acum 4 ani de cancer la plamani, la varsta de 72ani. Cu o luna inainte de deces a intocmit un testament in fata unui notar, testament prin care ma recunoaste pe mine ca unica fiica dar, lasa toata averea mobila si imobila sotiei (recasatorit cu aceasta dupa divortul de mama mea) si fiicei acesteia, care fiica nu are niciun grad de rudenie cu tata - nu a infiat-o. La momentul deschiderii succesiunii, pentru...
Succesiune - scris de laurentiu - 2 raspunsuri
salut . am si eu o intrebare daca se poate . suntem trei copii la parinti dar unul dintre copii a fost infiat de sora tatalui si poarta alt nume de familie.acuma dupa ce a decedat tata este posibil ca copilul infiat de matusa mea sa aibe parte la succesiune ,mostenire? este posibil asa ceva din moment ce el este infiat si este pe alt nume? vreau sa precizez ca eu am semnat cand a decedat tatal si mama vitrega si cu fratii mei au luat actele si nu vor sa mi le de-a si mie .este poaibil sa faca ce...
Mostenire succesiune - scris de - 1 raspunsuri
am fost deposedata de de mostenirea parinteasca de catre fratele meu in 2007.nu stiu cum s-a facut unicul mostenitor!in 2008 fratele meu a murit iar sotia si fiul sau(nepotul meu)nu au vrut sa faca succesiunea.eu am actele doveditoare ca am anuntat primaria comunei de intentia mea tocmai pentru a nu putea sa le elibereze lor actele pentru succesiune.cu toate acestea actele le-au fost eliberate iar ei au primit certificat de mostenitor.mai pot face ceva??multumesc ff mult.
Succesiune dupa dcedarea tatalui - scris de - 2 raspunsuri
buna ziua,as dori sa stiu ce acte sunt necesare pt a deschide succesiunea dupa decedarea tatalui,eu sunt singurul copil al parintilor,si vreau sa cedez si partea mea mamei pana traieste,ce acte ne trebuiesc si care ar fi costul acestei succesiuni? multumesc
HOME STIRI SFATUL EXPERTULUI LEGISLATIE FORUM AVOCATI ADRESE UTILE DOCUMENTE UTILE CONTACT
Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2003-2013 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2013