| | |
Avocatura - profesia de avocat
HOME
STIRI
INTERVIURI EDITORIAL CASE DE AVOCATURA PROPRIETATE INTELECTUALA LIBRARIE CAUTA UN AVOCAT FORUM
LEGISLATIE
ACADEMICA EVENIMENTE cazul tau documente utile jurindex cariere stiri din barouri examene portalul instantelor
Mediatori Executori Judecatoresti Notari Publici Judecatori Procurori Lichidatori
Curs valutar: 1€ = 4.3902 lei, 1$ = 3.2286 lei, 1£ = 5.5209 lei, 1CHF = 3.6123 lei
Facebook Avocatura.com Linkedin Avocatura.com newsletter Avocatura.com RSS Avocatura.com
Divort

Definitia juridica a divortului

(Dreptul familiei) - reprezinta desfacerea casatoriei pe cale judecatoreasca datorita unor motive temeinice, a unor raporturi iremediabile dintre soti care fac imposibila continuarea casatoriei pentru cel care cere desfacerea ei.

Ultimele articole si stiri despre divort

26.09.2014 | Nicoleta CRISTEA
Cum au pledat doi avocati pentru stabilirea domiciliului unui minor: Franta sau Romania?
divort Neintelegerile dintre fostii soti ajung in instanta chiar si dupa divort. Mai ales in cazurile in care exista si copii minori la mijloc iar unul dintre parinti isi muta domiciliul in alta tara. Iar atunci instanta trebui...
14.09.2014 | Teodor BURNAR
10 motive sa (nu) te faci avocat
divort     1. Banii - sau lipsa lor   In avocatura, banii vorbesc. Si, cum citeam recent, cand banii vorbesc, nimeni nu e atent la gramatica. Insa, desi avocatii activeaza intr-una dintre cele mai bine platite profesii juridice, iar cei mai multi au salarii peste medie, situatia avocatilor variaza ...
03.06.2014 | Avocatura.com
Avocatul Secret, Episodul 09: Cum s-a pierdut confraternitatea in profesia de avocat, in Romania
divort Ne-am schimbat. Pe vremuri, avocatii aveau plafon: 5000 de lei. Costa un divort 1000 de lei. Atat costa un divort. Si, din cinci clienti la divort, iti faceai plafonul. Daca aveai incasari mai mari de 5000, ...
29.05.2014 | Rodica BULIGA
Divort de 10 milioane de euro. Vezi cine e avocatul celui mai bogat om din Romania
divort Aflat pe rolul Judecatoriei Sectorului 1 din noiembrie 2012, divortul lui Ioan Niculae - cel mai bogat roman care, potrivit clasamentului Forbes, ar detine o avere de 1,2 miliarde de dolari - de Domnita Niculae a fost pronuntat ier...
14.04.2014 | Rodica BULIGA si Teodor BURNAR
Pastila de Drept: Istoria divortului
divort O vorba de spirit spune ca principala cauza a divorturilor este casatoria. Si mai caustic, comicul Robin Williams a afirmat ca termenul divort "provine din limba latina, insemnand a-i smulge barbatului organele genitale, via portofel". Dar, care sunt originile divortului ca institutie? Avocatura.com deschide...
31.03.2014 | Nicoleta CRISTEA
Pe baza de voluntariat, o avocata din Vrancea consiliaza juridic femeile aflate in Centrul Maternal
divort Ana Viorica Puscasu, avocata in cadrul Baroului Vrancea, a avut o intiativa laudabila, care vine in ajutorul femeilor adapostite la Centrul Maternal Focsani. Dupa o vizita la acest centru, avocata a dec...

Jurisprudenta

Avocatura.com va pune la dispozitie o baza de date cu peste 800 de spete pentru ca dvs. sa puteti afla cum s-au finalizat procesele de divort ale persoanelor aflate in situatii similare.

Ultimele discutii pe forum, despre divort

Divort - scris de Simona Chirtop - 3 raspunsuri
Buna ziua.O intrebare...Cum pot divorta daca sotul este arestat in Germania?Motivul divortului...agresiunile fizice repetate.Doresc sa adaug ca am fost amenintata de catre acesta ca o sa se razbune pe mine dupa eliberarea sa.Dati-mi un sfat va rog cu ceea ce pot face.Tinand cont ca este foarte violent nu mai doresc sa mai fiu victima agresiunilor sale.
Divort - scris de - 4 raspunsuri
doresc sa divortez de sotul meu.suntem despartiti din aprilie anul trecut din cauza ca nu vroia sa lucreze nicaieri.a plecat in germania in martie 2014 ,ma amenintat ca se omoara daca ma despart de el...nu puteam sta langa un asemenea om.familiei mele ii era frica de el.as vrea sa stiu ce pot sa fac!!
Divort si partaj - scris de anamaria2015 - 4 raspunsuri
Buna seara. As dori sa divortez de sotul meu cu, care am petrecut 4 ani de casnicie si din care a rezultat un copil de 3 anisori...momentan suntem plecati in strainatate unde am si muncit in acesti ultimi 4 ani....idea consta ca eu spre deosebire de sotul am muncit cam trei ani la negru fara acte.....doar ultimul an am avut contract de munca si acela cu jum norma. In urma acestori ani am adunat impreuna cu sotul mei anumite bunuri materiale.... sume de bani....bunuri casnice....si o casa pe ca...
Vreau sa divortez dar sunt in Anglia - scris de marya17_2004 - 1 raspunsuri
Buna ,numele meu este Maria si as dori sa divortez. Sunt despartita de sotul meu din 23 iunie 2013 dar nu am divortat inca si nu stiu ce trebuie sa fac . Nu avem partaj si nici copii vreau doar sa divortez. Principala problema este ca eu sunt in Anglia si nu pot sa vin oricand acasa si tre sa divortez pana in decembrie pentru ca imi expira buletinul si vreau sa schimb numele. Multumesc
Divort - scris de larra30 - 6 raspunsuri
Buna seara.Am si eu o intrebare.Cum pot sa-l fac pe fostul sot sa plateasca pensia alimentara.El este plecat in Italia.Custodia este data in comun,iar el nu da nici un semn,si-a schimbat nr de telefon.I-am facut plangere pentru abandon de familie...am dat si declaratie,iar politista mi-a zis ca e mai greu ca nu este in tara.Ce as putea face sa pot sa-l fac sa plateasca pensia alimentara pt copil...deja au trecut 3 ani si nu mi-a platit deloc si nici nu a contribuit la cresterea lui.Va rog sa ma ...
HOME STIRI SFATUL EXPERTULUI LEGISLATIE FORUM AVOCATI ADRESE UTILE DOCUMENTE UTILE CONTACT
Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2003-2013 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2013