| | |
Avocatura - profesia de avocat
HOME
STIRI
CASE DE AVOCATURA LIBRARIE INTERVIURI CAUTA UN AVOCAT FORUM
LEGISLATIE
OPINII CONTACT
ACADEMICA cazul tau documente utile jurindex cariere cauta un avocat examene portalul instantelor
Alte profesii liberale: Mediatori Executori Judecatoresti Notari Publici Judecatori Procurori Lichidatori
curs valutar Curs valutar: 1€ = 4.5069 lei, 1$ = 3.2298 lei, 1£ = 5.3878 lei, 1CHF = 3.7092 lei, ROBOR (la 3 LUNI - 3M): 2.99%, EURIBOR (3M): 0.304% Curs oficial BNR
Facebook Avocatura.com Linkedin Avocatura.com newsletter Avocatura.com RSS Avocatura.com
Divort

Definitia juridica a divortului

(Dreptul familiei) - reprezinta desfacerea casatoriei pe cale judecatoreasca datorita unor motive temeinice, a unor raporturi iremediabile dintre soti care fac imposibila continuarea casatoriei pentru cel care cere desfacerea ei.

Ultimele articole si stiri despre divort

14.04.2014 | Rodica BULIGA si Teodor BURNAR
Pastila de Drept: Istoria divortului
divort O vorba de spirit spune ca principala cauza a divorturilor este casatoria. Si mai caustic, comicul Robin Williams a afirmat ca termenul divort "provine din limba latina, insemnand a-i smulge barbatului organele genitale, via portofel". Dar, care sunt originile divortului ca institutie? Avocatura.com deschide...
31.03.2014 | Nicoleta CRISTEA
Pe baza de voluntariat, o avocata din Vrancea consiliaza juridic femeile aflate in Centrul Maternal
divort Ana Viorica Puscasu, avocata in cadrul Baroului Vrancea, a avut o intiativa laudabila, care vine in ajutorul femeilor adapostite la Centrul Maternal Focsani. Dupa o vizita la acest centru, avocata a dec...
25.03.2014 | Avocatura.com
Expertiza psihologica a copilului si familiei - o necesitate in procesul de divort din Instanta
divort Tribunalul Bucuresti, Institutul de Psihologie Judiciara si Sanatatea Media Group au deosebita onoare de a va anunta ca pe data de 4 aprilie 2014, va avea loc evenimentul CSR "Necesitatea expertizei psiholog...
17.03.2014 | Avocatura.com
Avocatul Secret, Episodul 01: Obiectul partajului l-a reprezentat un lighean. Partile se iubeau in continuare si foloseau procesul pentru a se revedea
divort Ce ajunge in instanta, la un proces de divort? Dragostea sau ura? Cum reactionezi ca avocat cand realizezi ca esti ...
28.02.2014 | George COLANG
Daca iti fura cineva inima este legal?
divort Sunt foarte multi indivizi care vorbesc despre certitudinea legii. Tot auzi: "Legea este de vina". De parca, saraca, ar trebui sa raspunda tuturor necesitatilor din viata. Ei, uite ca legea nu poate sa acopere in totalitate visceralitatea vietii. De exemplu, contractul casatoriei. Daca dam limbajul de le...
17.01.2014 | Rodica BULIGA
Procesul de divort al lui Dinu Patriciu, mutat la Judecatoria Buftea
divort   "Admite exceptia necompetentei teritoriale a Judecatoriei Sectorului 1 Bucuresti invocata din oficiu. Declina competenta de solutionare a cauzei in favoarea Judecatoriei Buftea, jud. Ilfov. Irevocabila", se precizeaza in decizia i...

Jurisprudenta

Avocatura.com va pune la dispozitie o baza de date cu peste 800 de spete pentru ca dvs. sa puteti afla cum s-au finalizat procesele de divort ale persoanelor aflate in situatii similare.

Ultimele discutii pe forum, despre divort

Divort - scris de - 2 raspunsuri
dreeacovaci2008@yahoo Buna ziua, Intentionez sa dau divort de sotul meu dupa o casnicie de 14 ani cu un copil minor, dar am niste nelamuriri. In timpul casatoriei au fost achizitionate mai multe bunuri de uz comun pentru casa, dar sotul meu a facut si unele achizitii de diverse mijloace de transport(motocicleta, doua masini mici, o duba de transport marfa, scuter) pentru care a facut credit la banca si CAR neintrebandu-ma daca sunt de acord cu aceste investitii. Acum cand am ajuns in aceasta sit...
Divort fara unul dintre soti - scris de lovetulips - 1 raspunsuri
Buna ziua, Mama mea vrea sa divorteze, este despartita de tatal meu de 8 ani de zile, dupa ce tata a abandonat familia, de atunci ei nu s-au mai vazut. Nu au bunuri comune. Se poate divorta in absenta lui cu marturia copiilor in varsta de 25, 29 si 22 de ani ? Nu stim nimic de el, si nu a ajutat familia financiar. Mentionez ca este alcoolic si ultima oara era somer. Multumesc! O zi buna!
Divort - scris de adelina - 1 raspunsuri
vreau sa divortez de sotul meu,din cauza ca nu ne mai intelegem.poate fi o problema faptul ca vreau sa ma mut in chirie cu mama mea si sa iau copii (3 minori)?si ce sanse am sa raman cu copii si cu casa,pe care am primit-o de la mama mea dupa casatorie.el spune ca mai rau e pentru mine daca plec cu copii fara sa am un act care sa mii incredinteze si ca eu voi fi cea care va plati cheltuielile de judecata. eu sunt angajata cu carte de muca ,iar el lucra in constructii pe cont propriu,iar pe per...
Divort - scris de - 11 raspunsuri
As dori sa stiu daca profeseaza sau nu Av ****** . Am facut un contract one line i am platit 300E ,au trecut doua luni si nici un semnal. Va multumesc.
Divort si custodie minor - scris de - 1 raspunsuri
Buna ziua !St mama unei fetite de 4anisori ,avuta in urma concubinajului .datorita neintelegerilor am hotarat de comun acord sa ne despartim iar fata sa ramana la mn!ce trebuie sa fac pentru custodia fetii urgent,dat fiind faptul ca eu muncesc in italia ???astept raspuns ,va multumesc anticipat !!! ralukapostu@gmail.com
HOME STIRI SFATUL EXPERTULUI LEGISLATIE FORUM AVOCATI ADRESE UTILE DOCUMENTE UTILE CONTACT
Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2003-2013 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2013