| | |
Avocatura - profesia de avocat
HOME
STIRI
CASE DE AVOCATURA PROPRIETATE INTELECTUALA LIBRARIE INTERVIURI CAUTA UN AVOCAT FORUM
LEGISLATIE
EDITORIAL
ACADEMICA cazul tau documente utile jurindex cariere stiri din barouri examene portalul instantelor
Mediatori Executori Judecatoresti Notari Publici Judecatori Procurori Lichidatori
Curs valutar: 1€ = 4.3902 lei, 1$ = 3.2286 lei, 1£ = 5.5209 lei, 1CHF = 3.6123 lei
Facebook Avocatura.com Linkedin Avocatura.com newsletter Avocatura.com RSS Avocatura.com
Divort

Definitia juridica a divortului

(Dreptul familiei) - reprezinta desfacerea casatoriei pe cale judecatoreasca datorita unor motive temeinice, a unor raporturi iremediabile dintre soti care fac imposibila continuarea casatoriei pentru cel care cere desfacerea ei.

Ultimele articole si stiri despre divort

26.09.2014 | Nicoleta CRISTEA
Cum au pledat doi avocati pentru stabilirea domiciliului unui minor: Franta sau Romania?
divort Neintelegerile dintre fostii soti ajung in instanta chiar si dupa divort. Mai ales in cazurile in care exista si copii minori la mijloc iar unul dintre parinti isi muta domiciliul in alta tara. Iar atunci instanta trebui...
14.09.2014 | Teodor BURNAR
10 motive sa (nu) te faci avocat
divort     1. Banii - sau lipsa lor   In avocatura, banii vorbesc. Si, cum citeam recent, cand banii vorbesc, nimeni nu e atent la gramatica. Insa, desi avocatii activeaza intr-una dintre cele mai bine platite profesii juridice, iar cei mai multi au salarii peste medie, situatia avocatilor variaza ...
03.06.2014 | Avocatura.com
Avocatul Secret, Episodul 09: Cum s-a pierdut confraternitatea in profesia de avocat, in Romania
divort Ne-am schimbat. Pe vremuri, avocatii aveau plafon: 5000 de lei. Costa un divort 1000 de lei. Atat costa un divort. Si, din cinci clienti la divort, iti faceai plafonul. Daca aveai incasari mai mari de 5000, ...
29.05.2014 | Rodica BULIGA
Divort de 10 milioane de euro. Vezi cine e avocatul celui mai bogat om din Romania
divort Aflat pe rolul Judecatoriei Sectorului 1 din noiembrie 2012, divortul lui Ioan Niculae - cel mai bogat roman care, potrivit clasamentului Forbes, ar detine o avere de 1,2 miliarde de dolari - de Domnita Niculae a fost pronuntat ier...
14.04.2014 | Rodica BULIGA si Teodor BURNAR
Pastila de Drept: Istoria divortului
divort O vorba de spirit spune ca principala cauza a divorturilor este casatoria. Si mai caustic, comicul Robin Williams a afirmat ca termenul divort "provine din limba latina, insemnand a-i smulge barbatului organele genitale, via portofel". Dar, care sunt originile divortului ca institutie? Avocatura.com deschide...
31.03.2014 | Nicoleta CRISTEA
Pe baza de voluntariat, o avocata din Vrancea consiliaza juridic femeile aflate in Centrul Maternal
divort Ana Viorica Puscasu, avocata in cadrul Baroului Vrancea, a avut o intiativa laudabila, care vine in ajutorul femeilor adapostite la Centrul Maternal Focsani. Dupa o vizita la acest centru, avocata a dec...

Jurisprudenta

Avocatura.com va pune la dispozitie o baza de date cu peste 800 de spete pentru ca dvs. sa puteti afla cum s-au finalizat procesele de divort ale persoanelor aflate in situatii similare.

Ultimele discutii pe forum, despre divort

Divort/ partaj - scris de Mihai88 - 4 raspunsuri
Buna ziua, Sunt intr-o relatie cu o femeie de vreun an jumatate, in ultimele 6 luni ne-am casatorit si cuprins de flama, am facut investitii din ce in ce mai mult , prin achizitii si renovari. In momentul de fata ea a ales sa ma dea afara din casa( desi am mutatie, dar e practic bun dinaintea casatoriei) . toate bunurile au ramas la ea achizitionate pe timpu casatoriei si ea considera ca nu are sa imi dea nimic si refuza orice idee de a discuta. Mai mult, ma ameninta ca se duce la politie si m...
Vreau sa divortez - scris de ana30 - 2 raspunsuri
Buna ziua! Vreau sa divortez de sotul meu si el nu vrea. Am facut greseala si m-am casatorit pe 15 iunie 2013 deoarece eram insarcinata si imi doream o familie impreuna cu el. In septembrie 2013 am nascut o fetita si am locuit impreuna cu socrii mei pana pe 18 februarie 2014, unde m-am mutat cu fetita la parintii mei deoarece el nu contribuia cu nimic la cresterea copilului. Pana in prezent eu impreuna cu parintii mei avem grija de fetita mea. Nu mai vreau sa imi intemeiez o familie impreuna cu...
Proces divort- am resedinta in alta tara - scris de maria999 - 3 raspunsuri
Sotul a intentat proces de divort si trebuie sa depun intampinare- Comunicarea a venit la domiciliul meu din Romania dar eu am resedinta in alta tara.Pot sa justific acest lucru si sa ignor comunicarea ? Si cum imi e imposibil sa merg in tara sa depun daca e obligatoriu cat ma costa un avocat ?
Hotarare de divort - scris de lauraLau - 1 raspunsuri
Am pierdut hotararea de divort facuta la notar.Ce trebuie sa fac pentru a obtine alta si cam cat ar costa?Multumesc.
Divort - scris de andrei alin - 1 raspunsuri
[youtube][/youtube]vreau sa divortez de sotie nu vreau sa mai stau cu ia un barbat are nevoie de o femeie sa faca treaba sa aibe grija de copii ia ii plac distractiile si eu muncesc de mam saturat cum fac sa bag divor t nu am bunuri sunt un simplu om de rand va multumesc
HOME STIRI SFATUL EXPERTULUI LEGISLATIE FORUM AVOCATI ADRESE UTILE DOCUMENTE UTILE CONTACT
Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2003-2013 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2013