| | |
Avocatura - profesia de avocat
HOME
STIRI
CASE DE AVOCATURA LIBRARIE INTERVIURI CAUTA UN AVOCAT FORUM
LEGISLATIE
OPINII CONTACT
ACADEMICA cazul tau documente utile jurindex cariere stiri din barouri examene portalul instantelor
Alte profesii liberale: Mediatori Executori Judecatoresti Notari Publici Judecatori Procurori Lichidatori
Curs valutar: 1€ = 4.3902 lei, 1$ = 3.2286 lei, 1£ = 5.5209 lei, 1CHF = 3.6123 lei
Facebook Avocatura.com Linkedin Avocatura.com newsletter Avocatura.com RSS Avocatura.com
Divort

Definitia juridica a divortului

(Dreptul familiei) - reprezinta desfacerea casatoriei pe cale judecatoreasca datorita unor motive temeinice, a unor raporturi iremediabile dintre soti care fac imposibila continuarea casatoriei pentru cel care cere desfacerea ei.

Ultimele articole si stiri despre divort

03.06.2014 | Avocatura.com
Avocatul Secret, Episodul 09: Cum s-a pierdut confraternitatea in profesia de avocat, in Romania
divort Ne-am schimbat. Pe vremuri, avocatii aveau plafon: 5000 de lei. Costa un divort 1000 de lei. Atat costa un divort. Si, din cinci clienti la divort, iti faceai plafonul. Daca aveai incasari mai mari de 5000, ...
29.05.2014 | Rodica BULIGA
Divort de 10 milioane de euro. Vezi cine e avocatul celui mai bogat om din Romania
divort Aflat pe rolul Judecatoriei Sectorului 1 din noiembrie 2012, divortul lui Ioan Niculae - cel mai bogat roman care, potrivit clasamentului Forbes, ar detine o avere de 1,2 miliarde de dolari - de Domnita Niculae a fost pronuntat ier...
14.04.2014 | Rodica BULIGA si Teodor BURNAR
Pastila de Drept: Istoria divortului
divort O vorba de spirit spune ca principala cauza a divorturilor este casatoria. Si mai caustic, comicul Robin Williams a afirmat ca termenul divort "provine din limba latina, insemnand a-i smulge barbatului organele genitale, via portofel". Dar, care sunt originile divortului ca institutie? Avocatura.com deschide...
31.03.2014 | Nicoleta CRISTEA
Pe baza de voluntariat, o avocata din Vrancea consiliaza juridic femeile aflate in Centrul Maternal
divort Ana Viorica Puscasu, avocata in cadrul Baroului Vrancea, a avut o intiativa laudabila, care vine in ajutorul femeilor adapostite la Centrul Maternal Focsani. Dupa o vizita la acest centru, avocata a dec...
25.03.2014 | Avocatura.com
Expertiza psihologica a copilului si familiei - o necesitate in procesul de divort din Instanta
divort Tribunalul Bucuresti, Institutul de Psihologie Judiciara si Sanatatea Media Group au deosebita onoare de a va anunta ca pe data de 4 aprilie 2014, va avea loc evenimentul CSR "Necesitatea expertizei psiholog...
17.03.2014 | Avocatura.com
Avocatul Secret, Episodul 01: Obiectul partajului l-a reprezentat un lighean. Partile se iubeau in continuare si foloseau procesul pentru a se revedea
divort Ce ajunge in instanta, la un proces de divort? Dragostea sau ura? Cum reactionezi ca avocat cand realizezi ca esti ...

Jurisprudenta

Avocatura.com va pune la dispozitie o baza de date cu peste 800 de spete pentru ca dvs. sa puteti afla cum s-au finalizat procesele de divort ale persoanelor aflate in situatii similare.

Ultimele discutii pe forum, despre divort

Divort cu minori - scris de - 2 raspunsuri
Buna ziua, sunt intr-o situatie disperata si am nevoie de un sfat bun si un un ajutor incredibil. Sunt in divort cu sotia , conform dosarului 4164/196/2014 la judecatoria braila, intre timp s-a judecat si un dosar de ordonanta presedentiala in care s-a decis domiciliu la mama si eu sa am un program de vizita foarte limitat, conform dosarului 4165/196/2014, disperarea vine din cauza ca mama (fosta sotie) face tot posibilul ca sa ma indeparteze de copil si sa nu ma pot bucura de prezenta acestuia ...
Divort cu minori - scris de comi - 1 raspunsuri
buna seara,am nevoie de ajutor cat mai urgent.......sunt casatorita de 4 ani si am doi copii minori sotul in urma cu doi ani m/a dat afara din casa si m/a trimis la parintii mei impreuna cu fetita noastra,in apartamentul nostru,cumparat prin credit bancar a adus o tanara cu o fetita mica in chirie,spunea el,ca sa poata plati ratele la apartament.S/a dovedit ca tanara din chirie sa fie de fapt amanta lui iar copila inclin sa cred ca este a lui,eu ramasa fara servici si fara nici un ajutor mat...
Divort - scris de carmennn - 1 raspunsuri
dupa mai bine de 20 de ani , sotul meu a parasit domiciliul . m-a lasat cu un copil minor si unul cu handicap de 18 ani . am locuit in casa noastra o perioada apoi m-am mutat si eu cu fiica minora in alta localitate pentru o perioada . fiica cea mare a ramas cu socrii mei ce stau in casa mea si a sotului meu . sotul meu pana sa isi gaseasca o iubita contribuia la cresterea copiilor , mai apoi a stopat trimiterea banilor astfel ca eu si fiica cea mica ne-am trezit fara resurse financiare . eu nu ...
Divort - scris de - 2 raspunsuri
dreeacovaci2008@yahoo Buna ziua, Intentionez sa dau divort de sotul meu dupa o casnicie de 14 ani cu un copil minor, dar am niste nelamuriri. In timpul casatoriei au fost achizitionate mai multe bunuri de uz comun pentru casa, dar sotul meu a facut si unele achizitii de diverse mijloace de transport(motocicleta, doua masini mici, o duba de transport marfa, scuter) pentru care a facut credit la banca si CAR neintrebandu-ma daca sunt de acord cu aceste investitii. Acum cand am ajuns in aceasta sit...
Divort fara unul dintre soti - scris de lovetulips - 1 raspunsuri
Buna ziua, Mama mea vrea sa divorteze, este despartita de tatal meu de 8 ani de zile, dupa ce tata a abandonat familia, de atunci ei nu s-au mai vazut. Nu au bunuri comune. Se poate divorta in absenta lui cu marturia copiilor in varsta de 25, 29 si 22 de ani ? Nu stim nimic de el, si nu a ajutat familia financiar. Mentionez ca este alcoolic si ultima oara era somer. Multumesc! O zi buna!
HOME STIRI SFATUL EXPERTULUI LEGISLATIE FORUM AVOCATI ADRESE UTILE DOCUMENTE UTILE CONTACT
Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC CND LEGALIS SRL. Preluarea si reproducerea informatiilor si imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor si Conditiilor. SC CND LEGALIS SRL este operator de date cu caracter personal inscris in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal sub nr. 20896 si nr. 21292. © Copyright SC Avocatura.com SRL 2003-2013 ©   Copyright SC CND LEGALIS SRL 2013