imprumut

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
ady2007

imprumut

Post by ady2007 » 09 May 2007, 19:01

Va rog frumos sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.

Fratele meu a divortat si trebuie sa plateasca sulta pt cota de apartament a fostei sotii. Si imi cere sa-l imprumut cu o parte din bani. As putea sa o fac folosind economiile pentru fiica mea, care trebuie sa mearga anul viitor la facultate. Fratele imi spune ca in 8-10 luni imi poate inapoia banii. Si mai zice sa e dispus sa faca orice fel de acte care sa garanteze ca va restitui imprumutul (inclusiv ca pune pe numele meu o cota din apartament; ceea ce nu ma intereseaza, vreau doar sa stiu ca voi avea banii anul viitor). Se poate face un contract de imprumut care sa

1) garanteze ca imi da banii

2) sa acopere situatia in care, Doamne fereste, i se intampal ceva (are un copil si ma gandesc ca apartamentul ii va reveni lui in o astfel de situatie)

3) sa acopere situatia in care mie mi se intampla ceva (astfel incat familia mea sa recupereze banii) ?

Cum spuneam, zice ca este dspus la orice acte, deci va rog sa ma ajutati cu orice sugestie.

Multumesc frumos.

endimion

Post by endimion » 09 May 2007, 19:16

garantarea imprumutului (autentificat) cu un contract de ipoteca neaparat autentificat...

ofera toate garantiile care le doriti...inclusiv posibilitatea executarii silite in caz de nerestituire a sumei de bani la termen...

contractul de ipoteca autentificat este titlu executoriu in baza legii notatilor 36/1995

ady2007

Post by ady2007 » 09 May 2007, 19:27

va multumesc pentru raspuns.

dar ca sa se poata contract de ipoteca, nu trebuie sa fie proprietar pe apartament? ceea ce nu va fi la momentul cand ii dau banii, devine proprietar abia dupa plata sultei. asa inteleg eu, dar nu am experienta si studii in domeniu.

multumesc

ady2007

Post by ady2007 » 09 May 2007, 19:32

va multumesc pentru raspuns.

dar ca sa se poata contract de ipoteca, nu trebuie sa fie proprietar pe apartament? ceea ce nu va fi la momentul cand ii dau banii, devine proprietar abia dupa plata sultei. asa inteleg eu, dar nu am experienta si studii in domeniu.

multumesc

endimion

Post by endimion » 09 May 2007, 19:45

daca vorbim de sulta el este cu siguranta proprietar... iar sulta reprezinta suma de bani pe care o datoreaza in urma dobindirii proprietatii depline asupra apartamentului....

luati legatura cu un notar si ar trebui sa va explice mai bine situatia...

teoretic varianta practica cea mai buna ar fi prezenta atat a fratelui, fostei sotii si a dumneavoastra la notar...
achitarea sumei sa se faca direct la fosta sotie care sa semneze declaratia autentica de primire a sultei, urmata imediat de semnarea contractului de imprumut si ipoteca autentificat

institutia subrogatiei consimtita de debitor nu o recomand...

ady2007

Post by ady2007 » 09 May 2007, 19:49

va multumesc.

imi cer scuze ca insist, dar as vrea sa va mai intreb: un astfel de contract acopera si punctele 2) si 3) ?

stiti orientativ cam cat costa sa faci un asftel de contract?
fratele spunea ca ii da bani prin executor. sa ii spun sa i-i dea prin notar, sa putem face si actele noastre acolo?

multumesc inca o data.

ady2007

Post by ady2007 » 09 May 2007, 19:50

va multumesc.

imi cer scuze ca insist, dar as vrea sa va mai intreb: un astfel de contract acopera si punctele 2) si 3) ?

stiti orientativ cam cat costa sa faci un asftel de contract?
fratele spunea ca ii da bani prin executor. sa ii spun sa i-i dea prin notar, sa putem face si actele noastre acolo?

multumesc inca o data.

endimion

Post by endimion » 09 May 2007, 20:02

ady2007 wrote:va multumesc.

imi cer scuze ca insist, dar as vrea sa va mai intreb: un astfel de contract acopera si punctele 2) si 3) ?

stiti orientativ cam cat costa sa faci un asftel de contract?
fratele spunea ca ii da bani prin executor. sa ii spun sa i-i dea prin notar, sa putem face si actele noastre acolo?

multumesc inca o data.
ipoteca acopera si punctele 2) si 3)...este de altfel solutia pe care bancile o folosesc pentru garantarea imprumuturilor ....

valoarea onorariului si a taxei cf pt autentificarea imprumutului si ipotecii este in principiu procentuala din valoarea sumei imprumutate
onorariu autentificarii declaratiei de primire a banilor de catre fosta sotie este in principiu procentual din suma primita
daca se recurge la un executor este posibil dar nu neaparat sa se obtina costuri mai mici comparativ cu autentificarea la notar...
mergeti si cereti taxele pt operatiunile acestea la mai multi notari
pt achitarea sumei de bani prin executor la mai multi executori si comparati preturile...

daca este mai ieftin la executor faceti plata prin executor si mergeti pe urma imediat la notar, sau chemati executorul la notar

ady2007

Post by ady2007 » 09 May 2007, 20:10

mii de multumiri.

nu am inteles ce inseamna "institutia subrogatiei consimtita de debitor " pe care nu o recomandati. am sa incerc sa retin fromularea si sa nu o folosesc, in caz ca notarul o propune. sper sa nu o spuna in alti termeni si sa nu-mi dau seama...

multumesc inca o data

ady2007

Post by ady2007 » 14 May 2007, 18:12

Va rog sa-mi spuneti daca am facut o prostie si daca se mai poate repara ceva.


I-am dat fratelui banii azi si lucrurile nu au mers deloc conform planului. Mai intai ca notarul a zis ca nu poate face contract ipotecar pana el nu plateste sulta si intauleaza apartamentul (ceea ce dureaza) ; si contractul de imprumut mai si costa destul, bani pe care fratele nu ii avea. Pe de alta parte, trebuia sa plateasca neaparat, ca altfel era executat silit. Prin urmare, trbeuind sa se grabeasca, i-am dat banii fara sa facem vreun contract. Tot ce am acum este o chitanta de mana ca i-am dat anii si ca se angajeaza sa faca imprumut ipotecar dupa ce apartamentul este intabulat....Si deja am discutii in familie.
Cat este de grav? Se mai poate face ceva? Chiar nu a gresit notarul si de fapt puteam face contractul de imprumut acum cum m-ati sfatuit?
Sau orice alt contract? Notarul a zis ce nimic in afara de contractul ipotecar nu are valoare.
Mai pot face ceva acum?

Va multumesc mult.

ady2007

Post by ady2007 » 14 May 2007, 18:19

Va rog sa-mi spuneti daca am facut o prostie si daca se mai poate repara ceva.


I-am dat fratelui banii azi si lucrurile nu au mers deloc conform planului. Mai intai ca notarul a zis ca nu poate face contract ipotecar pana el nu plateste sulta si intauleaza apartamentul (ceea ce dureaza) ; si contractul de imprumut mai si costa destul, bani pe care fratele nu ii avea. Pe de alta parte, trebuia sa plateasca neaparat, ca altfel era executat silit. Prin urmare, trbeuind sa se grabeasca, i-am dat banii fara sa facem vreun contract. Tot ce am acum este o chitanta de mana ca i-am dat anii si ca se angajeaza sa faca imprumut ipotecar dupa ce apartamentul este intabulat....Si deja am discutii in familie.
Cat este de grav? Se mai poate face ceva? Chiar nu a gresit notarul si de fapt puteam face contractul de imprumut acum cum m-ati sfatuit?
Sau orice alt contract? Notarul a zis ce nimic in afara de contractul ipotecar nu are valoare.
Mai pot face ceva acum?

Va multumesc mult.

ady2007

Post by ady2007 » 14 May 2007, 18:42

Va rog sa-mi spuneti daca am facut o prostie si daca se mai poate repara ceva.


I-am dat fratelui banii azi si lucrurile nu au mers deloc conform planului. Mai intai ca notarul a zis ca nu poate face contract ipotecar pana el nu plateste sulta si intauleaza apartamentul (ceea ce dureaza) ; si contractul de imprumut mai si costa destul, bani pe care fratele nu ii avea. Pe de alta parte, trebuia sa plateasca neaparat, ca altfel era executat silit. Prin urmare, trbeuind sa se grabeasca, i-am dat banii fara sa facem vreun contract. Tot ce am acum este o chitanta de mana ca i-am dat anii si ca se angajeaza sa faca imprumut ipotecar dupa ce apartamentul este intabulat....Si deja am discutii in familie.
Cat este de grav? Se mai poate face ceva? Chiar nu a gresit notarul si de fapt puteam face contractul de imprumut acum cum m-ati sfatuit?
Sau orice alt contract? Notarul a zis ce nimic in afara de contractul ipotecar nu are valoare.
Mai pot face ceva acum?

Va multumesc mult.

frido

Post by frido » 15 May 2007, 09:21

Dobandirea dr. de proprietate exclusiva in urma partajului nu este conditionata de plata efectiva a sultei,as.i. nu inteleg de notarul s-a impidecat de asta ,insa pt.constituirea ipotecii este intr-adevar necesara inscrierea in C.F.
Avand in vedere ca suntei frati,in caz de litigiu imprumutul se va putea dovedi cu martori sau prin alte mijloace de proba existand o imposibilitate morala de preconstituire a inscrisului autentic( de ex.urgenta ,etc).
Cu banii dati ati fi putut trece ap.si pe numele dvs.proportional cu partea platita,urmand ca la restituirea imprumutului sa cedati proprietatea fratelui dvs.

ady2007

Post by ady2007 » 15 May 2007, 09:32

Va multumesc pentru raspuns.

Neintelegand toti termenii, nu inteleg prea bine ce ati vrut sa spuneti in

"Avand in vedere ca suntei frati,in caz de litigiu imprumutul se va putea dovedi cu martori sau prin alte mijloace de proba existand o imposibilitate morala de preconstituire a inscrisului autentic( de ex.urgenta ,etc)"

martori nu sunt, dar in chitanta de mana scrie ca i-am dat banii sa plateasca sulta (deci exista context ce poate fi dovedit; plus ca eu am extras atunci banii din cont) si ca se obliga sa ii restituie intr-un an.
Este suficient sa se aplice ce ati scris mai sus?
Daca da, se aplica acelasi lucru si daca , Doamne fereste, is se intampla ceva si trebuie sa recuperez banii de la mostenitorii apartamentului (copilul lui)?

Va multumesc din nou

endimion

Post by endimion » 18 May 2007, 14:24

frido wrote:Dobandirea dr. de proprietate exclusiva in urma partajului nu este conditionata de plata efectiva a sultei,as.i. nu inteleg de notarul s-a impidecat de asta ,insa pt.constituirea ipotecii este intr-adevar necesara inscrierea in C.F.
Avand in vedere ca suntei frati,in caz de litigiu imprumutul se va putea dovedi cu martori sau prin alte mijloace de proba existand o imposibilitate morala de preconstituire a inscrisului autentic( de ex.urgenta ,etc).
Cu banii dati ati fi putut trece ap.si pe numele dvs.proportional cu partea platita,urmand ca la restituirea imprumutului sa cedati proprietatea fratelui dvs.

daca notarul nu a vrut sa faca contract de ipoteca pentru ca era notata sulta atunci cu siguranta nu ar fi fost de acord cu vanzarea unei cote din apartament...
nici nu eu inteleg de ce nu a facut ipoteca, daca nu era notata vreo interdictie, ci doar sulta...
ipoteca avea rang inferior sultei e adevarat dar tot garantie ramanea, si era preferabila unui inscris sub semnatura privata....
trebuia sa mergeti la mai multi notari
:grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests