Se poate ipoteca teren cu titlu de proprietate (constituire)

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
raluk_b

Se poate ipoteca teren cu titlu de proprietate (constituire)

Post by raluk_b » 05 Apr 2007, 18:52

Buna ziua,

Am nevoie urgent de un raspuns avizat.

Doresc sa cumpar o casa nou construita ce se afla pe un lot de teren (S=167mp) ce provine din lotizarea un teren de 5000mp. Titlul de proprietate pentru cei 5000mp este eliberat prin lega 18/1991 - prin constituirea(!) dreptului de proprietate. Nota: titlul de proprietate este eliberat in iunie 1993. Terenul se afla pe raza orasului Pantelimon, Ilfov.

Doresc sa cumpar aceasta casa prin credit ipotecar. Prima banca la care am aplicat mi-a respins dosarul invocand faptul ca oricand poate sa vina un fost proprietar care sa ceara restituirea terenului in cauza, deci implicit a parcelei de teren unde se afla casa pe care eu vreau sa o cumpar. De aceea, zic cei de la banca, nu se poate ipoteca terenul; banca nu isi asuma acest risc!

Trebuie mentionat ca toate celelalte acte ale imobilului si ale terenului sunt in regula.

Va rog din suflet sa imi spune-ti daca v-ati mai confruntat cu un astfel de caz.

In cazul in care gasesc o banca care sa accepte ipotecarea terenului ce risc exista ca o eventuala revendicare sa fie castigata in instanta de fostul proprietar acum, la 14 ani de la eliberarea titlului de proprietate?

Ipotetic vorbind, ce se poate intampla daca apare un proprietar de drept care revendica si castiga dreptului asupra terenului? (tinand cont de faptul ca pe teren exista o constructie in momentul de fata).

In prezent pe cei 5000mp in cauza se afla mai multe case.

kinga

Post by kinga » 05 Apr 2007, 19:05

nu o sa gasesti nicio banca.. te asigur.... :( :(

daca nu este intabulat titlul de proprietate ... sigur ca nu
1. intabulat titlul
2. lotizat terenul
3. vandut parcela X

titlul de proprietate nu este opozabil tertilor... e o bucata de hartie .. care este...

raluk_b

Post by raluk_b » 05 Apr 2007, 19:14

Multumesc mult pentru raspuns.

Exista cadastru si intabulare pe teren, lotizarea terenului, exista certificat de urbanism, contract de vanzare-cumparare pentru un lot din teren (pe care se afla constructia), autorizatie de constructie etc.
Practic exista acte pentru toate cele 3 puncte pe care le-ati mentionat. Ce se intampla in acest caz?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
kinga wrote:nu o sa gasesti nicio banca.. te asigur.... :( :(

daca nu este intabulat titlul de proprietate ... sigur ca nu
1. intabulat titlul
2. lotizat terenul
3. vandut parcela X

titlul de proprietate nu este opozabil tertilor... e o bucata de hartie .. care este...

kinga

Post by kinga » 05 Apr 2007, 19:21

deci practic ai extras de carte funciara???

sigur ca este intabulat???

nu inteleg ce are banca cu titlul de proprietate??? :( :(

dar e simplu...
te duci frumos la primarie si soliciti sa se elibereze o adeverinta ca terenul X nu este revendicat, nu exista litigiu etccc...

acu nu stiu chiar sigur .. dar este o comisie care se ocupa de aceste litigii si evidente.. am un lapsus.. :oops: :oops: :oops: si imi scapa denumirea exacta... :oops: :oops:
:grin: :grin:

Asa ca nu este situat terenul intr-o zona de Cf cu traditie???
Intreb pentru ca:
daca ar exista un litigiu asupra terenului, o actiune in revendicare, procesul se noteaza la CF.
In zonele cu traditie in Cf se stie acest lucru...

raluk_b

Post by raluk_b » 05 Apr 2007, 19:38

Nu stiu sa iti raspund sigur daca am extras de carte funciara sau intabulare deoarece nu am actele in fata acum. O sa ma duc acasa sa le mai studiez odata si revin sa iti spun sigur. Dar am semnat antecontract la notar si dumnealui spune ca nu este nici o problema cu actele, si ca se poate ipoteca terenul.

Cei de la banca s-au legat doar de faptul ca ar putea revendica cineva terenul respectiv. In alta ordine de idei, nu stiu daca este in zona de carte funciara cu traditie...

Sa nu uit, in momentul in care am semnat antecontranctul vanzatorul a depus cerere pentru ca la cartea funciara sa fie blocat terenul (nu stiu daca m-am exprimat corect, dar asa am retinut eu). Ca sa nu se mai poata face o alta vanzare intre timp.


O sa ma duc la primarie sa ma interesez si o sa cerem un extras de carte funciara.

kinga

Post by kinga » 05 Apr 2007, 19:55

:lol: :lol:
exista carte funciara
mai mult .. antecontractul de vanzare cumparare s-a notat la CF, pentru asta a scos vanzatorul extras Cf de blocare ( in limbaj uzual) extras CF de autentificare .. foarte legal. :grin:

Notarul a verificat CF-ul , adica X care vinde este proprietar, este intabulat, etcc...

Acum ce sa spun.. probabil ca ai ales banca nepotrivita... pentru ca altfel sincer nu inteleg....

si e tare ciudat, pentru ca vanzatorul raspunde de evictiune. Daca eventual cineva ar revendica terenul el ar trebui sa aiba cunostinta de acest aspect si daca nu aduce la cunostinta ta raspunde potrivit dispozitiilor Codului Civil.
Nu uita de primarie.
La o vanzare... importanta .. de ordinul miilor de EUR cumparatorii au cerut adeverinta de la Primarie.Am cerut, mi s-a dat si totul a fost ok.


Pe de alta parte in CVC se poate mentiona faptul ca vanzatorul declara pe propria raspundere, cunoscand sanctiunea pentru falsul in declaratii ca terenul nu este revendicat, nu urmeaza sa fie expropriat , etc. etc...



PS
zona de traditie cu CF
Ardeal .... :lol: :lol: :lol:

serafim

Post by serafim » 06 Apr 2007, 09:13

:grin: terenul este scos din circuitul agricol ????

dar daca are CF si tot ce-i trebuie de ce nu te-ai dus doar cu CF si urbansim respectiv autorizatie de constructie la banca ???
ca doar pe ei titlul de proprietate nu are de ce sa-i intereseze daca este tot in regula !!!!
S-ar putea ca terenul tau sa fie doar intr-o carte funciara provizorie asa se trec cele care vor servi pt. extinderea intravilanului, iar pana ce nu se rezolva situatioa scoaterii terenului din circuitul agricol si intabularea lui in CF individual / lot, banca nu-ti da bani dar actele d.p.d.v al notarului sunt legale pt. ca acestia se fac oricum in mai multi pasi dar tu nu ai parcurs toate etapele probabil, si nu ai situtia definitivata !

raluk_b

Post by raluk_b » 06 Apr 2007, 09:23

Fiecare lot de teren (167mp) este intabulat separat si am si extras de CF. Terenul este intravilan, scos din circuitul agricol. Se specifica acest lucru si in certificatul de urbanism.

Oricum eu am depus dosarul de credit si la alte banci ... cel mai curand miecurea viitoare o sa am raspunsul juridic pentru credit.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests