Amenda garda financiara

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
ursu

Amenda garda financiara

Post by ursu » 12 Jan 2007, 20:32

Vine Garda pt. un control incrucisat pe niste facturi si daca tot a venit face si un control inopinat: constata ca nu s-a depus la organul fiscal rapoartele memoriei fiscale pt. o anumita perioada, da amenda cf. art.11 lit.a OUG 28/1999 - minim 2000 lei -.
Cum fac sa "intind" plata amenzii pe o perioada mai mare de timp - 1 an - ?
... de altfel, baieti de traba :mrgreen: ...

ursu

Post by ursu » 14 Jan 2007, 13:54

... iar vis-a-vis de art.28 din og 2/2001 privind plata jumatatii din minimul amenzii in termen de 48 de ore, comisarul GF face mentiunea ca "ne se aplica". s-a abrogat cumva acest art.?

wittmann

Post by wittmann » 14 Jan 2007, 15:59

Fa plangere impotriva procesului verbal direct la instanta (cu asta mai castigi vreo luna) si in timpul judecatii ridica o exceptie de neconstitutionalitate (dureaza 5-6 luni solutionarea ei).
Cat priveste art. 28 din OG 2, acesta nu se aplica deoarece OUG 28 nu prevede acest lucru.

ursu

Post by ursu » 14 Jan 2007, 17:41

totusi, oug 28/99, art.12(3) spune ca prevederile acestei ordonante se completeaza cu prev.og.2/2001.
deci ?

kinga

Post by kinga » 14 Jan 2007, 18:06

Ursu nu merge... :grin: :grin: :grin:

pentru ca 28-ul e speciala... si daca in 28 nu se prevede aceasta posibilitate nu se aplica dispozitiile din og 2....
uite un exemplu... in Codul rutier se prevede posibilitatea achitarii in 48 de ore 1/2 din amenda... trebuie sa ai dispozitie expresa...
in rest de acord cu Wittmann

ursu

Post by ursu » 14 Jan 2007, 18:14

bun, am inteles, dar se poate negocia o esalonare a platii amenzii pe o perioada mai luuuuunga ?

kinga

Post by kinga » 14 Jan 2007, 18:28

nu.. ai 15 zile.
Cum a spus Wittmann ..faci o contestatie.... invoci exceptie de neconstitutionalitate ..mai prinzi vacanta judecatoreasca.... etccc....
dar altfel nu ai cum....

vezi modificarile la Codul fiscal... mai nou contribuabilul decide ordinea in care se achita contributiile la bugete.... la o amenda..hai sa zicem ca nu platesti... si se trezesc peste cativa luni sa trimita o somatie... dar ..daca vei avea nevoie de un certificat de atestare fiscala ..vai si amar de capul tau.... deci , varianta contestatie e ok...

ursu

Post by ursu » 14 Jan 2007, 19:28

dar onoratul comisar, dupa intocmirea pvc-ului a sugerat ca este posibila achitarea in transe a amenzii, esalonat pe o perioada de 6 luni. minte?
bun, se face contestatie, se ridica exceptia, etc. dar organul de control nu se irita, cu riscul unor controale mai dese?

kinga

Post by kinga » 14 Jan 2007, 19:39

Acu sa fiu foarte sincera.... ultima amenda am primit in 2003. :grin: :grin:
din cate imi aduc aminte ..termen de plata 15 zile... dupa care ..executare silita.
Drept , pana cand se trezesc finantele, trimit somatii etc... trec 6 luni...daca nu mai mult.
Daca ma gandesc ca la o firma s-a achitat amenda in decembrie 2005 si a fost somata in octombrie 2006 ....sa achite ..din nou....
in proces verbal nu scrie 15 zile????


PS
nu cred ca o sa vina in control mai des decat trebuie... sunt obisnuiti cu contestatiile..... :-D :-D :-D

ursu

Post by ursu » 14 Jan 2007, 19:48

multam mult pt. timpul acordat ... dan oricum, miine ma duc sa dicut problema si cu comisarul sef... cine stie ce "idee" imi mai da !
:cafea: :floare:

liviu70

Post by liviu70 » 14 Jan 2007, 21:54

neajutorat este ursul asta!

pe cunoscatori ii sfatuiesc sa analizeze art137 alin7indice 1din Cod pr. fiscala si modificarea recenta a OG2/2001.

meri

Post by meri » 14 Jan 2007, 22:29

Dar, din cate stiu eu asta tine de contencios administrativ. Deci nu ar trebui introdusa mai intai o contestatie la organele fiscale? Nu ar trebui urmata procedura in acest caz? Si abia apoi, in functie de raspuns, introdusa o actiune in justitie?!

ursu

Post by ursu » 15 Jan 2007, 14:24

liviu70 wrote:
pe cunoscatori ii sfatuiesc sa analizeze art137 alin7indice 1din Cod pr. fiscala si modificarea recenta a OG2/2001.
8O

tot "cunoscatorilor" spunele ca analiza art. respectiv din cpf foloseste pt. o eventuala contestatie la executare, nu pt. formularea unei plingeri impotriva pv de constatare si sanctionare a contrav.(art.31 og.2/2001).

LUMINITA2006

Post by LUMINITA2006 » 15 Jan 2007, 14:28

Nu, pe plangerea contraventionala ai procedura speciala, conform OG2/2001 aprobata si modificata. In OG 2 spune in mod expres ca atat promovarea plangerii, cat si a eventualului recurs, suspenda executarea de drept. Daca stai si te judeci cc 1 - 1,5 ani, ai suspendarea executarii amenzii in aceasta perioada, fara sa ai nici o bataie de cap. la amenzi nu curg nici majorari sau penalitati pentru neplata.
E posibil ca in acest timp sa primesti o somatie de la finante (pentru ca au o evidenta tulbure sau deloc), dar le raspunzi in scris (si depui dovezi) ca ai promovat plangere la acel proces verbal si apoi te lasa in pace.
Comisarul ti-a vorbit de esalonarea platii tocmai ca sa te convinga sa nu faci plangere. El ia stimulente din ce incaseaza si, daca tu faci plangere, stie ca ramane fara stimulente din acea amenda. Si mai bine cate putin de mai multe ori, decat deloc.
Inca o posibilitate de lungire: pe OG 2 se spune ca plangerea la procesul verbal se depune la organul care a aplicat amenda, urmand ca acesta sa o trimita instantei competente. Astfel, in functie de cat de harnic e juristul garzii, poti ajunge si la 2-3 luni de la momentul depunerii plangerii care se pierd fara a avea dosar pe rol.

ursu

Post by ursu » 15 Jan 2007, 15:35

da luminita2006, eu tot asa stiam ca se procedeaza.
imi "scapa" problema esalonarii platii amenzii, dar am inteles acum.
...si cel mai interesant este faptul ca nu se timbreaza aceasta plingere nici la fond, nici in recurs, nici in contestatia la executare.
mercic :floare: :cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests