va rog din suflet ajutati-ma -legea prescriptiei extinctive

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
kokolyno

va rog din suflet ajutati-ma -legea prescriptiei extinctive

Post by kokolyno » 21 Nov 2006, 18:11

Mama a facut un abonament in 2000 si pentru ca fratele meu nu avea buletim mi l-a pus pe numele meu iar acum sunt buna de plata. M-am interesat si am aflat ca in conformitate cu legea prescriptiei extinctive sunt buna de plata chiar daca datoria este mai veche de 3 ani .
Am sunat la cei de la firma de recuperare si am incercat sa vad care sunt posibilitatile de plata, mi-a raspuns o dna. crizata care mi-a replicat ca tre sa dau 1/2 din 25 mil si pe urma rate de cate 5 mil lunar..De unde sa dau eu atatia bani deodata ? Suma este enorma, am pus deja bijuteriile in vanzare si sper sa reusesc sa strang banii 25 milioane dar nu cred ca a cum si daca afla sotul meu ajung la divort !
Voi ce stiti despre firmele astea de recuperare ? Ma vor da in judecata chiar daca datoria s-a prescris?????Invatati-ma va rog din suflet ce sa fac !

norocel

Post by norocel » 21 Nov 2006, 18:15

Nu au nici o sansa in instanta.
Creanta s-a prescris asa ca acum incearca numai sa te intimideze.
Nu ai semnat nici un act prin care sa fi recunoscut datoria, nu?

kokolyno

Post by kokolyno » 22 Nov 2006, 10:22

Sunt distrusa, cei de la Eos Kis (recuperare creante)imi spun ca indiferent daca au trecut 6 ani eu tot trebuie sa platesc toata datoria si asta inseamna sa fac foamea si sa ajung sa un imens scandal cu intreaga familie, datoria este veche de 6 ani si imi este frica sa nu ma trezesc la biroul de credite ca rau platnica, stiti cumva cum pot afla daca sunt trecuta rau platnic la credite?
Trebuie sa platesc toata suma sau nimic? Ce sa fac oameni buni?
Nu am casa si speram sa putem face si noi un credit pentru casa, am 27 de ani si sufar pentru ca nu am spatiul necesar cresterii unui copil.Nu am facut rau nimanui si nu inteleg de ce trebuie sa patesc una ca asta totcmai acum si tocmai eu :(
Ce ma fac platesc toata suma, cum aflu daca sunt trecuta pe la biroul de credite ca rau platnic?

siad

Post by siad » 22 Nov 2006, 10:56

Poate nu ai fost atenta. Datoria s-a prescris si nu mai e nici o problema. Citeste cu atentie raspunsul lui Norocel si da niste detalii.

kokolyno

Post by kokolyno » 22 Nov 2006, 11:43

Abonamentul a fost facut in 2000 iar din 2001 nu a mai fost platit, eu nelocuind la acea adresa cu ai mei nu am stiut nimic, acum nici ei nu mai locuiesc la vechea adresa dar vecinii ne-au spus de plic ..

Nu am facut nici un fel de act prin care sa recunosc datoria sau sa ma oblig la achitarea ei, singulul lucru pe care l-am facut(gresit se pare ) a fost ca am sunat.

In rest nu am mai primit nimic si nu stiu ce sa fac ca daca m-au bagat la datornici m-au nenorocit !

Nu am bani nici pentru cheltuielile zilnice de unde sa am bani sa platesc acum acesta datorie, am uitat sa va spun ca in scrisoare este specificat urm. lucru :

"Prin prezenta, va aducem la cunostinta faptul ca, in baza contractului de cesiune de creante din data de 27.09.2005 incheiat intre SC ORANGE ROMANIA SA, in calitate de cedent, si subscrisa,SC EOS KSI ROMANIA SRL, in calitate de cesionar , asa cum aceasta va putea fi modificat ulterior, toate drepturile prezente si viitoare ale SC ORANGE ROMANIA SA de a primi sumele la care este indreptatita si pe care dumneavoastra le datorati acesteia au fost cesionate in favoarea SC EOS KSI ROMANIA SRL .
Cesiunea a fost inreg. la Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare sub nr. 2005-00001192761684-XCE. Debitul total pe care dvs. il datorati in baza contractului prestari servicii incheiat cu SC ORANGE ROMANIA SA este de 2.497,97 RON si reprezinta :

- Debitul Principal - 554,02 Ron
- Penalizari - 1.139,95 Ron
- Taxa de reziliere - 804 Ron
- Total - 2.497,97 Ron


Aveti posibilitatea de a va rezolva pe cale amiabila acest incident de plata ,Pentru solutionare , puteti suna la nr de telefon 021.300.80.80 pana la data de 27.10.2006(perioada care trecuse eu intrand in posesia plicului sapt. trecuta vineri 17.11.06) .

In cazul in care nu se va ajunge la solutionarea incidentului pe cale amiabila, compania noastra isi rezerva dreptul de a initia procedura judecatoreasca impotriva dvs.
Va aducem la cunostinta ca orice plata partiala va fi imputata conf. prevederilor art. 1111 Cod Civil .

In vederea recuperarii creantelor,SC EOS KSI ROMANIA SRL, in calitate de operator autorizat, prelucreaza date cu caracter personal conf. legii 677/2001, aceasta prelucrare fiind inscrisa in registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal nr 669.Deasemenea , va informama ca aveti drepturile prevazute de art 12-18 din legea 677/2001, pe care vi le puteti exercita printr-o cerere scrisa, datata si semnata trimisa pe adresa soc. noastre. "
Asta este tot ce scrie in scrisoarea primita nu inteleg de ce au preluat datoria si abia dupa 1 an de zile ma instiinteaza :( nu inteleg la ce se refera legile 677/2001 si restul paragrafului din finalul scrisorii, sunt foarte trista si ma tem foarte tare de sotul meu .
Ajuati-ma va rog si spuneti-mi in cuvinte simple ce ma asteapta daca nu platesc si daca platesc dar mai ales cum aflu daca sunt trecuta in lista datornicillor ...

Va multumesc din suflet tuturor celor care ma ajuta!

siad

Post by siad » 22 Nov 2006, 12:00

Legea 677 din 21.11. 2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal se refera la cu totul altceva. Nu are nici o legatura cu plata datoriei prescrise. Cred ca incearca sa prinda vreun inscris pe care sa-l foloseasca intr-o eventuala actiune in instanta. Suma fiind prescrisa, nu pot sa faca nimic. Atentie, deci!

kokolyno

Post by kokolyno » 22 Nov 2006, 12:56

Nu am primit nimic si nici fratele meu nu cred ca a primit vreo astfel de instiintare, eu una nu am semnat pentru nici un fel de instiintare sau altceva de acest gen,am sunat la ORANGE si de acolo am fost expediata la firma de recuperari pentru ca nu mai au eu nici o treba cu mine, as plati acei 5 milioane cu chiu cu vai pentru constiinta mea si pentru ca am gresit neinteresandu-ma dar suma e uriasa pentru venit meu chiar si asa .
Cred ca nu inteleg prea bine legea prescriptiei si nici legile date de ei in scrisoare imi puteti explica motamo exact ce inseamna aceasta lege a prescriptiei ? citesc de cateva zile dreptul civil si aceasta lege si nu inteleg nimic http://www.expertasig.ro/legi/legi-utile-ro/CodCivil.ph p#CAR3TIT20

mariusms

Post by mariusms » 22 Nov 2006, 13:09

Legea prescriptiei este Decretul nr. 167/1958. Il gasesti pe www.cdep.ro (este site-ul Camerei Deputatilor).

In mare, daca o datorie este prescrisa, inseamna ca nu mai poate fi valorificata prin instanta. Poate fi platita numai de buna-voie. Si inca ceva, acum poti sa recunosti datoria (nu si sa te obligi), pentru ca nu se mai intrerupe cursul prescriptiei.

ATX2003

Post by ATX2003 » 22 Nov 2006, 13:27

Nu le plati nici macar un banut si nu semna nici un act nou.datoria este prescrisa si nu te mai pot obliga sa o platesti. daca te mai cauta spunele ca vrei sa ti se trimita detaliat toata datoria, facturi, contract totul sa vezi daca e corect ce spun, iar pe urma lasa-i sa te dea in judecata.vor pierde din start.ei mizeaza pe faptul ca vor recupera banii astia de la tine de buna voie incercand sa te sperie.

kokolyno

Post by kokolyno » 22 Nov 2006, 13:36

cum demonstrez practic fara batai de cap ca nu am stiut nimic si ca nu am fost instiintata nice de dialog - orange nici de recuperatori ?? precizez ca eu nu am locuit la acea adresa si nu am stiu nimic de soarta acelui abonament din motive personale si familiale ..

nu ma pot trezi cu penalizari si cu o suma si mai mare ?

gigisansama

Post by gigisansama » 22 Nov 2006, 14:13

:-? Nici nu ai nevoie sa dovedesti acest lucru cata vreme dreptul de a solicita suma este prescris ( 3 ani de la data nasterii dreptului , se va calcula pentru fiecare factura in parte)
La fel a patit o prietena pe care o tot sicanau in dorinta de a face o recunoastere a datoriei. Sunt niste excroci :pig: (spun aceasta avand in vedere comisionul de 1100 lei pe care in solicitau pentru radierea creantei plus felul lor de calcul al penalitatilor, proctic aplicau dobanzi si la comisionul de radiere etc. astfel pentru o creanta de 600 lei solocitau 2600lei) Am avut o discutie telefonica cu ei si m-i s-au parut si slabi pregatiti nu aveau habar de prescriptie sau de retractul litigios, tot ii dateau inainte cu :(|) art. 1111 C civ. Dupa ce le-am formulat prin mail o actiune in constatarea dreptului si le-am spus ca daca mai fac valuri ii pun pe drumuri ( instanta competenta in solutionarea actiunii in constatare este instanta de la locul intocmirii contractului), s-au linistit.
Asa ca nu intra in panica :fluierat: si vezi de probleme mai importante.........

kokolyno

Post by kokolyno » 22 Nov 2006, 15:53

deci ce trebuie sa fac practic ? sa nu-i mai caut si sa nu recuosc nici o convorbire ? eu sunt foarte speriata si nu stiu cum as putea afla daca nu cumva sunt trecuta ca rau platnic , asta m-ar nenorocii ani buni de acum incolo

anchi

Post by anchi » 22 Nov 2006, 16:38

kokolyno, incearca sa intelegi sfaturile pe care deja le-ai primit.
pe scurt daca tu nu faci nimic, ksi nu va putea sa te oblige sa platesti. singura greseala pe care ai putea sa o faci si care le-ar da posibilitatea de a te obliga sa platesti este sa faci un angajament de plata scris. asa ca nu cumva sa-l faci!
in rest zi mersi ca traim in "tara debitorilor", si gandestete bine daca chiar vrei sa -ti iei o locuinta impreuna cu un sot care ti-ar sparge capul pentru o datorie de 25 de milioane.
daca vrei sa stai mai linistita apropo de biroul de credite da-mi un mesaj privat cu datele tale de identitate:nume....cnp. si te verific eu.

alexx77

Post by alexx77 » 22 Nov 2006, 18:59

Mai pisicuto ,daca lumea de aici(si multi din ei sunt adevarati profesionisti) te-a sfatuit in fel si chip ca nu e nici o problema si ti-au adus argumente juridice si practice in sensul asta nu crezi ca ar fi cazul sa te linistesti si sa iti vezi de familie ???

mihai440

Post by mihai440 » 22 Nov 2006, 21:33

167/58 art 12 in cazul prestatiilor succesive, cum este si caszul abonamentului tau, prescriptia incepe sa curga din momentul nasterii obligatiei tale d plata a respectivei facturi sau mai exact de la scadenta respectivei facturi, deci in primul rand instanta va respinge din oficiu cererea formulata de ei pt recuperarea creantelor mai vechi d 3 ani

Asta ar insemna ca
Debitul Principal - 554,02 Ron se va reduce
- Penalizari - 1.139,95 Ron- care mi se pare exagerata si pusa aici ca sa te sperie se va diminua si ea
- Taxa de reziliere - 804 Ron- din cate stiu eu in anul 2000 Dialog avea un termen al contractelor de 2 ani iar in cazul in care doreai sa il reziliezi iti cereau o taxa de reziliere p care nu o platea nimeni, termenul de 2 ani a trecut si din punctul meu de vedere pastrarea contractului devenea facultativa.


am primit si eu o notificare conform 720 indice 1 c. proc. civila de la un constructor care imi cerea 320 mil. suma total ireala din care nu a luat si nu o sa ia nimic
in urma cu o luna am primit d la CAS o notificare prin care-mi spuneau ca am d dat 16 mil pentru neplata asigurarilor pe 5 ani. Le-am dus d la finante date privind veniturile si impozitele si suma s-a redus la 8 mil p care am platit-o pt ca in cazul asta prescriptoia e d 5 ani si cu statul nu ma joc.

primul lucru p care il fac , creditorii e sa-ti spuna ca ai o datorie mult mai mare, ca sa te sperie.

eu cred ca nu ar trebui sa le platesti nimic , pentru ca o odata cu trecerea celor 3 ani obligatia nu dispare ci s trnsforma intr-una imperfecta adica nu mai poate s te dea in judecata pentru suma respectiva dar in cazul in care tu o platesti pot sa t dea in judecta pentru sumele din ultimii 3 ani iar tu nu o sa mai recuperezi suma deja platita

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests