Avansuri in numerar acordate salariatilor

inregistrari contabile, taxe si impozite, expertize contabile, evaluari, TVA
Post Reply
BRASH

Avansuri in numerar acordate salariatilor

Post by BRASH » 11 Apr 2006, 09:42

Va rog lamuriti-ma si pe mine intr-o problema. Este vorba de avansurile de trezorerie care au fost reglementate de Decretul nr. 209/1976. Am inteles ca prin Legea bugetului nr. 72/1997 s-a stabilit ca dispozitiile acestuia sunt aplicabile doar institutiilor publice. Exista reglementari legale in vigoare si pentru societatile comerciale?
Mai precis ma intereseaza in cat timp trebuie justificate avansurile in numerar acordate, daca se pot acorda mai multe avansuri aceleiasi persoane, fara sa le justifice, daca exista obligativitatea retinerii din drepturile salariale ale angajatului a sumelor nejustificate, ce penalitati se aplica pentru sumele nejustificate si incepand cu ce data si daca valoarea penalitatilor poate depasi valoarea debitului datorat.
Multumesc.

danutza

Post by danutza » 11 Apr 2006, 12:44

eu n-am gasit in legea 72/1007 prevederea care spune ca dispozitiile decretului 209/1976 se aplica doar institutiilor publice;

eu consider ca decretul (prin care a fost aprobat regulamentul operatiunilor de casa) se aplica si societatilor comerciale private; acolo unde regulamentul nu dispune, soc com isi poate crea reguli interne (tinand cont, fireste, de prevederile legale in vigoare)

(din cate stiu eu, anumite prevederi au fost abrogate implicit - vz OG 15/1996)

vz si

Decizie nr. 13/2000
din 25/01/2000


referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 30, 34 si 38 alin. 4 din Decretul Consiliului de Stat nr. 209/1976 pentru aprobarea Regulamentului operatiilor de casa


Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 232 din 26/05/2000

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests