Imprumut

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
imhotep4you

Imprumut

Post by imhotep4you » 06 Sep 2005, 08:48

O persoana mi-a dat acces la contul sau din banca (imputernicit) apoi mi-a virat pe contul ei o suma de bani pe care i-am retras si folosit, cu acordul verbal al persoanei, pentru cumpararea unui imobil in care urma sa locuim amandoi. Imobilul l-am achizitionat pe numele meu. Dupa aprox. doua luni persoana s-a razgandit si imi cere banii inapoi. Am vreo obligatie legala fata de acea persoana? Va multumesc.

excalibur

Post by excalibur » 06 Sep 2005, 09:21

Da, ai.
Tu ai fost doar imputernicit (mandatar) si trebuie sa restitui sumele pe care le-ai retras din cont.

denominatus

Post by denominatus » 06 Sep 2005, 13:29

Excalibur wrote:Da, ai.
Tu ai fost doar imputernicit (mandatar) si trebuie sa restitui sumele pe care le-ai retras din cont.
Hihi,
Daca ai fost mandatat sa retragi sume din contul titularului, tre sa-i remiti sumele negresit si neintarziat, in conditiile stabilite pentru mandat.

Dar inteleg ca omul ti-a dat banii astia, nu? Adica te-a lasat sa-i iei din contul lui, nu?
In conditiile astea, poti sa spui ca este imprumut...
Dar care sunt clauzele contractului imprumutului, adica termenul pentru care se imprumuta banii?


Eu as zice ca e :grin: dar manual :grin: daca as gasi o modalitate de a dovedi ca a existat animus donandi... Dar cum dovedesti animus donandi... cu martori?


Problema care se pune este cum interpretezi dorinta reala a partilor, in conditiile in care lipsesc elementele de proba...

Unul zice ca-i dar manual...
Altul zice ca e imprumut over-night...

Delicata problema...


Raspuns la titularul threadului:

Preavenerabile Imhotep, ne tebuie mai multe elemente ale situatiei de fapt, ca, dupa cum vezi, da cu virgula la rationamentul juridic.
:)
Daca esti baiat cuminte, poate te invatzam cum sa nu dai banii inapoi :-D
(Nu-i asa, Excalibur? Contra unei modeste sume? ;-) )

flaviusnet

Re: Imprumut

Post by flaviusnet » 06 Sep 2005, 20:38

imhotep4you wrote:O persoana mi-a dat acces la contul sau din banca (imputernicit) apoi mi-a virat pe contul ei o suma de bani pe care i-am retras si folosit, cu acordul verbal al persoanei, pentru cumpararea unui imobil in care urma sa locuim amandoi. Imobilul l-am achizitionat pe numele meu. Dupa aprox. doua luni persoana s-a razgandit si imi cere banii inapoi. Am vreo obligatie legala fata de acea persoana? Va multumesc.
pai cam asa stau lucrurile,cum au zis baietii.e cam greu sa dovedesti intentia reala pe care a avut-o titularul contului in momentul in care "ti-a dat"aceasta suma de bani..putea fi un mandat in vederea achizitionarii imobilului,caz in care nu prea ai ce face,fie sa dovedesti cu martori sau alt mod ca defapt a facut o donatie (dar manual), si in acest caz te-ai scos.

imhotep4you

Post by imhotep4you » 07 Sep 2005, 08:24

Multumesc pentru rapunsuri in primul rand. Hmm, nu prea stiu ce detalii sa va mai spun...nu exista nici un contract intre noi. Nici un document scris. Persoana are cont la o banca, am mers impreuna acolo si m-a trecut ca imputernicit la contul sau cu drept de retragere orice suma inclusiv dreptul de a inchide contul. (trebuie sa caut, cred ca am si o copie dupa un act de la banca de unde rezulta ca sunt imputernicit la contul ala). Mi-a dat acordul verbal, da ok, "facem afacerea" :) ca sa zic asa, cumparam apartamentul si il vom folosi in comun. Am mers singur la banca, (persoana respectiva nu era in tara la momentul respectiv), am retras banii din cont fara probleme apoi imobilul l-am cumparat pe numele meu dar nu ar fi fost nici o problema sa il trec si pe numele persoanei. In fine, asta e irelevant, important e ca acum persoana s-a razgandit in privinta apart. si isi vrea banii inapoi.

excalibur

Post by excalibur » 07 Sep 2005, 08:39

imhotep4you wrote:Multumesc pentru rapunsuri in primul rand. Hmm, nu prea stiu ce detalii sa va mai spun...nu exista nici un contract intre noi. Nici un document scris. Persoana are cont la o banca, am mers impreuna acolo si m-a trecut ca imputernicit la contul sau cu drept de retragere orice suma inclusiv dreptul de a inchide contul. .
Asta este mandat clar.

denominatus

Post by denominatus » 07 Sep 2005, 08:44

Pai iti sugerez ceva...

Stai si vorbeste cu persoana.
Spune-i ca daca isi vrea banii inapoi, va trebui sa vinzi apartamentul.
Pe care il vei vinde in pierdere.
Care pierdere o va suporta el.

Si fa un inscris in sensul asta.
Iar daca esti baiat destept, ceea ce tebuie sa prezumam, in inscrisul acesta faci referire expresa la faptul ca pierderea intelege sa o suporte omul tau.

Alta solutie este sa va judecati cativa ani, si pana atunci oricum nu-si vede banii...

Cadeti la pace, fiindca situatia e delicat-albastra.
Adica majoritatea instantelor o sa aprecieze ca aceasta calitate a ta de mandatar (in ceea ce priveste operarea in contul de banca), asupra careia nu exista nici un dubiu, ca fiind un factor de influenta in aprecierea calificarii juridice a contractului survenit ulterior (imprumut/donatie).

Si nu se stie cum va iesi solutia intr-un asemenea litigiu.


Fa-ti calculele, sa ai in vedere si cheltuieli de judecata, si dobanda legala la suma imprumutata, ia in considerare timpul consumat cu procesul (exista un factor de extraneitate, nu?). Daca castigi bani, (din cresterea de valoare a apartamentului), iar castigul e mai mare decat cheltuielile cu procesul, iti iese si tie un ban cinstit. :-D

excalibur

Post by excalibur » 07 Sep 2005, 08:52

Denominatus wrote:Adica majoritatea instantelor o sa aprecieze ca aceasta calitate a ta de mandatar (in ceea ce priveste operarea in contul de banca), asupra careia nu exista nici un dubiu, ca fiind un factor de influenta in aprecierea calificarii juridice a contractului survenit ulterior (imprumut/donatie).
Explica chestia cu donatia (dar manual ai spus)!

denominatus

Post by denominatus » 07 Sep 2005, 16:52

Excalibur wrote:
Explica chestia cu donatia (dar manual ai spus)!
Darul manual nu e o specialitate de donatie?

excalibur

Post by excalibur » 07 Sep 2005, 16:55

Este, dar spune tu cum s-ar putea realiza conditiile pentru darul manual in speta asta!

denominatus

Post by denominatus » 07 Sep 2005, 18:06

Excalibur wrote:Este, dar spune tu cum s-ar putea realiza conditiile pentru darul manual in speta asta!
Predarea materiala a bunului? La asta te referi?
Prin interpus, banca. Prin imputernicirea bancii sa predea material bunul donatarului. Care va executa mandatul prin darea de cash donatarului.
Iar predarea bunului se poate face si direct in contul donatarului, fara sa fie nevoie remiterea de cash.
Posesie si predare materiala trebuie interpretate un pic mai larg de cand cu lumea virtuala si banii virtuali.

Problema care in acest moment mi se pare insurmontabila este dovedirea lui animus donandi, chiar daca acesta ar fi existat la un moment dat.

Revenind la speta:
Banca are un contract, pe care la deschiderea contului il semnezi, e un contract de adeziune. In mod sigur contractul stabileste clar calitatea juridica a celui imputernicit de a efectua operatiuni in cont. Adica de imputernicit, mandatar. Chestie pe care autorul nu ne-a spus-o, dar pe care noi o stiam de la inceput.

Prin urmare, e clar ca nu e dar manual, ci mandat.
Nici macar nu poate face omul nostru dovada faptului ca e vorba de imprumut.

excalibur

Post by excalibur » 07 Sep 2005, 18:13

Nu ma refer la predarea materiala a bunului ma refer la faptul ca a fost "imputernicit" sa ridice bani din cont si nu sa-i folosesca in interesul sau.
Daca ar fi fost donatie contul era deschis pe numele lui imhotep4you.

denominatus

Post by denominatus » 07 Sep 2005, 19:15

Excalibur wrote:Nu ma refer la predarea materiala a bunului ma refer la faptul ca a fost "imputernicit" sa ridice bani din cont si nu sa-i folosesca in interesul sau.
Daca ar fi fost donatie contul era deschis pe numele lui imhotep4you.
A. In speta noastra, "Imputernicirea" => mandat. Agreed.

B. Re donatie:
1. Cont pe numele lui imhotep4you, transfer bancar catre acest cont = orice, dar poate fi inclusiv donatie, daca exista animus donandi exprimat. Deci agreed cu donatie.
2. Dar donatie e si daca contul e pe numele donatorului, urmata de imputernicire pentru imhotep4you sa se auto-serveasca cu suma de xxx E, pe care cu drag ii daruieste manual. Animus donandi conteaza.

E aceeasi situatie in care donatorul, in loc sa ia tabloul din cui si sa i-l dea efectiv in manutza donatarului, ii arata tabloul de pe perete si-i zice: "Uite, cu drag ti-l daruiesc tie." Dupa care donatarul se duce la tablou si se auto-serveste.

Corect?

excalibur

Post by excalibur » 08 Sep 2005, 06:50

Mi se pare corect rationamentul tau, mai putin cel cu privire la realizarea conditiilor pentru a considera dar manual deschiderea unui cont pe numele unei persoane si cu imputernicierea alteia sa ridice bani din acel cont.
Eu cred ca un astfel de contract este de mandat.

kko

Post by kko » 08 Sep 2005, 07:03

Dar daca dai cuiva cardul bancar si ii spui codul PIN iar acesta ridica banii din contul tau ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 46 guests