proceduri speciale

Discutii privind procedura penala
Post Reply
sansiro

proceduri speciale

Post by sansiro » 24 Jun 2005, 11:51

Cum vi se pare urmatoarea problema: In cauza sunt incidente atat dispozitiile cu privire la infractiunea flagranta cat si cele cu privire la procedura speciala cu minori. Prima este axata pe celeritate si pe o condamnare rapida deoarece probele se vor a fi zdrobitoare, iar a doua procedura presupune indeplinirea unor formalitati care au drept scop protectia unui minor fraged.
M-ar interesa argumente legale, de text. personal inclin sa cred ca formularea din art. 480 C. pr. pen. induce un caracer derogatoriu acestei proceduri. sunt curios de parerea voastra.

mariusms

Post by mariusms » 24 Jun 2005, 14:27

Art. 479, alin.1, c.pr.p : Procedura prevazuta in prezentul capitol (infractiunea flagranta) nu se aplica infractiunilor savarsite de minori.

sansiro

Post by sansiro » 24 Jun 2005, 21:18

mda... Marturisesc ca ideea mi-a venit dupa ce am privit la TV o stire fara a avea bunul simt sa verific atent in cod. :oops:

mariusms

Post by mariusms » 24 Jun 2005, 21:42

Se poate intampla oricui.

astreea

Post by astreea » 26 Jun 2005, 20:30

itns pay day sansiro :|

fira

Post by fira » 27 Jun 2005, 00:17

probabil tot o deformare profesionala: abordarea cu superficialitate a dosarului :pig:

nu m-am putut abtine, i know :floare:

sansiro

Post by sansiro » 27 Jun 2005, 15:06

Hi hi hi. Ce scumpica esti tu... Recunosc e o greseala grosolana...

sansiro

Post by sansiro » 27 Jun 2005, 15:08

tot nu ti-o trecut Astreea?

fira

Post by fira » 27 Jun 2005, 17:34

mersi, dan mi-ai gresit sexul :)

astreea

Post by astreea » 27 Jun 2005, 20:19

sansiro eu nu port ranchiuna. imi trece repede ... dar nici nu m-am putut abtine sa nu te trag de urechi :-P pt ca asa ceva nu vezi in fiecare zi :x
:kiss:

croc

Post by croc » 27 Jun 2005, 20:55

fira, omun nu vorbea cu tine; :mrgreen:

sansiro

Post by sansiro » 28 Jun 2005, 09:49

nu zau, astreea...

Mihai_Deleanu

Post by Mihai_Deleanu » 06 Jul 2005, 19:23

Cred ca nu e vorba de nici un fel de derogare ci doar un fel de acoperire generala a unor lipsuri pe care le-ar putea cuprinde Sectiunea IV indice 1 a cap.I din titlul IV a partii generale a Codului de Proc. Pen. Banuiesc ca legiuitorului i-am fost sila sa verifice toate dispozitiile speciale cu privire la minori si s-a gandit ca unde nu se aplica disp. speciale sa se aplice cele generale

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests