Succesiune

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Camelia iasi

Succesiune

Post by Camelia iasi » 10 Jun 2017, 11:13

Bună ziua
As dori și eu sa mi se răspundă la o intrebare:bunicul din partea tatălui meu natural a decedat(la fel si tatal natural dar cu mai multi ani inainte decat bunicu),intre timp eu și fratele meu am fost infiați de cel de al doilea tata cu drepturi depline asa cu scrie în contractul de infiere,am fost chemați de mătușa noastră din partea tatălui natural pentru succesiune precum ni s-ar cuveni o parte din moștenire lăsată de bunicu (o parte de pământ pe care ea vrea sa o vândă dar am înțeles ca nu poate sa facă acest lucru fără semnătura mea și a fratelui meu),în acest caz eu și fratele meu mai avem treaba cu ceva din aceasta succesiune,mi s-ar cuveni vreo suma din vânzarea terenului?va rog sa îmi răspundeți și mie,este urgent,multumesc

margareta

Re: Succesiune

Post by margareta » 22 Jun 2017, 21:39

buna seara,
Succesiunea dupa tatal meu se va face in iulie , la aproape doi ani de la deces.
Mama doreste sa lase apartamentul fratelui meu. In urma succesiunii eu voi avea o parte indiviza de acest apartament care a apartinut deopotriva si tatalui nostru. Mama , care va avea cea mai mare parte , poate face donatie , testament in favoarea fratelui meu ?!Totul fara acordul meu ?! A incercat inca in urma cu 4 ani, cand tata era in viata dar bolnav de Alzheimer, sa ma oblige sa renunt la dreptul meu de mostenire . La acea data i-am raspuns ca nu pot sa renunt la un lucru e care nu-l detin . Ea are 88 ani. Multumesc anticipat pentru lamuriri. Margareta

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests