Ce sanse are aceasta speta, va rog?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Miruna Popa

Ce sanse are aceasta speta, va rog?

Post by Miruna Popa » 13 Feb 2017, 14:52

Buna ziua,

Am urmatoarea speta si rog frumos sa va dati cu parerea ce sanse are de a fi admis recursul.
Stadiu procesual: Recurs la TMB

Recuperator creante merge la executor si isi retrage titlul executoriu. Executorul inchide dosarul de executare cu articol din care reiese ca creditorul a renuntat la executare.
Afland ca are de plata cheltuieli de executare (prin renuntare la executare), recuperatorul smecher da in judecata pe executor ca el nu a vrut inchiderea dosarului ci doar retragerea titlului sustinand sus si tare ca excutarea poate continua si cu copie legalizata dupa titlu.
Debitorul e chemat in judecata alaturi de executor prin contestatie la executare.
Contestatie care s-a admis in fond, judele sustinand opinia recuperatorului ca se poate continua executarea si dupa copia titlului, anuland acel proces verbal prin care se incheie executarea. Intre timp, executorul a gasit un document prin care recuperatorul insusi cere retragerea titlului si incheierea executarii in acel dosar.
Eu sunt debitorul, la recurs, ce sanse credeti ca am de a fi admis recursul meu prin care cer sa nu se anuleze acel PV si executarea sa se incheie asa cum a decis executorul?
Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests