CONTRACT DE INTRETINERE

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
magy

CONTRACT DE INTRETINERE

Post by magy » 06 Feb 2017, 00:20

BUNA ZIUA,
AS AVEA O INTREBARE IN LEGATURA CU UN CONTRACT DE INTRETINERE EFECTUAT FARA STIINTA MEA, CA FIICA, INTRE FIUL MEU SI TATAL MEU, CARE semnat acel act fara sa i se citeasca continutul actului si fara sa i se dea o copie al actului.
Odata semnat actul, fiul meu a declarat ca eu si tatal meu nu mai avem nimic, si ca nu are nici o obligatie fata de el .
De precizat ca tatal este de 80 de ani iar fiul a profitat de complicatiile grave avute de diabet (interventii la picioare, ampoutate degetele deocamdata, interventii la ochi, come diabetiche). A luat actele de proprietate_CASA SI TERENURI, BUNURI MOBILE, cartea de identitate, bancomatul tatalui meu, ducandu-le la un notar care i-a facut actul de intretinere si ulterior a fost dus si tatal meu, fiind obligat sa semneze acel act fara sa i se dea timp sa citeasca acel act.
ULTERIOR SEMNARII ACTULUI, FIUL MEU A LASAT FARA MANCARE SI ASISTENTA PE TATAL MEU, NU L-A DUS LA SPITAL AVAND NEVOIE DE MEDICATIE LA DEGETELE AMPUTATE, TREBUIA SA FACA OPERATIE LA INIMA IAR FIUL MEU A SPUS CA NU-SI CHELTUIESTE BANII CU TATAL MEU; L-A INCHIS DE MAI MULTE ORI, PE MAI MULTE ZILE IN CASA SI L-A LASAT FARA CHEI CU CITOFONUL DEZACTIVAT , FARA MANCARE GATITA, SI FARA CREDIT PE TELEFON, LUANDU-I SI CARTEA DE IDENTITATE. AM FACUT PLANGERE PENALA PENTRU LIPSIREA LIBERTATII PERSOANEI.

CE POT SA FAC IN CAZUL ACESTA PENTRU TATAL MEU? POT SA CER ANULAREA ACELUI ACT PENTRU NEINDEPLINIREA CLAUZELOR CONTRACTUALE, ADICA A DREPTULUI DE A FI INTRETINUT
DE CATRE FIUL MEU? DACA DA, UNDE (la tribunalul de competenta al domiciliului tatalui)?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests