iesire din indiviziune - parata decedata in timpul procesulu

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
doina

iesire din indiviziune - parata decedata in timpul procesulu

Post by doina » 28 Jan 2017, 11:45

Buna ziua

Va rog daca ma poate indruma cineva in urmatoarea speta:

- am dezbatut succesiunea dupa tatal meu si s-au stabilit cotele intre mine si ultima sotie a tatalui meu (care nu este mama mea)

- prin hotarare judecatoreasca avem titlu de proprietate fiecare pe cota ce o detine

- in prezent, suntem intr-un proces de iesire din indiviziune (eu avand calitate de reclamanta)

- a intervenit decesul ultimei sotii a tatalui meu, procesul fiind suspendat pana la introducerea mostenitorilor acesteia

- d-na nu are copii iar din cate am inteles a facut testament concubinului ei cu care locuia in casa tatalui meu (casa edificata de tatal meu inaintea casatoriei cu aceasta doamna care niciodata nu mi-a permis accesul in imobil)

- ginerele concubinului sotiei tatalui meu m-a contactat si mi-a spus ca dupa dezbaterea succesiunii doreste sa ne intelegem si sa vindem imobilul impreuna
Mi-a mai spus ca neavand posibilitatea de a avea grija de socrul lui - care este greu deplasabil - l-a dus la un azil de batrani privat

- acum, avand in vedere ca nu mai locuieste nimeni in imobil, i-am spus acestuia ca doresc o cheie a imobilului. Initial, a fost de acord. Mi-a mai spus ca nu are resursele necesare dezbaterii succesiunii, sens in care, daca sunt de acord, ar dori sa inchiriem imobilul.
Am fost de acord, si i-am spus ca urmeaza sa impartim chiria in cotele ce le detinem.

- m-a sunat din nou, mi-a spus ca, avand in vedere ca suntem in litigiu, nu-mi poate da cheile, iar socrul lui doreste ca la vara sa revina si sa locuiasca "in casa lui"

Intrebarea este urmatoarea:

- banuiesc ca, concubinul defunctei vrea sa inchirieze fara stirea mea
- cum pot solicita o cheie de la acesta pe cale legala
- cum il pot impiedica pe acesta sa intre in imobil
- se poate dispune sigilarea imobilului pana la solutionarea procesului de iesire din indiviziune, respectiv pot solicita sechestru asigurator sau ordonanta presidentiala?

Va multumesc si va doresc o zi minunata

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests