Protest B.O

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
botexe

Protest B.O

Post by botexe » 23 May 2005, 12:16

Considerati ca a protesta un B.O, negirat, neavalizat este o actiune inutila ??.

Ce rost mai are aceasta actiune cand B.O se pot investi direct cu formula executorie ?? Vedeti vreun avantaj practic?

andre1478

Post by andre1478 » 23 May 2005, 12:29

Nu inteleg ce vrei sa spui...

kko

Post by kko » 24 May 2005, 15:22

In situatia in care BO este stipulat "fara protest".... OK.
In orice caz, BO trebuie prezentat la plata la locul si adresa indicata in BO. Daca emitentul are indicat vreun cont bancar, prezentarea la plata se va face la banca respectiva (echivaland cu prezentarea la plata.)
Constatarea refuzului la plata prin act de protest( sau prezentarea la banca) este obligatorie in cazul exercitarii actiunii de regres fata de ceilalti obligati cambiali (in afara emitentului).
Totusi, pe la mine prin zona, investirea cu f.ex a BO se face in conditiile in care creditorul cambial face si dovada refuzului de plata.
Daca nu l-ai bagat la plata la banca emitentului si nu ai facut protest de neplata ,cum ai putea dovedi refuzul platii....

botexe

Post by botexe » 25 May 2005, 08:07

Presupunand ca B.O a fost prezentat la banca pentru decontare la termenul prevazut pentru scadenta si acesta a fost refuzat pentru lipsa disponibi., primind de la banca justificare de refuz.
Exact cum ai precizat si tu dresarea protestului este obligatorie in cazul exercitarii actiunii de regres fata de ceilalti obligati cambiali, in afara emitentului.
In cazul in care nu exista alti obligati cambiali iar investirea cu formula executorie a B.O se poate face fara dresarea protestului (cum am procedat si pana acum) mai are rost Protestul ??

Cum marea majoritate a B.O refuzate la plata nu alti cambiali in afara emitentului, dresarea protestului nu este o actiune desueta ?

kko

Post by kko » 25 May 2005, 16:48

In situatia ta , a BO refuzat la plata de catre banca, nu mai este nevoie de nici un act de protest. Se solicita investirea BO fara a mai fi nevoie de vreo alta formalitate, avand dovedit refuzul de neplata.

Eu consider ca si in cazul altor obligati cambiali, refuzul la plata dat de banca emitentului scuteste pe posesor de dresarea protestului de neplata. Am facut executari silite contra avalistilor , pe baza BO refuzat la plata in banca si apoi investit cu f.ex( si nu am intalnit piedici serioase in executare)

Concluzie; In situatia prezentata de tine, nu trebuie sa faci actul de protest.
S-ar fi impus, probabil, in situatia in care emitentul nu avea mentionat in cuprinsul BO banca acestuia si contul bancar....

lilix2

Post by lilix2 » 25 May 2005, 22:05

KKO tu ai lucrat in banca? de le stii asa bine pe toate?

pantera_roz

Post by pantera_roz » 14 Jun 2005, 09:30

Considerati ca a protesta un B.O, negirat, neavalizat este o actiune inutila ??

Acelasi lucru ma intreb si eu...in cazul unei cambii... sau chiar B.O.....
Ma pot indrepta impotriva celorlati ( a tragatorului ) daca nu fac protest ...asa cum prevede legea ......in 2 zile lucratoare de la respingerea lui la plata?

Si protestul unde il fac?? Stie cineva???

lilix2

Post by lilix2 » 17 Jun 2005, 23:16

pantera_roz a scris:
[Acelasi lucru ma intreb si eu...in cazul unei cambii... sau chiar B.O.....
Ma pot indrepta impotriva celorlati ( a tragatorului ) daca nu fac protest ...asa cum prevede legea ......in 2 zile lucratoare de la respingerea lui la plata?
Si protestul unde il fac?? Stie cineva???]
protestul de face la executor sau la notar. Vezi cat te taxeaza - exista onorarii minimale publicate si mai ales fii atenta la textul protestului! Uneori nu prea stiu nici notarii si nici executorii ce trebuie sa contina un protest. Daca vrei mai mult, cere!
Nu confunda cambia cu BO![/quote]

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 25 guests