gestiune frauduloasa

Discutii privind procedura penala
Post Reply
riccardo

gestiune frauduloasa

Post by riccardo » 12 Apr 2005, 11:03

Salut,
Help!!!! :-(
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea situatie:
Sunt administratorul unei societati care exista legal,dar de un an nu se mai face nici o afacere pe ea. Sunt 4 asociati din care numai 2 au avut functii de conducere,respectiv eu-administrator si director general,si altul-director executiv.Din urma a ramas o datorie catre o societate de asigurari pentru care noi am vandut in contract de comision. acum,aceasta societate a facut plangere penala impotriva administratorulu (eu).Inrebare: In ce masura raspund penal,avand in vedere ca eu am semnat contractul,dar de relatia cu aceasta s-a ocupat efectiv directorul executiv,el nesemnand nimic?

norocel

Post by norocel » 12 Apr 2005, 14:26

N-am inteles intrebarea ta dar iti spun ce inseamana gestiunea frauduloasa, poate te ajuta.

Art. 214 Cod penal "Pricinuirea de pagube unei persoane, cu rea-credinta, cu ocazia administrarii sau conservarii bunurilor acesteia, de catre cel care are ori trebuie sa aiba grija administrarii sau conservarii acelor bunuri"

Si inca ceva, daca crezi ca ai probleme ia legatura cu un avocat pana cand nu faci cine stie ce declaratii care iti pot crea probleme.

minodora

Post by minodora » 12 Apr 2005, 15:34

Norocel, o fi vorba de vreun CEC neacoperit si de aceea exista plangere penala.

alinutza

Post by alinutza » 24 Apr 2005, 20:32

Cam ai o probleme! Daca ai semnat contractul, cam raspunzi penal, daca partea adversa poate dovedi ca ai avut intentia de a prejudicia firma contactanta. Ar ca trebui sa te gandesti sa-ti faci probatiune beton referitoare la neimplicarea ta in incheierea si derularea contractului (desi e cam greu de crezut ca admnistratorul nu stia nimic). In plus, e de rau ca firma nu mai are activitate - organele de ancheta ar putea aprecia ca firma a fost constituita doar cu rolul de a da teapa! Pe bune, vezi un avocat, ca daca si prejudiciul e mare, e cam nashpa.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests