masa succesorala

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
ramonya

masa succesorala

Post by ramonya » 05 Apr 2005, 13:32

Vreau sa deschid procedura succesorala dupa defunctul meu tata (mostenitorii sunt: eu si actuala sotie, cu care nu comunic) si nu am cunostinta de bunurile succesorale. Cui trebuie sa ma adresez pentru a afla care sunt bunurile proprietatea tatalui meu si proprietate comuna cu actuala sotie?
Mentionez ca mi-am exercitat dreptul de optiune succesorala in termen legal printr-o declaratie de acceptare a succesiunii sub beneficiu de inventar. Acum vreau sa deschid procedura succesorala! Multumesc!

vioras

Post by vioras » 05 Apr 2005, 14:36

spui :actuala sotie.... adica sotia tatalui tau , cred. Ar trebui sa te adresezi unui cabinet notarial, din cate stiu eu, din localitatea unde a domiciliat tatal tau , defunctul.

norocel

Post by norocel » 05 Apr 2005, 14:47

Cere noparului sa inventarieze bunurile dar intereseaza-te si tu.
Vezi pe ce s-a platit impozit.

ramonya

Post by ramonya » 05 Apr 2005, 15:08

Norocel wrote:Cere noparului sa inventarieze bunurile dar intereseaza-te si tu.
Vezi pe ce s-a platit impozit.
La Administratia Financiara ma pot informa despre aceste bunuri?

In situatia in care unele bunuri (de ex. o casa la tara ) sunt pe numele fiicei actualei sotii (fiica sotiei din prima casatorie) se mai poate face ceva pentru a introduce aceste bunuri in masa succesorala? Mentionez ca aceasta casa a fost cumparata in timpul casatoriei!

ramonya

Post by ramonya » 06 Apr 2005, 09:30

Deci, imi puteti da mai multe lamuriri pe acest subiect?

alrofa

Post by alrofa » 06 Apr 2005, 13:06

Pentru casa de la tara trebuie sa faci dovada ca ea a fost achizitionata cu banii tatalui tau si ai sotiei sale, dobanditi de amandoi in timpul casatoriei

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests