Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Discutii privind Dreptul Penal
NocturneRashida

Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 18 Sep 2010, 16:49

Sunt condamnat la 2 ani cu suspendare si 4 de incercare si am 1 an de cand ma duc la serviciul de probatiuni,vreau sa stiu si eu daca plec din tara fara sa anunt care sunt consecintele,vreau sa ma stabilesc acolo impreuna cu prietena mea. Cineva mi-a zis ca nu patesc nimic dar ca nu mai pot intra in tara 5 ani, altcineva mi-a zis ca imi elibereaza un mandat si anunta autoritatile de acolo. Va rog daca stiti ceva concret sa-mi ziceti,ca as vrea sa plec in ianuarie...Va multumesc anticipat.

vulpacris

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by vulpacris » 19 Sep 2010, 08:59

Ce scrie in sentinta ?!

Aveti si interdictie de a parasi tara ?! :roll:

:cafea:

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 19 Sep 2010, 14:00

vulpacris wrote:Ce scrie in sentinta ?!

Aveti si interdictie de a parasi tara ?! :roll:

:cafea:
pai mi-au zis ca trebuie sa anunt la ei daca plec mai mult de 8 zile din tara....nu am interdictie

vulpacris

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by vulpacris » 19 Sep 2010, 23:01

Si dvs., ca un cetatean cinstit si care respectati legea, veti face exact asa cum v-au spus ei, :grin: , ii veti informa, printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, trimisa din tara unde va stabiliti, sau din Romania, in drum spre aeroport, ca veti lipsi din tara mai mult de 8 zile, pentru un termen pe care inca nu-l cunoasteti.

Asa nu se poate retine in sarcina dvs. incalcarea conditiilor.

:cafea:

P.S. in orice caz, poate, totusi, isi dau cu parerea si penalistii si mai verificati si raspunsurile date de ei

angel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by angel » 19 Sep 2010, 23:14

NocturneRashida wrote:
vulpacris wrote:Ce scrie in sentinta ?!

Aveti si interdictie de a parasi tara ?! :roll:

:cafea:
pai mi-au zis ca trebuie sa anunt la ei daca plec mai mult de 8 zile din tara....nu am interdictie
hmm, incercati sa redati o parte din dispozitivul hotararii...si anume aceea unde va pune in vedere sa nu parasiti tara...

vulpacris

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by vulpacris » 19 Sep 2010, 23:19

Pai nu a zis omu' ca nu are interdictie !? :sad:

Povestea cu anuntarea "organului", vine de la organ, ca sa nu-si mai faca griji ca de ce nu vine la intalnire, si sa-si faca omul alte planuri :-D , nu ca ar fi si legala cererea lui.

:cafea:

angel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by angel » 19 Sep 2010, 23:44

vulpito! :cafea:
omul o fi inteles in felul lui...dar stim foarte bine ca sunt "n"situatii in care lucrurile nu sunt interpretate din punct de vedere juridic asa cum ar trebui...autorul topicului poate a omis ceva din dispozitiv...
am vrut doar ca sa ne lamurim caci chiar asa stau lucrurile....

vulpacris

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by vulpacris » 19 Sep 2010, 23:54

:floare:

OK ! :grin:

Asteptam raspuns (provincia) :roll:

:cafea:

bobocel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by bobocel » 20 Sep 2010, 10:28

aici provincia :grin:
NocturneRashida wrote:daca plec din tara fara sa anunt care sunt consecintele
daca nu anunti, ti se va revoca suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, instanta urmand a dispune executarea in intregime a acesteia.

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 20 Sep 2010, 14:01

bobocel wrote:aici provincia :grin:
NocturneRashida wrote:daca plec din tara fara sa anunt care sunt consecintele
daca nu anunti, ti se va revoca suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, instanta urmand a dispune executarea in intregime a acesteia.
stiu ca imi revoca suspendarea, dar pe mine ma intereseaza daca cumva ma da in urmarire si vine dupa mine unde ma duc si as dori sa mai aflu daca stiti cumva dupa cat timp as putea sa ma intorc linistit in tara... pentru ca eu anunt ca plec si o sa intreb si acolo dar daca imi spune ca nu pot sa plec din motivele... :-???... eu tot o sa plec. Va Multumesc anticipat!

bobocel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by bobocel » 20 Sep 2010, 17:00

Normal ca te da in urmarire. Si nu vin autoritatile romane dupa tine. Te vor lua "in primire" cei din tara unde vrei sa te stabilesti (daca te gasesc).. si eventual vei fi extradat. Dupa ce-ti executi pedeapsa (in tara), esti liber sa te muti in ce tara doresti.

de ce vrei sa-ti complici viata? in plus, trei ani (aia de incercare ce au mai ramas) trec repede. :cafea:

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 20 Sep 2010, 17:34

bobocel wrote:Normal ca te da in urmarire. Si nu vin autoritatile romane dupa tine. Te vor lua "in primire" cei din tara unde vrei sa te stabilesti (daca te gasesc).. si eventual vei fi extradat. Dupa ce-ti executi pedeapsa (in tara), esti liber sa te muti in ce tara doresti.

de ce vrei sa-ti complici viata? in plus, trei ani (aia de incercare ce au mai ramas) trec repede. :cafea:



am inteles ... dar presupun ca se sterge tot dupa o perioada si pot venii in tara linistit nu?

bobocel

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by bobocel » 20 Sep 2010, 18:31

NocturneRashida wrote:dar presupun ca se sterge tot dupa o perioada
da. dupa 5 ani plus durata pedespei ce trebuie executata. asta este termenul de prescriptie in cazul tau.

poti sa te intorci in tara dupa 7 ani :grin: dar cred ca te vei obisnui acolo si n-o sa mai vi inapoi. succes :smile: :cafea:

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 20 Sep 2010, 21:04

bobocel wrote:
NocturneRashida wrote:dar presupun ca se sterge tot dupa o perioada
da. dupa 5 ani plus durata pedespei ce trebuie executata. asta este termenul de prescriptie in cazul tau.

poti sa te intorci in tara dupa 7 ani :grin: dar cred ca te vei obisnui acolo si n-o sa mai vi inapoi. succes :smile: :cafea:
:-D ciudat ..sigur 7 ani ?

NocturneRashida

Re: Consecintele daca plec din tara fiind sub supraveghere.

Post by NocturneRashida » 28 Sep 2010, 13:49

mda,nu m-am lamurit deloc care e treaba pana la urma :neutral:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests