Contract de intretinere vs. imparteala de ascendent

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
ella-bella

Contract de intretinere vs. imparteala de ascendent

Post by ella-bella » 02 Feb 2005, 12:03

As dori o parere din partea membrilor cu mai multa experienta practica, sper sa nu agasez pe cineva :roll: . Am sfatuit pe cineva sa faca o imparteala de ascendent, dat fiind ca cei doi, oameni in varsta, voiau sa faca ordine in timpul vietii, pentru ca dupa decesul lor copiii sa nu se certe la imparteala mostenirii. Notarul la care au mers i-a sfatuit sa faca donatie cu scutire de raport pentru unul dintre copii, iar pentru ceilalti doi sa faca un contract de intretinere, pentru a avea siguranta ca cineva are grija de ei, atunci cand nu vor mai putea sa se intretina singuri.

Intrebarea mea este: copiulul caruia i-au facut donatia cu scutire de raport va putea sa atace dupa moartea lor contractul de intretinere (precizez ca unul dintre cei doi potentiali debitori ai obligatiei de intretinere locuieste in strainatate) in sustinerea ipotezei ca nu le-a fost prestata intretinerea? Ma refer aici la dreptul de a intenta actiunea in rezolutiunea contractului. Notarul a sustinut sus si tare ca [i][b]"contractul de intretinere nu se ataca"[/b][/i], dupa cate stiu eu este greu de dovedit dar faptul ca mostenitorii nu pot ataca contractul de intretinere nu reiese de nicaieri si am gasit spete de acest gen iar in cartea lui Fr. Deak, spune clar ca acesta are dreptul patrimonial sa intorduca actiunea in rezolutiune.
Va rog sa-mi spune-ti parerea voastra vis-avis de acest subiect. Multumesc!

cumintzica

Post by cumintzica » 02 Feb 2005, 15:04

Nu pot decit sa confirm ceea ce este scris negru pe alb in Deak: actiunea are caracter patrimonial, se transmite succesorilor si poate fi promovata de acestia in vederea rezolutiunii contractului pentru neprestarea intretinerii. nu vad cum ar putea fi altfel.

gabrielle

Post by gabrielle » 04 Feb 2005, 11:34

Iar actiunea in rezolutiunea contractului de intretinere ar avea chiar mari sanse de a fi admisa deoarece obligatia de intretinere este o obligatie continua, cu caracter alimentar, care presupune prestatii periodice personale fiind intuituu personae, deci nu ar putea fi indeplinita din strainatate si, de aici s-ar putea constata neindeplinirea corespunzatoare a contractului.

ella-bella

contract de intretinere vs. imparteala de ascendent

Post by ella-bella » 10 Feb 2005, 15:05

Pentru Cumintzica si Gabrielle:
Multe multumiri pentru raspunsuri, am luat si eu legatura cu doamna notar care a tipat de vreo trei ori la mine ca "nu inteleg ca nu se ataca contractul de intretinere?", aproape ca am ajuns sa am indoieli ca nu judec cum trebuie, ea fiind notar de 20 de ani, nu mai spun ca si pe baza Legii circulatiei terenurilor am avut multe discutii, in care s-a dovedit ca habar nu are. MULTUMESC! :roll:

croc

Post by croc » 10 Feb 2005, 15:11

de ce nu schimbi notarul?
vorbeste prostii!

ella-bella

contract de intretinere vs. imparteala de ascendent

Post by ella-bella » 10 Feb 2005, 15:33

Merci Croc ptr. sfat dar nu e al meu, oamenii despre care spuneam au facut la ea o gramada de acte, numai ca eu fiind tanara si Doamna in varsta puteau sa creada (daca nu cumva chiar au crezut) ca eu sunt cea care nu are habar din lipsa de experienta, le-am dat si eu lor acelasi sfat. 8-) Merci!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests