Va rog un sfat cu privire la succesiune!

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
abcd_1

Va rog un sfat cu privire la succesiune!

Post by abcd_1 » 24 Jan 2005, 17:48

Va rog sa-mi dati un sfat cu privire la succesiune.
In urma cu 3 ani a avut loc decesul tatalui meu, mama mea traieste si in prezent. Averea lor consta din apartamentul propriu, pe care l-au realizat impreuna parintii mei, si o locuinta pe care tata a dobandit-o pe linie succesorala de la parintii lui. Eu mai am un frate care e casatorit si are un copil. De un an am plecat la facultate intr-o alta localitate si din pacate nu pot sa-mi permit sa ajung prea des pe acasa. Si pana in prezent nu s-a discutat niciodata clar problema succesiunii. Insa in absenta mea, fratele meu a facut presiuni asupra mamei mele, fortand-o sa-i cedeze integral unul din apartamente (intre timp el si cu familia lui s-au mutat deja acolo) si ii cere insistent sa-i faca acte cat mai urgent pe acest apartament. Eu nu stiu daca in urma succesiunii ca urmare al decesului tatalui meu, fratelui si nepotului meu i s-ar cuveni legal intr-adevar acest apartament . Intrebarea mea este
1. cum se va face impartirea si ce persoane vor beneficia de pe urma acestei succesiuni?
2. daca este posibil ca aceste acte sau impartirea mostenirii sa se faca in absenta mea.
3. daca mutatul lor in acest apartament inainte de executarea propriu-zisa a succesiunii poate sa-i favorizeze atunci cand se va trece la efectuarea ei.
4. ce ar trebui sa fac astfel incat intreg procesul sa decurga legal si corect si sa nu ajung in situatia de a fi neindreptatita?
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si sfaturi.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 24 Jan 2005, 21:10

pe rand:
1. la succesiunea tatalui tau vine mama ta in calitate de sotie supravietuitoare si fratele tau si cu tine in calitate de descendenti. Masa succesorala este formata din jumatate din apartamentul dobandit de parintii tai in comun + apartamentul dobandit de tatal tau prin succesiune (acesta era bun propriu al tatalui tau)
2. In principiu succesiunea nu se poate dezbate in absenta ta, dezbaterea succesiunii se face de regula la un notariat.
3. Nu au decat avantajul ca locuiesc acolo iar daca se va pune problema vor fi greu de dat afara. In porincipiu nu li se cuvine toata casa decat daca va despagubesc pe tine si pe mama ta. mama ta nu poate sa le faca nici un fel de acte pe acel apartament caci nu ea era proprietara. Ca sa se paota face vreun act trebuie mai intai dezbatuta succesiune.
4. data viitoare cand te duci acasa insista pe langa mama ta sa mergeti sa faceti dezbaterea succesiunii, chiar daca nu faceti si partajul tot acum (imparteala adica). Daca vrei sa te asiguri du-te la un notariat, cu certificatul de nastere si cu certificatul de deces al tatalui tau si da o declaratie de acceptare expresa a succesiunii. Explica-i notarului despre ce este vorba.
Bafta

norocel

Post by norocel » 25 Jan 2005, 10:18

3. Dupa 6 luni de la deschiderea succesiunii se prescrie dreptul de acceptare a mostenirii iar cei care locuiesc in apartament se presupune ca au acceptat tacit succesiunea.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests