intra in masa succesorala?

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
gio1984

intra in masa succesorala?

Post by gio1984 » 28 May 2009, 17:20

doresc sa stiu daca un teren dat dota pana in colectivizare intra in masa succesorala acum.

agenda

Post by agenda » 28 May 2009, 18:18

ce inseamna dat dota?

carmemel

Post by carmemel » 28 May 2009, 18:46

in trecut dota reprezenta dreptul la partea de avere parinteasca data fetei la casatorie(parintii erau aceia carestabileau cat trebuie sa-i revina) . Litigiile privitoare la succesiuni erau aproape inexistente intrucat impartirea averii avea loc inainte de decesul parintilor, cand acestia erau inca in putere. Inzestrarea fetei de catre parinti o excludea de la mostenire, dota nu se raporta la masa succesorala , fata nu beneficia alaturi de ceilalti succesori de o impartire egala a patrimoniului defunctului parinte. fata era chemata la mostenire doar in lipsa fratilor

Ca o picanterie se spunea :"cu cat fata de maritat era mai urata, cu atat zestrea era mai mare" :-D

nici eu nu stiu la ce s-a refrit cel care a intrebat

vulpacris

Post by vulpacris » 28 May 2009, 18:52

Inainte ...... odata ...... daca fata nu avea dota baiatul nu o lua de nevasta, sau mai bine zis, de pe capul parintilor :-D
Deci ce putea sa faca bietul tata, lua o bucata, dar nu prea mare, de teren si o dadea drept dota, sa scape de "piatra" din casa :-D
Restul averii se impartea intre ceilalti copii, dar partea leului ramanea baiatului cel mare.

Deci, ca sa revenim la topicul nostru.
Dota nu intra la masa succesorala pentru ca nu avea caracterul de donatie data fiicei, ci a fost platita sotului acesteia si trecuta pe numele lui, daca fata nu a divortat de el.
Daca se aplica legea veche fata nici nu mai avea dreptul la mostenire daca a avut dota, dar conform noii legi (1952 parca) poate veni si ea la dezbatere, dota insa ramanandu-i, fiind considerata plata catre sotul ei si nu donatie, prevederile despre regimul dotal (art 1233 si urm. cod civil) fiind abrogate.

:cafea:

agenda

Post by agenda » 28 May 2009, 19:01

mersi pt informatii...

o sa studiez subiectul...interesant

agenda

Post by agenda » 28 May 2009, 22:57

foarte interesant regimul dotal...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests