reconstituirea dreptului de proprietate

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
erika

reconstituirea dreptului de proprietate

Post by erika » 17 Dec 2004, 09:10

recosntituirea dreptului de proprietate, in baza L. 18/91 s-a facut cu omiterea inscrierii in titlu a intregii suprafete de teren (adica in loc de 2000 mp cat aveau proprietarii s-a trecut in titlu doar 1.500 mp). proprietarii au vandut terenul in suprafata de 2.000 mp (desi in titlu aparea doar 1.500 mp). cumparatorii au facut cerere de chemare in judecata pentru recunoasterea dreptului de proprietate asupra terenului de 2.000 mp, cerere care a fost respinsa de instanta, fara a fi apelata.
ce poate face cumparatorul terenului, in conditiile in care el nu apara in titlul de proprietate.
mai mentionez ca primaria comunei respective recunoaste ca terenul respectiv apartine, in totalitatea de 2.000 mp, proprietarilor care apar in titlu.

dricaru

Post by dricaru » 30 Dec 2004, 17:09

Poate o uzucapiune dar depinde foarte mult de motivarea sentintei prin care a fost respinsa cererea de modificare a titlului.
Pentru ca prin noul proces nu se poate trece peste realitatile juridice retinute in mod irevocabil ( cu autorit de lucru judecat) de instanta prin sentinta anterioara.

viorex

Post by viorex » 02 Jan 2005, 18:20

dricaru wrote:Poate o uzucapiune dar depinde foarte mult de motivarea sentintei prin care a fost respinsa cererea de modificare a titlului.
Pentru ca prin noul proces nu se poate trece peste realitatile juridice retinute in mod irevocabil ( cu autorit de lucru judecat) de instanta prin sentinta anterioara.
La multi ani! ma aflu intr-o situatie asemanatoare! am cumparat 1000mp dar in fapt sunt 1300mp. cadastrul l-am facut la cele doua suprafete. pe cea de 1000mp am cumparat-o legal, cea de a doua o am in posesie. trecand 1 an de la intrarea in posesie sunt aparat prin efectele posesiei.
problemele ar putea veni de la primarie, eu platesc impozit pe 1000mp, au aflat de diferenta si nu stiu cum vor reactiona! in orice caz o actiune in revendicare din partea primariei nu cred ca ar avea succes din lipsa de titlu!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests