in atentia avocatilor stagiari

Vesti de interes.
andreid

Post by andreid » 21 Mar 2008, 19:10

Problema nu e - cat de mare e salariul meu , sau al altuia, este vorba de salariul unui avocat stagiar. Nu vreau sa par lipsit de modestie dar si cu salariul ala si fara pt mine tot acelasi lucru este. Dar pt multi conteaza cat e acel salariu. Din ala traiesc . Cat despre pregatirea celor care acorda acest salariu, am mari dubii. Ar trebui sa mai citeasca niste carti de managementul resurselor umane fiindca duc lipsa. Cu totii suntem oameni, e o meserie in care lucrezi cu oamenii , nu cu animalele. Altii se comporta mai bine cu animalele decat cu angajatii. De aia pleaca toti peste hotare... O sa ramana numai oamenii cat de cat instariti pt ca pe restul ii alunga cu asemenea oferte. Doar nu invat atatia ani sa iau salariu minim pe economie. Mai bine joc table in fata scarii decat sa isi bata cineva joc de mine. Nu cred ca se teme cineva de cat lucreaza(timp pe zi) ci de cat e rasplatit la sfarsitul lunii. Ar trebui ca avocatii stagiari sa puna piciorul in prag si sa-i lase cu ochii in soare pe acesti ofertanti ridicoli. Eu sunt ironic in functie de cat de ridicola este problema...foarte ridicola!
Fiti oameni, ca nu veti parasi lumea asta impreuna cu conturile din banca!
Mai se vorbea despre salariile magistratilor... voi aveti impresia ca 1000 de euro e mult? la cat de mult muncesc si cat au invatat mi se pare extrem de putin... Acei oameni nu trebuie sa aiba grija pentru mancare, imbracaminte, masina, locuinta... Ei trebuie sa aiba grija deciziilor la tribunal si atat! Consider ca este de ajuns...

piorel

Post by piorel » 21 Mar 2008, 19:38

Da, ai şi tu dreptate andreid.

parole

Post by parole » 21 Mar 2008, 21:33

apropo, intotdeauna m am intrebat de ce un judecator sau procuror care iese de la munca pe la 3, 4 se simte extenuat si scarbit de ziua tocmai sfarsita, pe cand alti avocati colaboratori, pe consultanta, isi petrec uneori chiar noptile la birou, dar au totusi un zambet pe fata, o prospetime intelectuala, o pofta de viata. ceva il face pe acel tanar avocat sa mearga mai departe. o fi certitudinea unui proiect profesional, viziunea unui alt viitor. magistrat fiind, nu stiu ce viziune mai poti proiecta cand fiica ta a implinit 9 ani iar tu esti tot la 400km distanta de casa...

serafim

Post by serafim » 21 Mar 2008, 21:36

eu vad lucrurile putin altfel !

Viata este scurta si merita sa o traiesti din plin dar, din pacatre nu poti sa o traiesti..cand ai un salariu de mizerie si mai mult lucrezi ca...orbul si ajungi sa blestemi ziua cand te-ai inscris la facultate ca un maturator de strada castiga mai mult decat tine si nu are nici responsabilitati !!!! :grin:

MataHari

Post by MataHari » 21 Mar 2008, 21:42

Surprinsa fiind de raspunsuri, ma intreb de ce toti vedeti singura problema in nivelul castigului. Sa zicem ca 2 ani fiecare dintre noi poate renunta la consumism si isi poate limita cheltuielile ...insa, timpul pe care esti obligat sa il petreci deservind cauza, asta mi se pare intolerant, chiar si in conditiile in care acesti doi ani sunt inspre directul folos al stagiarilor din punctul de vedere al asimilarii de cunostinte practice." Viata noastra unde e ?" :(

serafim

Post by serafim » 21 Mar 2008, 21:43

syl wrote:nu ma asteptam la atata ironie.
NU A PRETINS NIMENI BANI DE LA AVOCATUL STAGIAR.
nu am spus ca avocatul stagiar o sa devina sclavul cabinetului ci am fost sinceri atunci cand am spus ca veniturile lui vor fi in functie de ceea ce stie si vor creste in functie de ceea ce face.
Daca credeti ca alegerea profesiei de avocat va imbogateste peste noapte, va inselati. Iti trebuie multa munca pana sa ajungi sa obtii venituri multumitoare si in principal clientii fara de care nu ai cum profesa.
Sigur, mai exista si oficiile.

:fluierat: :fluierat: ....si tu crezi ca NOI ne-am inbogatit peste noapte ???? Sau nu stim cu ce se mananca problema ridicata de tine ???

.....daca stau si ma gandesc bine...cred ca ai dreptate...cum imi permit eu ca portar la spital sa-mi dau cu parerea in astfel de probleme !!!

parole

Post by parole » 21 Mar 2008, 21:50

cat priveste mizeria, stii care-i culmea ironiei uneori, exista unele societati care contorizeaza orele petrecute la birou, pretind o tinuta business 8) , si dupa 8 ore pe zi sau chiar mai mult, primesti in jur de 200RON. :-D Pai doar un costum decent ti-ar scoate din buzunar 1000RON. asta ca student in practica. ca avocat stagiar probabil ajungi la un 1000RON. locurile astea de munca ar trebui evitate. dar sunt unii care vor mortis sa fie avocati. chiar daca sunt tratati ca niste carpe. nu i mai bun un post de consilier la o institutie publica unde sa te apropii de 2000 si sa ai viata lejera, la 3,4 spre casa, la 12 la o cafea pe terasa in pauza de masa... :-P

serafim

Post by serafim » 21 Mar 2008, 21:59

:lol: ai dreptate !!!
Nu sunt de acord cu exploatarea omului de catre om ...probabil de aia am fost indignata !!!
sa stii Mata Hari nu este vorba numai de castig DAR daca din banii castigati ca av. stagiar nu-ti poti permite unele mici lucruri necesare sau placeri cum ar fi: un costum, o cafea la o terasa, o bere cu prietenii, un film cu prietena...etc si sa-ti dai seama ca tot castigul tau se duce pe chirie sau mancare si abia iti mai ajung banii sa achiti fcatura utilitati, tel. internet etc....nu mai lucrezi cu zambetul pe buze si spor !!!

Mai ales daca mai ai si vreun copil si nu-ti poti permite sa stai cu el...ca doar tu muncesti !!!
si te trezesti intr-o zi ca-i mare si ai pierdut toti anii frumosi din viata lui si propria viata ti-ai irosit-o facand sluj....

jojo

Post by jojo » 21 Mar 2008, 22:10

Daca n-ai parinti, soti, amanti sau alti intretinatori cu suflet bun, in primele 6 luni de stagiu poti muri de foame, nimanui nu-i pasa. Clar si universal valabil. Important e s-o faci cu zambetul pe buze. :grin:

Dar nu asta conteaza mai fratilor, fiecare stie in ce se baga cand alege cale asta, banii vin pe urma, vin (la fel se si duc :-D ) cand/de unde/cum nu te astepti...
de fapt, stagiul este pretul platit pentru LIBERTATE

serafim

Post by serafim » 21 Mar 2008, 22:14

:-P :-D BRAVOOOOOO Jojonel !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :grin:

MataHari

Post by MataHari » 21 Mar 2008, 22:19

Sa inteleg jojo ca nu e suficient un sot, un amant si un alt intretinator ? E nevoie de mai multi ? Din fiecare?

serafim

Post by serafim » 21 Mar 2008, 22:23

:-D :-D :-D :-( :-( :-( probabil stie ce stie ca...bine le zice ... :grin: :-D :-D :-D
asa ca Mata Hari...pe treaba la cules soti, amanti ...intretinatori !!! :fluierat:

jojo

Post by jojo » 21 Mar 2008, 22:28

A, nu din fiecare Matahari, nu nu nu :-?
de pilda mie nu imi tre si o mama vitrega :-D

serafim

Post by serafim » 21 Mar 2008, 22:31

Jojonele...mai bine cum am zis eu...soti,amanti,intretinatori...altii decat parintii bunicii etc....sa nu intram la incest...OFF TOPIC !!!

mariuca

Post by mariuca » 24 Mar 2008, 20:31

parole wrote: nu i mai bun un post de consilier la o institutie publica unde sa te apropii de 2000 si sa ai viata lejera, la 3,4 spre casa, la 12 la o cafea pe terasa in pauza de masa... :-P
8O zi-mi si mie ti rog, unde-i institutia asta publica?

Nici macar un secretar de comuna cu studii juridice nu ia atata banet la sfarsitul lunii :lol:

Hehehe zilele alea cand pleci acasa la 3, 4 spre casa nu mai exista ....


Hai sa auzim de bine!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests