recuperare datorie

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
astelian

recuperare datorie

Post by astelian » 07 Feb 2008, 18:16

Am imprumutat un tip cu 4 milioane in luna iulie. Conform intelegerii noastre trebuia sa imi dea banii inapoi pe 20 august, nu mai tirziu de 1 septembrie.
Nu mi-a dat in 20 august si nici pana acum, amandu-ma de pe o zi pe alta, iar in ultimele zile evita orice dialog.
Stiu ca nu e o suma mare, dar am nevoie urgent de bani.

Respectiva persoana a facut o hartie pe care am semnat-o amandoi:
"Subsemnatul Radu Murarescu, am imprumutat suma de 400 RON de la Alin Stelian in data de 3 august 2007. Ma obig sa ii inapoiez intreaga suma pana cel tarziu 30 decembrie 2007"


Are vreo valoare aceasta hartie?
Pot sa il actionez intr-un fel pe respectivul, sa imi inapoieze banii?

alexx77

Post by alexx77 » 07 Feb 2008, 18:44

Avand in vedere dispozitiile C.civ si uitandu-ma la ce ai postat inclin sa cred ca acel petic de hartie nu poate fi folosit decat ca inceput de proba scrisa!

13gio

Post by 13gio » 07 Feb 2008, 18:46

Da, numai sa ai inscrisul prin care i-ai imprumutat banii in original. Eventual, inainte de a-l actiona in judecata, poti sa-i trimiti o notificare prin care ii ceri ca, pana la o anumita data, sa-ti achite suma de 400 lei si il atentionezi ca, in caz contrar, il vei actiona in judecata si vei solicita cheltuieli de judecata, de executare etc. Daca nu se conformeaza notificarii, dupa data scadentei promovezi o actiune in pretentii prin care soliciti sa fie obligat la plata sumei imprumutate si la cheltuieli de judecata, la care anexezi hartia prin care i-ai imprumutat banii si notificarea, sa dovedesti ca ai incercat sa te intelegi cu el pe cale amiabila.

alexx77

Post by alexx77 » 07 Feb 2008, 18:54

Ne notificam in tara asta de ne-au gasit dracii...! Ce ai tu acolo astelian e doar un inceput de dovada scrisa.Vei fi nevoit sa soliciti si interogatoriul paratului eventual proba cu martori,numai sa-i ai!

Pierzi timpul cu notoficarea

astelian

Post by astelian » 07 Feb 2008, 19:18

ce trebuie sa fac? unde sa ma duc?
la judecatorie? tribunal?

Nu stiu ca nu am mai trecut prin asa ceva.
Cu notificarea lui e pierdere de timp.

Sa apelez la vreun avocat? Unde ma sfatuiti sa ma duc? Ce cerere trebuie sa fac?

Multumesc, pentru ajutor.

alexx77

Post by alexx77 » 07 Feb 2008, 19:30

Consulta un avocat.Macar sa iti redacteze actiunea si sa ti-o depuna la judecatorie.Mult noroc!

13gio

Post by 13gio » 08 Feb 2008, 14:28

Sa stii ca nu-i neaparat pierdere de timp cu notificarea! Exista persoane care se "sperie" cand vad ca ai de gand sa le dai in judecata si prefera sa-si achite datoriile, numai sa nu se mai plimbe prin tribunale. Cunosc cazuri. Acuma, tu stii ce fel de om este cel imprumutat! Faci cum crezi de cuviinta! Succes!

ursulache

Post by ursulache » 10 Feb 2008, 01:38

[quote="astelian"]ce trebuie sa fac? unde sa ma duc?
la judecatorie? tribunal?

Nu stiu ca nu am mai trecut prin asa ceva.
Cu notificarea lui e pierdere de timp.

Sa apelez la vreun avocat? Unde ma sfatuiti sa ma duc? Ce cerere trebuie sa fac?

Multumesc, pentru ajutor.[/quote

da, sa mergi la un avocat si in actiunea pe care ti-o va formula va trece si cheltuieli de judecata si onorariu de avocat, astfel k iti vei recupera banii. succes!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests