ineficacitate-nevalabilitate

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
sofia

ineficacitate-nevalabilitate

Post by sofia » 08 Nov 2004, 13:45

Ma poate lamuri si pe mine cineva care este deosebirea intre ineficacitate si nevalabilitate?
Mi-am dat seama ca nu stiu asta cand m-am uitat peste grilele de la INM de anul acesta.

croc

Post by croc » 08 Nov 2004, 14:39

m-am uitat peste Boroi, anul I si am ajuns la urmatoarea concluzie:
ineficacitate= lipsirea actului juridic de efectele ce contravin normelor juridice edictate pentru incheierea valabila a actului juridic;

ineficacitatea intervine fie ca efect al nulitatii (nulitatea presupune un act nevalabil incheiat), fie in cazul actelor juridice efectuate in mod valabil, dar care totusi nu pot sa-si produca efectele din cauza aparitiei unor imprejurari neavute in vedere de catre parti la momentul incheierii actului (ex. reductiunea);

asadar eu o vad asa: ineficacitatea este efectul iar nevalabilitatea este una dintre cauzele acesteia;

nu stiu cat de mult am reusit sa te lamuresc, vezi la anul I la delimitarea nulitatii de alte sanctiuni de drept civil;

astept parerea ta;

sofia

Post by sofia » 08 Nov 2004, 14:52

Cand ajung acasa o sa ma uit si eu in cursul lui Boroi.

Uite cum suna intrebarea care m-a pus pe mine pe ganduri:

Neexecutarea sarcinii :

a. afecteaza valabilitatea actului juridic;
b. afecteaza numai eficacitatea actului juridic;
c. da dreptul dispunatorului de a opta intre a cere rezolutiunea actului juridic sau a pretinde obligarea la executarea in natura a sarcinii.

elis

Post by elis » 08 Nov 2004, 15:25

Conditiile de valabilitate sunt cele cerute de lege pentru incheierea valabila a actului.
Eficacitatea cred ca se refera la situatiile in care un act juridic, desi valabil incheiat, nu poate produce efecte (EX: caducitatea).

Neexecutarea sarcinii afecteaza eficacitatea actului si evident nu priveste valabilitatea actului.
Pentru neexecutare, dispunatorul poate cere rezolutiunea sau poate pretinde executarea in natura a sarcinii.

croc

Post by croc » 08 Nov 2004, 15:51

eu nu cred ca neexecutarea sarcinii afecteaza eficacitatea actului;
cred ca varianta corecta este c;
chiar asa, care este varianta corecta?

croc

Post by croc » 08 Nov 2004, 15:54

:lol: suna cum nu se poate mai bine; eram curioasa daca grilele au si raspunsurile corecte, si care este acesta la respectiva intrebare; :oops:

sofia

Post by sofia » 08 Nov 2004, 16:02

Mie mi-a dat cineva care a dat examen o copie de pe grila care s-a dat la INM si altcineva mi-a dat raspunsurile dar am vazut ca nu se potrivesc.
La mine raspunsul corect ar fi c (dar nu sunt sigura pentru ca am vazut ca unele raspunsuri nu sunt corecte).

innuenda

Post by innuenda » 08 Nov 2004, 19:13

Raspunsul corect este: b si c (nu afecteaza valabilitatea, ci doar eficacitatea si da dreptul dispunatorului de a opta intre a cere rezolutiunea act. sau executare in natura a sarcinii).

croc

Post by croc » 08 Nov 2004, 19:34

da, ai dreptate; sarcina, in cazul neexecutarii ei, afecteaza intr-adevar eficacitatea actului juridic. :roll:

croc

Post by croc » 08 Nov 2004, 19:35

da, ai dreptate; sarcina, in cazul neexecutarii ei, afecteaza intr-adevar eficacitatea actului juridic. :roll:

innuenda

Post by innuenda » 08 Nov 2004, 19:58

Oricum, acum citind si mesajele de mai sus mi-am dat seama ca ELIS raspunsese deja la intrebare inaintea noastra. Subscriu si la explicatia data de ea referitor la diferenta dintre nevalabilitate si ineficacitate ca fiind existenta in antecedent a unui act juridic valabil incheiat, in acest al doilea caz. Ca sa fie lovit de ineficacitate un act juridic, se incalca orice alte dispozitii legale decat cele referitoare la conditiile de valabilitate ale actului respectiv.

croc

Post by croc » 09 Nov 2004, 00:59

mie nu mi se pare ca ineficacitatea unui act rezulta din incalcarea dispozitiilor legale, si nu intamplator am scris "mi se pare"; unde se poate citi mai mult despre ineficacitate, in afara de trimiterile din anul I? este reglementata cumva pe undeva? eu nu imi amintesc mai nimic despre ineficacitate si nu stiu unde sa o caut sa ma lamuresc odata; ce este ea de fapt ?

sofia

Post by sofia » 09 Nov 2004, 08:46

Am gasit astazi si grilele si raspunsurile chiar pe acest site (adi_avo le pusese).
Raspunsul corect pare a fi b si c.

innuenda

Post by innuenda » 09 Nov 2004, 15:57

Chiar este b si c. Vezi "Sarcina. Efecte" in Gabriel Boroi- Dr. civil.Partea generala, Ed. a II-a, Ed. All Beck, pag. 200.
pt. croc. Boroi explica diferentele in Conditiile actului juridic civil (mai precis la clasificarea onditiilor actului juridic) si completeaza la Nulitate. In alte carti, nu stiu, nu-mi vin in minte altele.

april

Post by april » 09 Nov 2004, 17:22

croc, vezi la http://www.unibuc.ro/eBooks/drept/zarnescu/5-1.htm
este o expunere foarte buna facuta de B.D.
tocmai recent am descoperit-o si eu si mi-a mai lamurit niste aspecte... oricum, noua ne-a facut si la seminar B.D. discutia despre ineficacitate- nevalabilitate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests