FALS IN INSCRISURI SUB SEMNATURA PRIVATA SI FALS INTELECTUAL

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
adrian01

FALS IN INSCRISURI SUB SEMNATURA PRIVATA SI FALS INTELECTUAL

Post by adrian01 » 18 Jan 2008, 06:07

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat privind urmatoarele fapte :
In urma cu un an sint dat in judecata de catre un individ, care sustine, pe baza unui inscris falsificat in intregime si prezentat ca un precontract de vinzare-cumparare instantei de judecata, ca un teren proprietatea mea ii apartine. Fac o plingere penala, laboratorul criminalistic confirma falsul, iar procurorul de caz aplica art. 18 cu 1 C.p. si il sanctioneaza cu o amenda administrativa de 800 lei. Prim-procurorul, Judecatoria si apoi Tribunalul mentin neschimbata sanctiunea.
Imediat dupa, individul nu se lasa si in complicitate cu Primarul localitatii (profitind si de lipsa mea de mai multi ani din localitate) « fabrica » , falsifica o ADEVERINTA stampilata cu stampila primariei si in care sustin ca respectivul teren figureaza in registrul agricol al localitatii respective cu multi ani inainte pe pozitia acestui individ ( peste 32 ani) si ma ameninta cu UZUCAPIUNEA. Fac a doua plingere penala, o dovedesc cu o adeverinta reala emisa pe aceeasi pozitie luata cu 10 ani inante ( alt primar). Ei recunosc ,in fata probelor ,faptele ( instigare si fals intelectual), iar acelasi procuror le aplica ( iar) art. 18 cu 1 si le da o amenda administrativa de 400 lei ( jumatate ca prima). Prim-procurorul o mentine. Eu vreau sa ma adresez ( din nou) Judecatoriei,etc.
Aveti ceva idei, ce argumente juridice pot folosi ?.... caci mie mi se pare o sfidare (si) a bunului simt.
Multumesc anticipat .

parole

Post by parole » 18 Jan 2008, 16:50

Cel mai puternic argument juridic il deduci din indaratnicia autorului. Exista deja o fapta ce cuprinde elementul material al modificarii unui inscris privat sub semnatura privata si elementul material al folosirii acestui inscris, astfel modificat, in vederea producerii unei consecinte juridice pt sine. Intrucat fapta nu are si elementul pericolului social adecvat unei infractiuni, ea nu este infractiune, dar este o fapta de neignorat!

Coroborata, de aceasta data, cu alte doua fapte prevazute de legea penala, instigare la fals intelectual, instigare proprie - determinarea autorului a fost o reusita - si fals intelectual (daca s-ar putea retine si in seama sa, nu doar a primarului), am avea o pluralitate infractionala sub forma concursului si o pluralitate specifica, luand in calcul prima fapta, care nu-i nici concurs, nici recidiva, nici pluralitate intermediara, dar care exista la fel cum exista si fapta initiala!

Nu doar ca nu s-ar putea afirma, de aceasta data, lipsa pericolului social al celor doua fapte, dar se vadeste si ineficienta masurii administrative pe care a luat-o initial procurorul, confirmata ulterior de celelalte organe penale! Cu atat mai mult, o noua masura administrativa, trecand peste ineficienta ei preventiva dedusa din primul dosar, ar fi imbolditoare, stimulativa pentru autor sa savarseasca din nou alte infractiuni, ceea ce e de neadmis!

La fel, faptul ca subiectul pasiv este aceeasi persoana si-ntrun caz, si-ntraltul, vadeste incorigibilitatea si pericolul social sporit al faptei faptuitorului.

Subliniezi si diferenta de regim sanctionator dintre prima fapta, neretinuta ca infractiune, dar sanctionabila cu numai 2 ani inchisoare, si falsul intelectual sanctionabil cu o pedeapsa de pana la 5 ani. Un alt semn ca autorul sfideaza legea penala si valorile pe care ea le protejeaza. In loc sa se corecteze, a devenit si mai refractar in fata legalitatii si moralitatii!

Mai mult, poti face plangere si pentru instigare si abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, aici nu mai avem de a face cu un "fals privat", ci cu un adevarat document oficial, emanat prin plasmuire de la o autoritate publica! Trebuie dovedita totusi vatamarea in interesul tau legal, unul dintre interesele tale ar fi certitudinea juridica a actelor pe care-ti intemeiezi proprietatea bunurilor si pe care o vrei aparata si intarita de autoritatea locala, sub nicio forma, subminata. In orice caz, daca nu s-ar putea retine o vatamare, exista o tentativa care se pedepste!

In mod obligatoriu trebuie sa faci plangere la Judecatorie. Succes :floare:

adrian01

Post by adrian01 » 22 Jan 2008, 01:38

Multumesc Parole !

Am facut plingerea la Judecatorie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests