extras funciar pierdut la Of.de extrase Funciare Cluj-Napoca

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
ili

extras funciar pierdut la Of.de extrase Funciare Cluj-Napoca

Post by ili » 07 Nov 2007, 10:14

Bunica mea a intrat in colectiv cu un teren de 1800 mp,de la colectiv terenul a intrat la Gostat.In anul 2002 s-a desfiintat Gosta-tul ,noi nepotii am primit terenul inapoi ,si Titlu de Proprietate.Folosim si platim taxele locale,este teren intravilan.Am dori sa fi-mi trecuti in extras funciar,am cerut de la A.N.C.P.I.- O.C.P.I. Cluj un extras funciar CF : 6258, topo :16461, Cea ce nu exista ,s-a pierdut .
Am depus toate actele pt.reconstiture extras funciar,suntem refuzati si la instanta .
Bunica noastra ere proprietar pe 1/2 din extras funciar ,inca din 1938.Cealata parte de 1800 mp de mai multe ori a schimbat proprietarul. Motivul respingerii o inscriere pe extras eliberat din anul 1967,dar care dispare pe extrasul din 1975 si nu apare nimic nici pe extrasul eliberat in anul 1983.Acesata inscriere se refera la cealalta parte a extrasului nu la al noastra .
Inscrierea:"cererea pentru intabularea dreptului de proprietate a lui Szkacs contra lui Urs nerezolvata pana la prezentarea aprobarii contractului de vanzare-cumparare din parte Ministerului Agriculturii si Dominiilor conform Legii nr: 203/1947" iar aceasta inscriere dispare pe extrasele din anii 1975 si 1983.
ce avem de facut ?
multumesc

Nicoleta

Re: extras funciar pierdut la Of.de extrase Funciare Cluj-Na

Post by Nicoleta » 07 Nov 2007, 10:56

ili wrote: Am depus toate actele pt.reconstiture extras funciar,suntem refuzati si la instanta .
multumesc
:!:

Extrasele funciare nu se reconstituie. Se elibereaza oricate si de cate ori am nevoie de ele.

Cartea Funciara .. e una...
si Extrasul de Carte Funciara... e altceva.

jojo

Post by jojo » 07 Nov 2007, 16:16

Ilike draga, ie-te si du-te cu titlun la nenea expertul, numara-i onorariul, c-apoi stie el cum sa dea cu pumnu in tejgheaua ocpi sa apara iute si degraba foaia cf.
nnoa", jol van? :floare:

Apropon, ce acte ai anexat cererii de reconstituire a foii cf si pe ce motiv s-a respins?

ili

Post by ili » 08 Nov 2007, 13:34

:?:
Nu eu am pierdut Extrasul la Of.de carti funciare nu de gaseste apare cu "lipsa la inventar" asta ma enerveaza ,ei pierd ,si nu au nici o raspundere.
Pt.reconstituire m-i s-a cerut,si am depus Declaratie notariala,Titlu legalizat ,adeverinta de nesechestru,anunturi in ziar local si la nivel de tara ca nu are altcineva pretentii..ect. Extrase din anii:1967,1975 si 1983.
Refuzul pt. o nota pe extrsul din 1967 care nu mai apare pe extrasele urmatoare si nici nu se refera la partea de 1/2 al bunicii ,
mersi

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests