Cand incepe scadenta unei facturi fiscale?

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
giovanni

Cand incepe scadenta unei facturi fiscale?

Post by giovanni » 24 Jun 2006, 07:58

In lipsa prevederii in cuprinsul facturii a unui anumit termen de la care incep sa curga penalitati de intarziere, de la ce data se poate considera factura ca fiind scadenta si in baza carui text de lege?

mariusms

Post by mariusms » 24 Jun 2006, 08:06

De la data prevazuta in contract devine scadenta. Iar penalitatile, tot asa, trebuie prevazute in contract, altfel va curge dobanda legala (fiind in comercial, va curge de drept si fara punere in intarziere, conf. Codului com.).

dellutza

Post by dellutza » 24 Jun 2006, 09:57

Facturile in care nu este stipulat termenul de plata sunt scadente la data emiterii. Invoci 1362 C.civ si 43 C.com.

giovanni

Post by giovanni » 24 Jun 2006, 13:19

Am fost cam superficial cu intrebarea. Oricum, raspunsurile in mare m-au convins. Starea de fapt e asa: firma x cumpara niste produse de la firma y, urmand sa plateasca cu bilet la ordin. La scadenta, y o suna pe firma x rugand-o sa renunte la BO, spunand ca nu au disponibil. Fiind buni parteneri de afaceri, au renuntat, firma y platind succesiv in 3 transe, dar numai jumatate din datorie. Ramane neachitata cealalta jumatate, iar de la a treia plata partiala nici nu mai vor sa raspunda cand i sunam. Am introdus actiune, cerand suma restanta + penalitati. Penalitatile le-am cerut de la ultima plata, cu toate ca le-am spus (verbal) sa ne plateasca cand pot. E corect sa cer de atunci penalitati? In factura nu e trecuta nici o scadenta, iar termenul de 2 zile in care putea fi ceruta plata pe BO a expirat de mult.

mariusms

Post by mariusms » 24 Jun 2006, 13:54

De fapt y a cumparat de la x, nu?
Scadenta o dovedesti cu acel BO, fiind data din BO.
Ceri dobanda astfel:
-pentru toata suma S in intervalul dintre scadenta si plata partiala P1;
-pentru S - P1 pentru intervalul dintre plata P1 si plata P2;
-pentru S - (P1 + P2) pentru intervalul dintre plata P2 si plata P3;
-pentru S - (P1 + P2 + P3) de la plata P3 pana la data platii efective a restului.

Aaa si mai scazi o BRRC pt. mine. Iti trimit contul. :grin:

mariusms

Post by mariusms » 24 Jun 2006, 14:03

Totusi, vezi ca s-ar putea sa se apere in privinta penalitatilor, sustinand ca este vina voastra ca nu ati valorificat BO. Dar tu incearca. :lol:

giovanni

Post by giovanni » 25 Jun 2006, 15:55

Nu cred ca mai pot acum sa cer penalitati asa cum zici tu. Prin actiune am cerut doar dobanzi pentru suma neachitata S - (P1 + P2 + P3) de la plata P3 pana la data platii efective a restului. Si chiar daca as fi cerut asa cum imi zici, nu cred ca mi le-ar fi acordat instanta. Cat despre dobanda, in lipsa de stipulatie contrara, merg pe dobanda legala. Apropo, cat mai e dobanda legala?

krisstina

Post by krisstina » 25 Jun 2006, 17:05

Pentru rata dobanzii de referinta: http://www.bnro.ro/

Deschizi info financiar.

giovanni

Post by giovanni » 26 Jun 2006, 13:52

Am avut azi termen si m-a cam enervat judecatoarea. Mi-a amanat cauza zicand sa-mi precizez pana la termenul urmator actiunea sub sanctiunea suspendarii. Motivul: am cerut suma actualizata (cu rata inflatiei) + dobanda legala. Si mi-a zis ca sa o calculez prin precizare si sa i explic de ce am calculat in felul respectiv. Dar.... Judecatorul nu trebuia sa o faca el in virtutea rolului activ??? De ce ma mai amana pe mine o luna spunand sa ma apuc de calcule??? E corect dupa parerea voastra?

krisstina

Post by krisstina » 26 Jun 2006, 13:57

Da, a procedat corect.

giovanni

Post by giovanni » 26 Jun 2006, 15:46

krisstina wrote:Da, a procedat corect.
In loc sa tii cu colegul tau forumist esti de partea judecatoarei. Oricum, acum cu pixul in mana, cu dobanda legala si rata inflatiei alaturi incepe greul. Sper sa ma descurc. Niciodata nu mi-au placut calculele. De aceea am ales patrea umana.

kko

Post by kko » 26 Jun 2006, 16:38

Pai mai Giovanni, unde ai vazut TU, Judecator care sa-ti caluleze el dobanda legala+ rata inflatiei. Si apropo, de ce ai cerut si actualizarea cu rata inflatiei? Dobanda legala nu-ti ajunge ?

Iar pe BO de ce nu l-ai bagat la plata ? Chiar si dupa data scadentei...El oricum este titlu executor fata de emitent....dupa ce-l investesti cu f.ex.

mariusms

Post by mariusms » 26 Jun 2006, 19:43

Nu calculeaza judecatorul dobanda legala. Daca-i ceri asta risti doar sa-l enervezi. Dar poti cere dobanda pana la data platii si o calculeaza executorul (de fapt iti va trimite "nota de plata" pentru serviciile expertului contabil :grin: )
Observatia lui KKO cu investirea cu formula executorie si executarea silita este corecta.

giovanni

Post by giovanni » 26 Jun 2006, 19:48

Pai nu l-am bagat la plata pe BO ca a fost deja jumatate platit. Nu stiu daca puteam sa bag la plata juman de BO. Oricum, faza cu rata inflatiei regret ca am cerut-o. Daca dobanda legala tot o s-o scot cumva la capat, inflatia cred ca imi va da dureri de cap. Cu atat mai mult cu cat din iunie 2005 pana in prezent nu cred ca s-a devalorizat prea mult leutzul nostru. Doar a devenit RON.

giovanni

Post by giovanni » 21 Jul 2006, 14:42

Cum calculez dobanda legala? Raportata la suma inflatata sau raportata doar la suma neplatita, neinflatata? Daca asa sau invers in baza carui text de lege sau pe baza carui temei?
Iar acum intrebarea finala: nu se exclud oare una pe alta? Si daca da, de ce?
Sper ca nu v-am obosit prea tare cu intrebarile :-P :-P :-P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests