Divort si partaj

Familiei
Post Reply
anilamaz

Divort si partaj

Post by anilamaz » 06 Mar 2006, 17:46

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati. Sunt in proces de divort si partaj cu sotul meu dupa 4 ani de casatorie. Vreau sa stiu ce sanse am sa castig ceva in urma partajul, tinand cont ca el a cerut o garsoniera, iar restul banilor din vanzarea apartamentului sa ii impartim dupa ce achitam banca. Apartamentul in care am stat(pentru ca in urma unor scandaluri m-am mutat cu fetita) este cumparat cu credit ipotecar pe numele la amandoi, dar inainte de casatorie sotul meu a achizitionat o garsoniera pe numele lui la care am platit impreuna o parte din bani cu toate ca nu eram casatoriti legal.
Va multumesc

aho

Post by aho » 07 Mar 2006, 09:13

1. ai nevoie de avocat;
2. garsoniera nu este bun comun, nu intra la partaj, dar cred eu, ca poti introduce o actiune in pretentii ptr. partea ta de contributie, daca poti proba si ceri notarea procesului in c.f.
3. Tu ai un copil, rau ai facut ca ai plecat, ptr. ca va fi mai greu sa dovedesti ca ai nevoie de locuinta, trebuia sa ceri prin ordonanta presedentiala beneficiul locuintei, dar te sfatuiesc sa incerci acum, aratand ca el are garsoniera si are unde locui iar minorul are nevoie de o locuinta .
4.imobilul ipotecat nu poate fi vandut decat cu acordul bancii, ceea ce-i mai bine ptr. tine. Ar fi bine sa ceri atribuirea imobilului invocand interesele copilului si f. ca sotul nu este in nevoie, cu obligatia ptr. tine de a plati sotului 1/2 din valoarea platita in contul creditului si de a plati ratele in continuare, asta numai dc. si tu iti poti permite; c.pr. civ. stabileste un t. de 60 zile, dar din experienta mea nu s-a incadrat nimeni, asa ca trage cat poti de timp, un avocat te-ar putea ajuta. Vorbeste si cu inspectorul de la banca, poate iti va cere un coplatitor sau un girant si aici te-ar putea ajuta parintii. Cred ca mergand pe varianta atribuirii apartamentului si nu pe vanzare ar conta cine plateste acum ratele.
4. daca mergeti pe vanzarea imobilului ai dreptul la 1/2 ce ramane la lichidarea creditului .

cred ca ar fi mai bine sa mergi separat cu divortul , unde introduci o.p. ptr. incred.copil si beneficiu locuinta. Iar la procesul de partaj sa ceri conexarea cu actiunea in pretentii si sa ceri compensarea creantei tale ptr. contributia la garsoniere cu creanta sotului ptr. 1/2 din b. comun, astfel ai putea fi obligatala o suma m.mica in cazul in care vrei apart. sau ai putea primi m.m. decat 1/2 din vanzarea apart.

anilamaz

Post by anilamaz » 07 Mar 2006, 09:22

Multumesc pentru raspuns, dar garsoniera a fost vanduta inainte de a cumpara apartamentul pentru a da avansul la banca. Nu stiu ce sa spun despre plecare, dar cu el in casa nu se mai putea locui. M-a amenintat ca ma omoara si pe mine si pe cea mica, mi-a pus mana in gat de fata cu copilul si am chemat politia acasa, la noi in casa nu mai avea voie sa intre nimeni, nici macar prietena de familie care o lua pe cea mica de la scoala si statea cu ea pana veneam de la servici. El mi-a cerut sa plec din casa si a fost de acord sa iau si o parte din lucruri, ca apoi sa depuna plangere la politie ca am furat bunuri din casa. Eu m-am mutat la parintii mei si apoi cu chirie pentru ca la ei nu era spatiu. Poate ar trebui sa mai spun ca fetita nu este a lui. Nu stiu cat de mare este greseala, dar decat sa se intample lucruri mai urate am preferat sa plec. Cat de mult pot pierde in urma acestei plecari?

aho

Post by aho » 07 Mar 2006, 09:55

Ai dovada de la politie, cere prin orodnanta presedentiala evacuarea, desi ma tem ca nu mai poti din moment ce deja te-ai mutat;
La partaj va trebui sa dovedeasca el, nu tu, cati bani din garsoniera au intrat in avans si tu f. ca ai contribuit la plata garsonierei si in ce limita.

Sfatul meu, gaseste un avocat !

anilamaz

Post by anilamaz » 07 Mar 2006, 10:16

Dovada de la politie nu am pentru ca el lucreaza in cadrul politiei si a primit un avertisment verbal, dar banuiesc ca apelul este inregistrat undeva pentru ca am sunat la 112. Dar in conditiile date ce sanse am sa nu pierd totul la partaj? Nu tin neaparat sa castig casa, dar macar sa primesc niste bani sa pot da avans pentru alta, pentru ca nu stiu cat voi rezista cu chirie tinand conta ca salariul este destul de mic.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 07 Mar 2006, 17:10

legea prezuma relativ ca bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune in cote egale.
Asta insemna ca sotului si nu tie ii revine sarcina sa rastoarne aceasta prezumtie. De regula e destul de greu de obtnut o cota de contributie mai mare, avand in vedere, asa cum s-a mai spus, ca munca femeii in gospodarie si pentru cresterea copiilor valoreaza contributie la dobandirea bunurilor comune.

anilamaz

Post by anilamaz » 09 Mar 2006, 11:19

As dori sa stiu daca eu demonstrez ca sotul meu are pe altcineva si ca in declaratia de bunuri comune a mintit am mai multe sanse de castig?

aho

Post by aho » 09 Mar 2006, 11:57

nu conteaza la partaj ca are pe altcineva;
dc, in lista de b.comune nu se regasesc toate b. atunci faci reconv. si ceri partajarea si a b. omise.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 09 Mar 2006, 12:58

si timbrezi la valoare, evident, tot ceea ce contesti

aho

Post by aho » 09 Mar 2006, 13:39

atto, lasn ca plateste reclamantul :roll:

:floare: :floare: :floare:

anilamaz

Post by anilamaz » 10 Mar 2006, 12:40

In cererea de divort sotul meu a spus ca din salariul lui si-a permis sa asigure un trai decent familiei, iar in lista de bunuri pentru partaj a trecut si o orga pe care i-am luat-o cadou copilului de ziua lui. Daca pot dovedi ca din salariul lui nu si-a permis sa ne asigure traiul decent asa cum spune ( in august 2003 salariul lui era de 7 200 000 lei iar noi numai una din rate o aveam de 6 200 000 lei, iar cea pentru casa era de 110 USD iar exemplul poate continua) am sanse sa obtin mai mult de 1/2 din casa la partaj?

anilamaz

Post by anilamaz » 14 Mar 2006, 10:12

In cererea de divort si partaj sotul meu nu a cerut cota parte mai mare din bunurile dobandite in timpul casatoriei, doar a specificat ca a avut o garsoniera inainte de casatorie pe care a vandut-o si din acei bani am achitat avansul la apartamentul luat dupa casatorie. Poate reveni asupra cererii si sa ceara cota mai mare din bunuri?

bozo

Post by bozo » 14 Mar 2006, 10:59

Pana la primul termen de judecata, inclusiv, poate face orice modificare a cererii sale. Dupa aceea numai cu acordul tau. Altfel nu mai poate cere nimic altceva. Dar instanta imparte bunurile in functie de contributia constatata a fiecarui sot. O contributie mai mare de 50% trebuie dovedita cu acte , martori, expertiza.

anilamaz

Post by anilamaz » 14 Mar 2006, 12:27

Am fost ieri la avocat cu actiunea de divort si partaj. Stiu ca pana la primul termen trebuie facuta o intampinare dar avocataul mi-a spus ca o sa incerce sa ia legatura cu avocatul sotului poate ajung la o intelegere, pentru ca nu stie cum sa faca intampinarea ca nu sunt foarte multe bunuri de impartit si ca daca el nu a cerut o cota mai mare pana acum se va face partajul 50-50%. Sfatuiti-ma ce sa fac pentru ca eu am senzatia ca avocatul trateaza superficial cazul.
L-am mai intrebat ieri cum pot anula o polita de asigurare pe care a facut-o sotul meu iar in caz de deces al copilului el incaseaza toti banii si mi-a spus ca nu stie.
Sa caut alt avocat?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests