contract de imprumut persoana fizica - persoana juridica

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
croc

contract de imprumut persoana fizica - persoana juridica

Post by croc » 27 Jul 2005, 15:57

este vreo problema daca p.j se imprumuta de la o p.f.?

dinubocos

Post by dinubocos » 27 Jul 2005, 16:15

Daca este institutie de credit nici o problema. Daca este altfel nu cred ca se poate. Parerea mea! Hac!

croc

Post by croc » 27 Jul 2005, 16:47

cum sa fie p.f. institutie de credit?
eu intrebam daca societatea se poate imprumuta de la o persoana fizica?
nu de la asociat, ci de la o pf, pur si simplu!

dinubocos

Post by dinubocos » 27 Jul 2005, 16:50

Scuze, mi-au scapat ochii peste cuvinte.

croc

Post by croc » 27 Jul 2005, 16:51

deci, se poate? :mrgreen:

wittmann

Post by wittmann » 27 Jul 2005, 16:59

Este posibil. Daca PJ nu este instituitie de credit ar putea unele probleme, dar dpdv a PF nu este nimic in neregula.

nicuvar

Post by nicuvar » 27 Jul 2005, 17:14

Mai demult am facut un contract de imprumut intre un SRL si o persoana fizica, cu clauze, cu actualizarea sumei (pe vremea aceea inflatia era un pic mai mare), etc. PF a depus banii in banca in contul PJ si la scadenta, PJ a scos banii din banca si i-a inapoiat PF. Firma a fost si controlata de organele fiscale si nu a fost nici o problema.
Totul se intampla prin 1997. Nu stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp.

aho

Post by aho » 27 Jul 2005, 19:44

Din lucru pe speta, operatia se numeste creditare si este legala; cat despre dobanda parerea mea este ca nu, este monopolul bancilor, mai apare si principiul nominalismului monetar. Totusi cred se poate stipula clauze penala in caz de intarzaiere ( premeditata) astfel ca imprumutatorului i se va plati in final o dobanda mascata

Lmihai

Post by Lmihai » 28 Jul 2005, 10:50

"Clauza penala, aflata in contracte de imprumuturi sau de prestatiuni in natura, este si va ramane anulata [...]." (art. 1 din Legea nr. 313/1879
pentru anularea clauzei penale din oricare contracte si pentru adaosul unui alineat la art. 1089 din Codul civil)

kinga

Post by kinga » 28 Jul 2005, 15:17

Se poate stipula in contract faptul ca imprumutul este purtator de dobanda. Dobanda legala sau dobanda practicata de o banca sau pur si simplu dobanda negociata de parti.
Singura problema este ca , fiind un venit, persoana fizica va trebui sa declare si sa plateasca impozit pe venit de 16%.

norocel

Post by norocel » 28 Jul 2005, 15:19

Am si eu o intrebare, contractul ast ade imprumut este civil sau comercial?

kinga

Post by kinga » 28 Jul 2005, 15:25

Mai degraba comercial, cred eu.Am in vedere practica instantelor judecatoresti. In momentul in care una dintre parti este o societate comerciala imediat califica contractele ca fiind de drept comercial. Cred ca este foarte greu sa tragi o linie este sau nu civil sau comercial.

dinubocos

Post by dinubocos » 28 Jul 2005, 16:15

O linie trebuie trasa. Nu atat in momentul incheierii contractului cand partile nu se gandesc la asta ci in momentul in care va apare prima problema litigioasa. Atunci musai trebuie sa-l calificam. Criteriul dat de Kinga este pertinent si pana la proba contrarie ader la el.

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 12:33

dinubocos wrote:Daca este institutie de credit nici o problema. Daca este altfel nu cred ca se poate. Parerea mea! Hac!

pai de ce nu se poate ca o persoana juridica sa imprumute pe alta?


dar daca fac parte din acelasi grup?

kinga

Post by kinga » 22 Aug 2005, 14:24

Nu poate Croc. Dinu are dreptate. Firma care imprumuta trebuie sa aiba in obiectul de activitate creditarea .... Se considera ca nu poate fi folosita capitalul, mijloacele firmei decat pentru realizarea obiectului de activitate.

Imprumutul intre membrii aceluiasi grup este permis. Am citit undeva despre aceasta problema... dar din pacate nu mai aduc aminte unde.....lapsus.

Eventual mai vorbesc si cu fetele de la conta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests