Cum sa fac sa intru in posesia propriu-zisa a padurii?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
C P

Cum sa fac sa intru in posesia propriu-zisa a padurii?

Post by C P » 09 Dec 2011, 14:28

Buna ziua! Problema mea suna in felul urmator: Posed Titlu de Proprietate emis pe baza prevederilor Legii 18/1991, Legii 169/1997 si a Legii 1/2000, data emiterii august 2002. Terenul este cu vegetatie forestiera. In titlu de proprietate scrie, ca am fost pus in posesie in iulie 2002, ceea ce nu este adevarat. Niciodata nu m-au chemat la punere in posesie, si deci, nici n-am semnat un asemenea act. Ba din contra, in toti acesti ani, care au trecut, de nenumerate ori am cerut de la primarie, sa fiu pus in posesie, fara rezultat. Drept, ca aceste cereri nu le-am facut in scris, numai verbal, avand incredere in cei de la primaria satului. Nu stiu unde este padurea mea, nu stiu cine foloseste si n-am cum sa aflu. Citind legile am gasit urmatoarele: Art.405 Codul de procedura civila, conform caruia dupa 10 ani de la emiterea titlului de proprietate pierd dreptul executiei silite. In acelas timp Codul Civil ma ameninta cu prescriptia achizitiva, adica uzurcapiunea.(termenul este tot de 10 ani). Ajutati-ma va rog cu un sfat: ce sa fac concret, ca sa nu-mi pierd dreptul dobandit prin Titlu de Proprietate si sa intru in posesie propriuzisa a padurii. Multumesc.

Pelinari si Pelinari

Re: Cum sa fac sa intru in posesia propriu-zisa a padurii?

Post by Pelinari si Pelinari » 09 Dec 2011, 14:33

Stimata doamna in primul rand dumneavoastra aveti obligatia ca proprietar al unui teren sa il lucrati, sa il cultivati, si sa il ingrijiti in general, adica sa nu il lasati in paragina.

Va sfatuim sa facti o cerere scrisa la primarie ( in care puteti mentiona si faptul ca ati facut mai multe cereri in forma orala,dar au ramas nesolutionate ) prin care sa solicitati sa fiti pusa in posesia efectiva a terenului. Petru aceasta cerere trebuie sa aveti si un numar de inregistrare dat de cei de la primarie. Daca in termen de 30 de zile nu va raspund puteti sa va adresati instantei pentru obligarea primariei de a solutiona cererea dumneavoastra.

Penru a afla unde se afla cu exactitate terenul, solicitati serviciile unui inginer/expert topo ce lucreaza la primarie ,caruia ii veti plati deplasarea si serviciile.

Av. Reithofer Simona

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests