Este tulburare de posesie sau ocupare abuziva?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
xojon

Este tulburare de posesie sau ocupare abuziva?

Post by xojon » 14 May 2010, 22:29

Va rog,multi dintre dvs.,cunoaste-ti speta mea,dar ma repet pentru f.multii noi intrati,de 5 ani ma judec cu fostul primar care mi-a ocupat o suprafata de teren intravilan, vecina cu suprafata lui de teren unde si-a construit casa si anexe...
Fostul primat m-a dat in judecata sa-mi anuleze titlul de proprietate,de aceea ma judec de 5 ani,in urma a 3 expertize topo-cadastrale si a unei hotarari definitive-irevocabile ca titlul meu este valabil,inca nu sunt in posesia terenului deoarece am,inca pe rol,o actiune in recurs care 100% trebuie sa o castig,dupa terminarea si ultimei spete si hotararii a-2-a ca titlul este perfect valabil CE ACTIUNE TREBUIE SA DESCHID SA DOVEDESC CA ESTE OCUPARE ABUZIVA-spun aceasta deoarece f.primar are in titlul lui de proprietate 7200mp iar expertizele i-au gasit imprejmuit 13200 mp,in aceasta suprafata fiind inclusa si cea de 5900 mp a mea?
Rog,daca cineva are bunavointa sa ma ajute dau adresa mea de email si telefon(nr.de Anglia,doar un bip si va sun eu imediat): ion261171@yahoo.com ,00447940460440-multumesc f. mult!!!? :vin:

vulpacris

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by vulpacris » 15 May 2010, 10:22

Dupa ce se termina si recursul, pe care o sa-l castigati sigur :grin: , deschideti o actiune in granituire, ca este mai simpla decat o actiune in revendicare, si oricum aveti deja doua hotarari cu privire la valabilitatea titlului de proprietate, precum si cele trei expertize prin care s-a constatat faptul ca intre terenul dvs. de 5900 mp si terenul primarului de 7200 mp nu exista un gard. :wink: :fluierat:

Da, este adevarat ca aveti nu numai un dinte, ci o intreaga dantura impotriva primarului, si ati vrea sa-l pedepsiti intr-un fel, dar, pedeapsa cea mai mare pentru nenorocit este sa construiti un gard intre proprietatea dvs. si proprietatea lui, in temeiul hotararii judecatoresti, si astfel sa-si vada micsorata curtea pe care era sigur ca o are. :-D

Puteti ca dupa aceea sa-i faceti si o "bucurie" si sa vindeti unei familii de satrari, sa fie omul fericit de vecinii lui. :grin:

:cafea:

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 16 May 2010, 01:10

Multumesc,dle.V.,sa-i inhid curtea asta inseamna si toate constructiileinclusiv casa-vila....,dar eu ma intereseaza ,,penalul",deoarece cu buna stiinta a ocupat acest teren si nu numai,va reamintesc,prin buna credinta,el are in titlul lui 7200mp-intr-o parcela alaturata de a mea-dar el a ocupat 13200mp,ce se deduce de aici,daca vreti pot sa va dau raspunsul ,,ultrastufos" al unei procuroare,de la parchetul Hirlau-Iasi,care in cele din urma constata ca nu a fost cu intentie ocuparea terenului,sau mai bine zis,,tot am vrut sa te iub...........,acum ce mai conteaza",lasa-ma in pace....................!!!
Va multumesc(revin la emailul meu-ion261171@yahoo.com,sau,00447940460440)!!! :vin: , :vin: :sampanie: , :sampanie, :sampanie: !!!

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 27 May 2010, 23:53

Va rog,nu are timp,nimeni,sa-mi raspunda cum pot dovedi ca este ocupare abuziva........,va multumesc f.mult?

alex91ro

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by alex91ro » 20 Jun 2010, 13:33

dupa ce castigi, si recursul citeste bine despre legitima aparare, si cand il prinzi pe terenul tau alici."Este de asemenea în legitimă apărare şi acela care din cauza tulburării sau temerii a depăşit limitele unei apărări proporţionale cu gravitatea pericolului şi cu împrejurările în care s-a produs atacul."

Trebuie sa depasesti limitele apararii proportionale cu gravitatea pericolului datorita fricii

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 25 Oct 2010, 16:09

D-le VULPACRIS,va rog,reveniti pe topicul meu si poate aveti timp sa putem intra in legatura directa,multumesc f.mult si aprecieez gestul si timpul pierdut-MULTUMESC!

vulpacris

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by vulpacris » 25 Oct 2010, 17:23

:grin:

Ce ati facut in recurs ?! :roll:

:cafea:

cvulpa@gmail.com

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 25 Oct 2010, 21:35

Va multumesc foarte mult pentru promptul raspuns,nu s-a terminat nici acum recursul,pe 13 septembrie,reclamantul,a cerut termen pentru angajare aparator,pe 15 oct. nu s-a prezentat cu nici un aparator,a depus-iar-28 file,cu diferite ineptii si sustine ca nici aceasta ultima expertiza nu a fost efectuata corect,nu s-a desfasurat in ,,mod stiintific",expertul nu a tinut cont de ineptiile si falsurile lui,lucru cert confirmat de a-2- expertiza unde expertul sustine ca in registrul agricol s-au efectuat ,,stersaturi-modificari.....".
Acum s-a dat termen pe 12 noiembrie,unde avocata mea depune direct concluzii,va deranjez deoarece am temere in privinta justitiei din tara noastra si daca se intampla ceva neprevazut,neconform realitatii nu mai pot continua cu speta privind eliberarea terenului...?
Am rugat avocata mea sa se uite in dosar deoarece instanta a cerut(prima instanta),de la OCPI actele ce au stat la baza eliberarii titlului reclamantului deoarece este in fals facut,dar....!
Va rog si va multumesc anticipat pentru timpul,sfaturile si indrumarile dvs.,va rog la deshiderea topicului am pus detaliile mele de contact-toate cele bune.

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 12 Dec 2010, 23:34

:wall: ,pentru toti cei ce-mi cunosc speta mea si-n special pt. dl.Vulpacris:-
nu am castigat recursul,se trimkite la rejudecare la prima instanta,inca nu am primit sentinta,insa,cred ca abia in ianuarie spre sfarsit sau in februarie sa fie primul termen,nu stiu ce se poate face cu aceasta speta-JUSTITIE ROMANEASCA-???
O intrebare va rog:nu s-a luat in considerare,,autoritate de lucru judecat",oare in Romania pe cartea de identitate scrie:Primar Xulescu sau doar Xulescu....,deoarece in prima speta pe care am castigat-o instanta a prevazut ca primarul a urmarit interesul personal si nu pe cel al comunei,DECI...............????
Va mai rog,revin,in ce conditii pot cere prezenta presei in instanta?
Va multumesc foarte mult!!!

vulpacris

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by vulpacris » 13 Dec 2010, 09:33

V-am scris mai sus adresa de e-mail.

cvulpa@gmail.com

Trimiteti-mi toate actele de la primul dosar si cele de la al doilea, si cand spun toate, inseamna, cereri introductive de instanta, cereri de recurs, intampinari, lucrarile de expertiza, cu tot cu schite cadastrale, planurile de amplasament, sentintele, deciziile, copiile registrului agricol falsificat, pretinsele acte de proprietate ale primarului, hotararile comisiilor de fond funciar, titlurile de proprietate, etc..

Daca nu le aveti la dvs., cereti-i avocatei sa le scaneze si sa mi le transmita, iar cand i se comunica si decizia de la ultimul recurs sa mi-o transmita imediat si pe aceea.

Poate gasim o cale sa terminati cu procesul asta. :roll:

:cafea:

P.S. cu presa nu rezolvati nimic, ca ei sunt pe principiul "cainii latra, caravana trece" si or sa faca tot ce pot si stiu mai bine

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 13 Dec 2010, 19:43

:sampanie: ,Va multumesc foarte mult,d-le Vulpacris,nu ma asteptam sa-mi raspunde-ti asa de repede,sa vedem ca acte am la mine daca nu am sa o rog pe avocata si in cel mai scurt timp o sa va deranjez cu toate actele de care este nevoie-VA MULTUMESC-!

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 19 Dec 2010, 13:02

:sampanie: ,Fiind in preajma sarbatorilor,va doresc ,,SARBATORI FERICITE" si ne revedem in 2011,dle Vulpacris am trimis actele de care am dispus,stiu ca sunte-ti f. ocupat,in limita timpului dvs. astept un raspuns si de ce mai este nevoie sa va trimit:VA MULTUMESC FOARTE MULT!!! :sampanie:

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 11 Jan 2011, 08:44

Un AN NOU CU BUCURII SI REALIZARI,Dle. Vulpacris,stiu ca sunte-ti foarte ocupat,poate aveti timp sa-mi raspundeti si mie,v-am trimis cele solicitate prin email,va multumesc foarte mult...,nici acum nu s-a redactat hotararea din 16/12/2010 la speta 261.2010.
VA MULTUMESC!

xojon

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by xojon » 17 May 2011, 12:26

Bine v-am regasit,stimati forumisti,am lipsit o perioada de pe forum dar tot nu s-au terminat spetele mele de judecat,dosarul 261 a fost trimis la rejudecare la prima instanta unde reclamantul RENUNTA LA JUDECATA ca dupa 2 saptamani sa trimita o cerere de ,,declaratie in suspendare",a tergiversat toate acestea cu speranta ca scapa de judecarea la fond,unde 100% nu are cum sa aiba succes,am termen pe 20 mai la tribunal,la speta 402 cea cu revendicarea am avut astazi termen unde inca nu stiu ce s-a pronuntat instanta(eu ma aflu tot in Londra...),DAR spre legalitate si bucuria mea :PRIMARIA locala a deschis actiune de anulare totala a titlului fostului primar,urmeaza un nou termen in 20 iunie,nu mai comentez nimic pana vineri dupa masa sa vedem ce se mai hotaraste in legatura cu ,,declaratia in suspendare"-va multumesc pentru rabdarea si timpul de a citi cele expuse de mine!

vulpacris

Re: este TULBURARE DE POSESIE SAU OCUPARE ABUZIVA-VA ROG?

Post by vulpacris » 17 May 2011, 14:25

Pai, daca a renuntat la judecata dosarul a fost scos de pe rol si procesul s-a terminat.

Asta rezulta si din incheiere: "Ia act de renunţarea la judecată a reclamantului ...."

Dar, ceea ce vad in ecris este ca tot el, dupa ce a renuntat la judecata, a formulat recurs, la data de 15 Aprilie, si care are termen la data de 17 iunie.

La ce a declarat recurs ?! Sub ce aspect poate sa critice intampinarea prin care instanta de fond a luat act de renuntarea lui la judecata.

In conditiile acestea cererea de recurs este inadmisibila, litigiul fiind incheiat decisiv de catre reclamantul-recurent, conform propriei lui vointe, potrivit pricipiului disponibilitatii, dosarul cauzei trebuind sa fie ahivat.

Daca s-a razgandit si vrea sa se judece, singura cale prevazuta de legiuitor este aceea de a formula o noua cerere de chemare in judecata, si de a deschide din nou litigiul, dar intr-un alt dosar.

Dar, vad ca se intampla ceva ciudat. La data de 20 mai aveti termen intr-un dosar avand ca obiect "Contestaţie în anulare - Recurs", si care cred ca se refera la contestatia in anulare declarata cu privire la decizia data in recurs in dosarul 261.

Daca este asa, si nu ma insel, avocata dvs. nu trebuie decat sa depuna la dosar un certificat de grefa si o copie legalizata dupa incheierea data de judecatorie prin care s-a luat act de renuntarea la judecata a litigiului ce facea obiectul acestui dosar, astfel, aceasta referindu-se, de drept, la toate caile de atac cu privire la hotararile date in acest dosar, inclusiv la contestatia in anulare, avand putere de lucru judecat.

Ce face avocatul lui este o adevarata tampenie, si nelegal, prin renuntare, declararea recursului impotriv incheierii prin care s-a luat act de propria renuntare, doar ca sa se judece mai intai contestatia in anulare, pe care, procedand astfel, a reusit singur sa si-o anuleze prin renuntarea la judecata a litigiului.

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests